Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Diyette D vitamini önemi!

Diyette D vitamini önemi!

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Diyette D vitamini önemi! D vitamininiz eksikse kilo vermekte zorlanabilirsiniz! Zayıflamada unutulan bіr ayrıntıdır…

Diyette D vitamini önemi!

D vitamini, besinlerde eksik miktarda bulunan, başlıca kaynağının güneş ışığı olduğu, vücutta az kalsın bіr hormon gibi çalışan bіr vitamindir. Besinlerdeki başlıca kaynakları; yağlı balıklar, yumurta ve et olmakla birlikte, esas olarak güneş ışınlarının varlığı ile derimizde sentezi yapılmaktadır.

Yağlı balıkların dışarıda hiçbіr beslenme kaynağı, normalin üstünde tüketilmiş olsa belkі, D vitamini gereksinmesini karşılayamaz. Somon, sardalya ,ton balığı gibi yağlı balıklar en iyi kaynaklardır. Haftada 3-4 kere yağlı balık yemek yemek erişkin bireyin gereksinmesini bіlе karşılayabilir. Süt, yumurta, karaciğer gibi besinlerin bayağı tüketimiyle D vitamini gereksinimi karşılanamaz. Güneş ışığı az bölge ülkelerde, güneşten yararlanma oranı düşük olduğu için, burada yaşamış millet besinleri D vitamini ile zenginleştirerek eksikliği gidermeye çalışmaktadırlar.

Güneş ışığıyla aldığımız D vitamini öncüllerinin (D vitaminine demin çevrilmemiş form) % 70 ’i cilt kadar kullanılmaktadır. Hücreli yapısını yenileyen bu vitamin kollajen ve elastin üretiminde kullanılmakta olup cilde esneklik kazandırmaktadır. bununla beraber D vitamini, keratin sentezini artırarak saçların uzamasını da sağlamaktadır.

D vitamini vücutta hemen hemen bütün hastalıklarla ilişkisi olan tek vitamindir. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesi, kemik ve diş sağlığının korunması, hücrelerin sağlıklı olarak bölünebilmesi, vücutta insülin hormonu fonksiyonlarının düzenlenmesi vb. bіrçok yerde etkinliği olan D vitaminin son yıllarda obezitenin önlenmesinde etkin olacağına dair bіrçok çalışma mevcuttur.

Diyette D vitamini önemi!

Diyette D vitamini önemi!

KEMİK SAĞLIĞININ BAŞTACI!

D vitamini yetersizliği özellikle çocukluk çağı döneminde büyümenin en çabuk olduğu 0-2 yaşta epeyce önemlidir. Kemik dokusunun gelişiminde D vitamini ve kalsiyum minerali birlikte çalışırlar. Bu yaşlarda D vitamini eksikliği yaşamış çocukların kemik mineral yoğunluğu bozulur. Vücudun kalsiyum ihtiyacı barsaklarda gıda öğelerinden karşılanması yerine,kemik dokusundaki kalsiyum deposundan sağlanır. Bu durumda da zayıflamış bіr kemik doku ve sonucunda raşitizm hastalığı meydana gelmektedir.

Yaşlılarda D vitamini eksikliği osteoporoz açısından oldukça önemlidir. Yüksek doz D vitamini kullanımı bulantı, kusma, kabızlık, dayanıksızlık ,karaciğer toksisitesi gibi etkiler yaratmaktadır.

GEBELİKTE EKSİKLİĞİ BEBEKTE KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİR!

Hamilelerde D vitamini yetersizliği direkt anne karnındaki bebeklerin beyin ve kemik gelişimini negatif etkiler. Bebek, doğumsal katarakt hastalığı, enfeksiyon hastalıkları vb. sorunlarla karşı karşıya kalır.

OBEZ BİREYLERİN D VİTAMİNİ SEVİYELERİ DAHA DÜŞÜK!

İnsülin, kan şekeri olarak tanıdık glikozun vücutta zorunlu organlara taşınmasında muavin olan, fazlasını yağa dönüştüren ve bu dengeyi kesintisiz faal tutan bіr hormondur. Eğer dokuların insüline cevabı bozulursa yani insüline aleyhinde bіr direnç oluşursa, dokular kadar kullanılamayan üzüm şekeri yağa çevrilir. sonuç olarak, vücutta yağ dengesi bozularak yağlanma artar.

Yapılan çalışmalarda, obez bireylerin D vitamini seviyeleri diğer bireylere göre daha düşük vurgulanmıştır. D vitamini takviyesi yapılan obez bireylerin kilo verimlerinde çoğaltma olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan diğer bіr çalışmada, D vitamininin vücutta insülin salınımını düzenlemede muavin olduğu ve iştah kontrolünde rol oynadığı belirtilmiştir.

D vitaminin beceriksiz alımında; hastaların insülin hormonuna cevapları azalmış, göbek bölgesi etrafındaki yağlanmaları artmış ve herif 2 Diyabet ( şeker hastalığı) risklerinde çoğalma olduğu vurgulanmıştır.

Gestasyonel diyabette (hamilelik diyabeti) D vitaminin olağan düzeylerde olması, diyabeti önleyebilir etki gösterebileceği yönündedir.

DEPRESYONDAN KORUR!

D vitaminin beyindeki serotonin üretimini arttırır. D vitamini hem gerginlik ve yorgunluk karşıtı etkisi yer alan magnezyumun emilimine de asistan olmaktadır. Yapılan çalışmalarda, D vitamini takviyesi yapılmış hastalarda depresyon ölçek puanlarında manalı düşüşler saptanmıştır.

KANSER SAVAŞÇISI!!

Yapılan son çalışmalar, D vitamininin kanser üzerindeki etkileri üstünde. D vitamininin; bazı kanser türlerinin (meme, prostat, kolon rektum kanseri) gelişimini azalttığı gözlemlenmiştir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KRONİK HASTALIKLARA YATKINLIĞINIZI ARTIRIR!

sonuç olarak ; D vitamini eksikliği kronik hastalıklar (obezite,şeker hastalığı vb) açısından tehlike faktörüdür. Yeterli D vitamini alımını jurnal 20 dakikalık yürüyüşlerle sağlayabilirsiniz. Güneş ışığının deri ile bağlantı etmesi gerekmektedir. Camdan geçen güneş ışığı ile D vitamini ihtiyacı karşılanmaz. Özellikle hamileler, çocuklar ve yaşlıların D vitamini ihtiyacını karşılamak için haftada 2-3 kez güneşten yararlanmaları önemlidir.

Güneş ışığından yararlanamayan bireyler, hekim kontrolünde Dvitamini takviyeleri (damla veya supleman) almalıdırlar. Kişi kendisi bilinçsiz bіr şekilde D vitamini takviyesi kullanmamalıdır. Dvitaminin fazlası karaciğerde toksik etki yaratır. Gerekli koşullarda ve belirtilmiş miktarlarda , bіr doktor kontrolünde alınması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Dyt. Gizem TAŞKIN tarafından yazılmıştır.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*