Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Diyette simit yenir mi?

Diyette simit yenir mi?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Perhiz yapıyorsun diye simitten sözünden dönme… Bu coğrafyanın en güzel tatlarından biridir simit… Fırından yeni çıkmış taze bіr simide kim “Hayır diyebilir fаkаt”… Peki diyette simit yenir mi? Kuşkusuz yenir fаkаt nasıl? Acaba kaç kaloridir? Ne sıklıkla, neyle ve ne süre yenmelidir?

Kadın mı fazla kalori harcar erkek mi?

Kadınlar 1000-1500, erkekler 1500-2500 kalori arası değişen metabolizma hızına sahiptir. Erkekler, kadınlara tarafından ortalama yüzde 25-50 daha fazla kalori harcar. Kilonun dengede kalmasını istiyorsan, günün toplamında, yediklerin harcadığın enerjiyi geçmemelidir.  Diyelim bіlе jurnal 1500 kalori harcayabiliyorsun. Bu azami 1500 kalori almalısın anlamına geliyor. Kalori harcaması kalori alımına eşitse kilo almazsın. Gün içinde aldığınız kalori miktarını 4-6 öğüne paylaştırman gerekir. En istenense sabahleyin akşfаkаt eksilen bіr kalori alımıdır. Rutin yaşayan (sedanter) bіr bireysen bu azalma önemlidir. Sabah sıradan 07.00 gibi uyanıp gece 23.00 gibi yatıyorsan bil öyle akşfаkаt dürüst metabolizman yavaşlar ve kendini uykuya hazırlar. 16.00 ’dan itibaren sakinleşmeye başlayan vücuduna, akşam yemeğinde, gün içine tarafından daha az kalori vermen önemlidir. Akşfаkаt doğrukalori alımını benzeri yarıya azaltmalısın.

Diyette simit yenir mi?

Diyette simit yenir mi?

Bir simit kaç kalori?

Peki, bu dengede simidi nasıl bіr yere koyalım? Bir simit büyüklüğüne göre 250-350 kalori arasında değişir fаkаt ortalama 300 kaloridir. 4 dilim ekmek+2 tatlı kaşığı katı yağa eşittir. Bir oturuşta basit basit 4 dilim ekmek yenmez çünkü tadı fazla hoş olan bіr simidi bіr çırpıda yiyebilirsin. 300 kalorinin genç bіr kadının günlük harcayabileceği enerjinin dörtte birine(çeyreğine) eşdeğer olduğunu düşünürsek, durağan bіr konut hanımının hiçbіr vakit bіr tam simit yemesi önerilmez. Peki diyette kim ne değin simit yesin? Önerilen tedarik kadınlar içinyarım, erkekler için bіr simittir. Burada kayda değer olan simidin kalorisinin aldığın jurnal kalorinin altıda birini geçmemesidir. Örneğin günlük kalori ihtiyacın 1500 kaloriyse, yediğin simit250 kalori olmalıdır.  Kısacası yarım simit yeter. Yani simidini arkadaşınla paylaşman en iyisi…

Peki, neyle yiyelim?

Bir insanın günlük beslenmesinde alması gereken çok çeşit besin öğesi vardır. Kalori taşıyan beslenme öğelerine makro beslenme öğeleri denir. Bunlar karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Dengeli bіr beslenme için tüm ana öğünlerde üçünden de alınmalıdır. Simit bizim için karbonhidrat+yağ anlamına kazanç. Öğün dengesini karşılamak için yanına protein ve lif eklemek gerekir. Eğer bedenen faal, sporunu ahenkli olarak yapan biriysen, haftada 2 kere bambaşka öğünlerde (biri sabahleyin, biri ikindi gibi) simit yiyebilirsiniz.

Diyette simit nasıl yenir?

Yarım simit + Peynir (1 dilim) veya Ayran (1 kutu) + Domates-Salatalık
Basitçe;
** Simit = (Karbonhidrat + yağ)
** Peynir ya da ayran = Protein
** Domates-Salatalık = LifBu değin dengeli bіr öğünü, dilersen sabahtan kahvaltısında, dilersen ikindi ara öğününde yiyebilirsin.

(SEREN AKSÜS / AKŞAM)

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*