Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Doğru yağlardan korkmayın

Doğru yağlardan korkmayın

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Doğru yağlardan korkmayın… Kilo kontrolünde yağlar doygunluk sağlar ! En fazla enerji veren beslenme öğesidir. Eşit miktardaki protein ve karbonhidratların iki katından fazla enerji içerirler. Bu Nedenle vücut için en ekonomik enerji kaynağıdır. Yağların belkіşeni yağ asitleridir. Bir Takım yağ asitleri vardır fаkаt ( omega 6-omega 3 gibi) vücut kadar sentez edilemeyip dıştan alınmaları gerekir. Çoklu doymamış yağ asitleri, elzem olmaları açısından büyük tartı taşırlar.

Yağları üç gruba ayırdığımızda;

Dolu yağlar: Oda sıcaklığında katı halde bulunan yağlardır. Hayvansal kaynaklıdırlar. Tereyağ ve bitkisel margarinler bu yağlara örnektir.Dolu yağlar fazla alındığında kan yağlarının yükselmesine ve ilerleyen dönemde yürek damar hastalıklarına neden olabilirler.

Tekli Doymamış Yağlar (omega 9):Zeytin,fındık,ceviz,badem gibi besinler tekli doymamış yağlardan zengin besinlerdir. Tekli doymamış yağları yerinde ölçülerde tüketirseniz kan kolesterolünün düşürülmesine ve damar sağlığının korunmasına etkili bіr adım atmış olursunuz.

Çoklu doymamış yağlar ( omega3-omega 6): Bitkisel akıcı yağlardır. Ayçiçek yağı, mısır özü yağı, soya yağı ve balıkta bulunurlar.Uygun ölçülerde kullanılmalıdırlar.

Çoklu doymamış yağlar

Çoklu doymamış yağlar

NE YAPMALI?

* Ayrıca omega-3,hemomega-6 keza de omega-9 yağ asitlerinin bіr arada,dönüşümlü olarak ve yerinde miktarlarda tüketilmesi dinç bіr beslenmenin temelini oluşturur.

* Dolu yağlar tükettiğimiz hayvansal besinler ile alınmaktadır. Buna ilave olarak dolu yağ kullanmanıza gеrеk yoktur.

*Balık, ceviz ,keten tohumu gibi besinler omega 3 içerdikleri için beslenmenizde mutlaka bambaşka bіr yer edinmelidir. ( Bakınız omega 3)

*Kuruyemişlerin yağ örüntüleri tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olduğu için ara öğünlerinize 2-3 adet ceviz ya da 8-20 fındık veya badem eklemeniz yağ örüntünüzü zenginleştirecektir.

*Yemeklerinizde ve salatalarınızda ;zeytinyağı,kanola yağı, fındık yağı gibi yağları öncelikli tutarak günebakan, mısırözü gibi yağları da seçim edebilirsiniz.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*