Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Gıda ve Diyet Uzmanı Hilal Mutlu, perhiz yaparken her gün tartılıp değiştirme olmadığında ‘perhiz yapıyorum çünkü kilo veremiyorum ’ denmemesi ve diyet motivasyonunun bozulmaması gerektiğini belirterek, en idealinin haftada 1 gün ve benzer gün tartılmak olduğunu söyledi.

Perhiz yapmaya açılmak tartılma takıntısını da beraberinde getirdiğini Diyetisyen Hilal Mutlu, “Açken, tokken, tuvaletten önce ve daha sonra, gece yatmadan, gün içerisinde kesintisiz tartım yapılır. Fakat gün içerisinde yük, tüm gün değişken ve yemek tüketimine, vücuttaki ödem, gaita ve idrar durumuna göre istikrarsızlık göstermektedir. Yemekten sonradan tartıdaki siklet artışı vücudumuzda depolanacak yağ kütlesi olarak algılanmamalıdır veya tartıda sonuç aynıdır fаkаt yağ kütlesi azalmış, kas kütlesi artmıştır. Zaten dinç kilo tahsis etmek çağırmak yağ kütlesinin azalması demektir. Mesela; saunaya giren bіr kişi terle su kaybetmiştir, çıktıktan sonradan tartıda kilo kaybı görülebilir lаkіn bu kilo kaybı yağdan olmadığı için kilo vermiş sayılmaz. Tam tersi fazla tuzlu yemek yemek yenilen bіr günde ceset su tuttuğu için tartıda kilo artmıştır fаkаt yağ dokusunda değişme yoktur. Bu yüzden diyet yaparken her gün tartılıp değiştirme olmadığında ‘diyet yapıyorum çünkü kilo veremiyorum ’ denmemeli ve perhiz motivasyonu bozulmamalıdır. Vücudun özel durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Yolculuk durumlarında karoser ödem tutabilir ya da bіr takım ilaçların ast etkileri olabilir” dedi.

“PEKİ, NE SÜRE TARTILMALIYIZ?”

Sürekli tartılma takıntısının psikolojik sorunları da beraberinde getireceğinden kişinin ne vakit tartılması gerektiği konusunda bilgi veren Mutlu, “Sabahtan aç karnına ve tuvalete gittikten daha sonra ve benzer saatlerde tartım yapılmalıdır. Hafif kıyafetlerle ve daima aynı tartıda ölçüm yapılmalıdır. Tartının bulunduğu zeminin de sert ve akıcı olmasına özen gösterilmelidir. Tartılar muhakkak aralıklarla kalibrasyona gönderilmelidir. Seyahat, kabızlık, ishal, menstürasyon ya da alıştırma sonrası tartımlar içten sonuçlar göstermeyebilir. Unutulmamalıdır çünkü manâlı olan tartıda kilo kaybı değil, yağ kaybıdır. Bu yüzden tatmin edici ve dengelenmiş beslenilmeli, ahenkli çalışma yapılmalı ve bol su içilmelidir. En ideali haftada 1 gün ve benzer gün tartılmaktır” diye konuştu.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*