Anasayfa » Diyet Bilgileri » Chia Tohumu İle Zayıflama Mümkün mü?

Chia Tohumu İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Chia Omega 3 yağ asiti ve lif yönünden varlıklı içeriği ile son derece dinç ve besleyici bіr gıdadır. Peki chia tohumu ile zayıflama muhtemel mü? kilo vermenize yardımcı olur mu? makalemizde bu konu hakkında bilgiler verdik.
Lifli gıdalar kilo vermenizde büyük rol oynarlar. Lif sindirimi yavaşlatır, sindirim sistemindeki sıvıları genişleterek uzun vakit tokluk şehvetli verir. Acıkmayınca düşüncesiz kalori de almazsınız ve zayıflamanız kolaylaşır. Chia tohumu 28 gramına 10 gram gelen lif oranıyla inanılmaz bіr lif kaynağıdır. Jurnal tüketmemiz gereken lif miktarının 20-35 gram olduğu düşünüldüğünde bu oranın ne dek büyük olduğunu da ayrım edebilirsiniz.

28 gram chia tohumu 138 kaloridir, bu da ortalama 1500 kalori olan kadınlar için kalori ihtiyacının %9 ’u, erkekler için 2000 olan kalori miktarının %7 ’isine tekabül eder.
Chia kalorisi yüksek bіr yiyecektir, tüketiminde aşırıya kaçmamalı, dikkatli olunmalıdır.

Chia tohumunun doğrudan zayıflamaya etkisi olup olmadığı konusunda çelişkili kanıtlar vardır. 2014 yılında “Nutrición Hospitalaria” ‘da yayınlanan bіr çalışmada 12 hafta her tarafında her gün chia tohumu yemenin etkileri gözlemlendi. Ve araştırma sonucunda her gün chia tohumu yiyen kişiler, yemeyenlere oranla azıcık daha fazla kilo kaybı yaşadı ve göbek bölgesinde de bіr tedarik incelme saptandı, bu durum chia tohumunun göbek eritmeye de asistan olduğunu gösterdi.
Ilk Kez dediğimiz gibi chia tohumunun kilo verip verdirmediği konusunda çelişkili deneyler söz konusu, örneğin 2009 yılında “Nutrition”‘ da yayınlanan bіr çalışmaya tarafından chia tohumunun kilo vermeye pek de bіr etkisi olmadığı bildirildi, bundan şöyle bіr netice çıkarılabilir, evet chia tohumu besleyici bіr gıdadır, metabolizmasına emrindeki olarak bіr takım kişilerde zayıflamaya faydalı olabilir, lаkіn bu tohumlar sihirli değnek değildir, kilo devretmek için sabırla doğru beslenerek, spor yaparak ve chia tohumu gibi alternatif yöntemleri beslenmenize ekleyerek hedefe ulaşabilirsiniz.

Chia tohumu gibi tek bіr gıdadan süper tesir ummak sizi hayal kırıklığına uğratır.
Zayıflamak için aldığınızdan daha fazla kalori yakmalı, işlenmiş gıdalardan, kızartılmış yiyeceklerden, fast fooddan uzak durmalı, uyumlu spor yapmaya devam etmelidir.
Günlük 500 kalori azaltarak haftada tam yarım kilo, ayda 2 kilo verebilir, dinç ve yavaş bіr şekilde zayıflayabilirsiniz.

Chia tohumu nasıl tüketilir?
Kahvaltıda süt yahut suyla karıştırdığınız yulaf ezmesine ekleyebilir, smoothielerinize katabilir, kurabiyelerinize, muffinlere ilave edebilirsiniz.
Dr. Mehmet Öz ise chia tohumunu şu şekilde tüketmeyi öneriyor.
1 bardak suya 2 yemek kaşığı chia tohumu atıp, adamakıllı karıştırın ve için.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*