Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Dondurma diyeti

Dondurma diyeti

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Eminim dondurma sevmeyeniniz yoktur. Öyleyse size iyi bіr haberimiz var. Perhiz yaparken de pekâlâ dondurma yiyebilirsiniz. Çünkü besin değeri yüksek fаkаt şeker oranı düşük dondurma kilo yönetiminde rahatlıkla tüketilebileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor. Üstelik sindirimi de kolay.

ENERJİ DÜŞÜK VİTAMİN BOL

Dondurmanın enerjisi diğer tatlılardan düşük olmakla birlikte, nitelikli protein içeriği, vitamin ve mineral zengini olmasıyla da rahatlıkla tüketebileceğiniz dinç bіr alternatiftir dahası gıda kalitenizi de yükseltir. Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı olan dondurmada A, B, C, D, E vitaminleriyle, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko mineralleri de bulunur. Bu vitamin ve mineraller vücudumuzdaki bіrçok fonksiyonda görevlidir. Örneğin A vitamini cilt ve göz sağlığımızı korumamıza katkı maddesi sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Özellikle taze sütten yapılan dondurma A vitamini kaynağıdır. İçinde yer alan B6 ve B12 vitaminleri metabolizmamızda görev alır. E vitamini antioksidan bіr vitamindir ve vücutta yaralı hücreleri onarır.

dondurma diyeti

dondurma diyeti

Diyetin başarısı

Kalsiyum; kemik ve diş sağlığımızı korur, yürek kasının ve sinir fonksiyonlarının devamlılığı sağlar ve hem metabolizma hızımıza artı etkileri vardır. Zayıflama diyetlerinin başarı oranlarını diyetin kalsiyum yeterliliği etkiler. Kalsiyumun yeterli ve doğal kaynaklardan alınması hızlı, kolay ve sağlıklı kilo vermemizi kolaylaştırır. Alışılagelmiş yetişkinin sıradan kalsiyum gereksinmesi günlük 1000- 1200 mg civarındadır. 30 gr ’lık bіr dilim peynirde; 200 mg, 1 su bardağı 200ml ’lik sütte; 240 mg kalsiyum bulunurken, 2 top (yaklaşık 100 gr) sütlü dondurmada, 80 mg kalsiyum bulunur. Eğlenceli bіr zayıflama diyetinde; peynir, süt ve yoğurdun yer aldığı bіr beslenmeye dondurma takviyesi başarı oranını artırır.

Dondurma Perhiz Listesi İçin Tıklayınız!

KIŞIN DA TÜKETEBİLİRSİNİZ

Dondurmayı, yaz mevsiminde tüketilebilen tatlı sınıfına koyuyoruz. Kış aylarında pek tüketmiyoruz, bahar mevsiminde ihtiyatlı yaklaşıyoruz. Dondurma yediğimizde hasta oluruz diye korkuyoruz. Fiilen ne dondurma ne de dondurmanın soğukluğu bizi hasta eder. Dondurma yemek yemek doğrudan üstteki solunum yolu enfeksiyonuna neden olmaz. Dondurma yemekle boğaz enfeksiyonları arasında doğrudan doğruya ilişki olduğuna dair bilimsel araştırmalar değil. Hastalanmanın asıl nedeni; hijyenik koşulların fena olması, dondurmanın üretiminde dağıtımında ve saklanmasında geçen süreçte soğuk hava zincirlerinin sürekli olmaması sonucu dondurmanın bakteri barındırır ülkü gelmesidir. böylece güvenmediğiniz yerlerden dondurma almamalıyız. Soğuk bіr gıdanın tüketiminden daha sonra ağız içinde meydana gelen sıcaklık azalması nedeniyle, boğazda bulunabilecek bakteriler vücudun direncinde azalmaya niçin olabilir. Dondurma yedikten sonradan üzerine 1 bardak değin oda sıcaklığında su içersek, boğazımızı bu etkiyi minimize etmiş oluruz.

İKİ TOP HAKKINIZ VAR

Hazır dondurmaların, etiketini iyi okumalı, taze sütten yapılan, yağ oranı düşük olanları seçim etmeliyiz. Özellikle paket içeriğindeki; krema, koruyucu maddeler ve katkı maddelerini sorgulamalıyız. Tatlı isteğinizi karşılamak için tüketebileceğiniz hafif bіr tatlı olan dondurmayı perhiz yaparken rahatlıkla yiyebilirsiniz. Şerbetli ve yağlı tatlılara nazaran kalorisi düşük, gıda değeri yüksektir. Günde 2 top dondurma diyetimizi sarsmaz. Oysa enerji içeriği yüksek soslu ve kremalı dondurmalar seçmek yerine, taze sütten üretilmiş hafif dondurmaları tüketmelisiniz.

(NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM)

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*