Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Perhiz yapmadan kilo nasıl verilir? Bilirkişi Diyetisyen Serkan Tutar, çok iyi bіr cisim için yapılması gerekenin yeterli ve dürüst beslenmek olduğunu belirtti.
Beslenme Uzmanı Serkan Miktar, “Özlem yaşamadan, uzun uzadıya listeler olmadan Diyet Listesi perhiz yapmadan kilo vermenin püf noktaları var” diyerek perhiz yapmadan kilo vermenin 13 yolunu şöyle açıkladı:

Perhiz yapmadan kilo nasıl verilir?

“1-Yemekleri yavaş tüketin: Yemek Yemek yerken ilk kez yemeğe başladığınız saate bakmalısınız. Ve yemeğinizi ortalama 20 dakikada tüketmelisiniz. Çünkü algılama hızı çok hızlı olan beynimizin tokluk hissini algılaması yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Tempolu yenilen büyük porsiyonlar yerine keyifle yenilen ufak porsiyonları seçim etmeniz ve yavaş yemeniz daha eksik gıda ile tokluk hissini yaşayarak masadan kalkmanızı sağlayacaktır.
2-Geç saatte uyumayın: Geç saatlere değin oturan bireylerin kilo almaları için iki neden vardır. Birincisi daha geç saatlere değin oturdukları için atıştırmalara yönelirler ve günlük kalori ihtiyacının üzerine çıkarlar. İkincisi ise yağ yakan hormon olarak adlandırılan ghrelin hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasındadır. Eğer bu saatleri uyumadan ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi önemli anlamda düşmektedir. Michigan Üniversitesinde yapılan bіr çalışmada ahenkli uyuyan ve fazla geç saatlerde uykusuz bireylerin sıradan %6 civarında kilo kayıpları yaşadıkları gözlemlenmiştir.
3- Akşamları hafif yemekler tercih edin: Özellikle akşam yemeklerinde sebze gibi hafif besinleri tercih etmeniz diyet yapmasanız еğеr kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yağ içeriği yüksek, soslu yemekleri seçmek yerine su ve lif içeriği yüksek kalorisi düşük mevsime uygun sebzeleri seçim etmeniz kilo kayıpları yaşamanızı sağlayacaktır.
4- Her gün çorba için: Öğle veya akşam yemeklerinin bіr öğününde yemek öncesi çorba tercih edin. Lif içeriği yüksek sebze çorbaları ya da klasik çorbalarımız olan tarhana, mercimek ya da ezogelin çorbaları tokluk hissinizin daha ivedi olmasını sağlayacaktır. Bilhassa uzun vakit aç kaldıktan sonradan yiyeceğiniz yemek yemek öncesinde şüphesiz çorba tüketmeli sırık olarak asıl yemekten başlamamalısınız. Çorbada en manâlı husus ise hazır olmaması ve içerisindeki tuz miktarının çok yüksek seviyelerde olmamasıdır.

Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

Diyet yapmadan kilo nasıl verilir?

5-Bütün tahılları tercih edin: Günümüzde bіr fazla ürüne alternatif bulunabilmektedir. Makarna, pirinç ve ekmek çeşitlerinde kepekli olanları (anemi probleminiz değil ise) seçim edebilirsiniz. Ayrıca ekmekte tam buğday, bütün çavdarlı alternatiflerde yine tercih edilebilir. Bu şekilde keza daha eksik besin tüketimi yapmış hem de daha uzun vakit tokluk hissini hissedebileceksiniz. Keza bu alternatifleri seçim eden kolesterolü yüksek bireylerin kolesterol seviyelerinde süre içerisinde düşmeler olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir.
6- Kendinizi ödüllendirin: Genel Olarak yemekle ödüllendirilen bedenimizi kıyafetle ödüllendirmeyi seçim edin. Kendinize yüksek hedefler hazırlamak yerine daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koydukça başarınızın arttığını göreceksiniz.
7-Dürüst pizzayı tüketin: Günümüzde fast food besinleri hayatımızdan çıkarmamız adeta imkansız hale geldi. Bizde hayatımızdan bu besinleri çıkaramıyorsak daha sağlıklı hale getirmek için uğraşmalıyız. Genellikle bol kalorili olan ve şarküteri malzemeleri ile donatılmış olan pizzalar yerine ince kepek ekmekli, peynirli ve az yağlı olanları seçim edebilirsiniz. Bu şekilde belkі günlük kalori alımını 100 kalori civarında düşürmüş olacaksınız.
8- Içten içecekleri seçim edin: Evinimizde televizyon karşı bіr şeyler içme alışkanlığı hepimizde vardır. Özellikle akşam saatlerinde hareketsiz kaldığımız ve bol kalori aldığımızda kilo alımımızın olduğu görülür. Bunu engellemek için kendi içeceğimizi kendimiz hazırlayabiliriz. Az şeker eklenerek hazır limonata içerisine nane ve dondurulmuş çilek ekleyerek keyifli bіr meşrubat hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde günde ortalama 450 kalori daha az almış olacak ve bіr ay içerisinde alma riskiniz olan 2,5 kilodan kurtulmuş olacaksınız.
9-Dürüst bardakları kullanın: Ülkemizde bardak konusunda herhangi bіr standart bulunmamaktadır. Hazır içecekleri son zamanlarda daha büyük bardaklarda içmemiz jurnal aldığımız kalorinin artmasına niçin oldu. boylu boslu ve sıska bardaklar yerine kısa ve geniş bardakları seçim etmelisiniz. Cornell üniversitesinde yapılan çalışmada meyve suyu, soda, şarap veya diğer içecekleri bu kadeh ile tüketmemiz içeceklerden aldığımız kalorinin %25 ile %30 aralarında düştüğünü göstermektedir.
10- Yeşil Dere için: Yeşil dere içerisinde yer alan kateşin ile keza metabolizma hızlandırıcı etkisi ayrıca de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Yeşil dere bu etkisi ile keza iyi bіr içecek alternatifidir keza de kilo vermenize yardımcı olacaktır.
11-Sakız çiğneyin: Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde çiğneyeceğiniz naneli sakızın besine yönelmenizi engellediğini göreceksiniz. Bu alışkanlık ile daha az kalori alacaksınız.
12-Tabaklarınızı küçültün: Bardaklarda olduğu gibi tabak ölçülerimizde farklıdır. Toplum olarak tabağımızdakini bitirme alışkanlığımız olduğu için büyük tabak kullandığımızda tok belkі olsak ekstra kalori alımı söz konusudur. Minik tabak kullanarak jurnal alacağınız kaloriyi 200 kalori azaltabilir bіr sene içerisinde bedeninize eklenebilecek 4 kilodan da kurtulabilirsiniz.
13-Her gün ekstra 100 kalori yakın: Her gün fazladan yakacağınız 100 kalori perhiz yapmadan bіr sene içinde 5 kilo vermeniz anlamına gelmektedir. Bunu yakabilmek için her gün 1,5 km yürüyüş, 30 dakika konut temizliği ya da 10 dakika yavaş tempolu koşu yapabilirsiniz.”

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*