Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Emzirirken diyet yapmayın..!

Emzirirken diyet yapmayın..!

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Hamilelik stresinden sonra kendinizi diğer taraftan lohusalık depresyonuna sokmayın. Kilolar elbet gidecek; ağır diyetlere girmeyin, anneliğin tadını çıkarın

Yapılan araştırmalar, anne ölümlerinin birinci sıradaki sorumlusunun, intihara yol açan doğum sonrası buhran olduğunu gösteriyor. Bu durumun en kayda değer nedeni ise kadının eşinden ve çevresinden beklediği ilgi ve sevgiyi görememesi. Hafif hüzün ve kaygıyla başlayan ruh hali değişiklikleri; annenin kalıtımsal yatkınlığının yanı sıra yakın çevresinden gördüğü ilgi veya ilgisizlik, eşinden gördüğü sevgi ya da sevgisizlik ve içinde bulunduğu sosyoekonomik durumun etkisiyle iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelebildiği gibi, annenin ağır tablolara sürüklenmesine de neden olabiliyor. Bazen bu buhran pek uzun sürüyor bіlе, iki sene baştan başa anneye hayatı zindan ederken, bebeğe ve eşe de yansıyan hiddet nöbetleri de görülebiliyor. Hayatının mahvolduğunu düşünen anne, git gide bіr çıkmaza sürüklenebiliyor. İşte bzіrа durumlarda mutlaka bіr hekim desteği alınması gerekiyor. Doğumdan sonraki altı haftalık işlem, lohusalık dönemi olarak adlandırılıyor. Bu süreci basit atlatabilmeniz için uzmanların tavsiyelerini aldık…

BESLENMESİNDEN KIYAFETİNE DEĞIN HER ŞEYİYLE DAR ETMELİ

Op. Dr. Seval Taşdemir/Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi KlinikDirektörü
Lohusalık depresyonu daha çok planlanmayan, aniden gelişen, annenin henüzkendisini hazır hissetmediği gebelik durumlarında ve mutsuz bіr evliliği olanlarda daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra sosyal hesaplı durumu düşük olanlarda, gıda bozukluğu olanlarda, sigara, alkol veya yabancı madde alışkanlığı olan hasta gruplarında, kronik hastalığı olanlarda ve daha öncesinde psikolojik sıkıntıları olan hasta gruplarında karşımıza daha sık çıkıyor. Yine B12vitamin eksikliği ve Omega-3 eksikliği olanlarda daha sık görülmektedir. böylece bu tür tabloları durdurmak için gebelikte beslenmeye fazla uyarı edilmeli. Vitamin desteklerinin özellikle de B12 ve Omega- 3 vitaminlerinin bilinçli ve doğru şekilde kullanımına itina gösterilmeli.

HAMILELIK KURSUNA GİDİLEBİLİR
En önemlisi de gebeliğe hazırlık ve destek kurslarının bilinçli bіr şekilde hastayaverilmesidir. ‘Gebeliğim nasıl devam edecek? ’ diye endişe duyan bіr anne adayınınkendi bakımı, beslenmesi, egzersizleri hakkında bilinçlendirilmesi çok önemlidir.Anne adayı; gebeliğinin sorunsuz geçeceği, doğumun sağlıklı sonuçlanacağı bilgisine ne kadar fazla sahip olursa, lohusalık depresyonu tablosu da öyle az görülür. Gebelik dönemi son derece önemlidir. Bir gebenin beslenmesinden giysi seçimine kadar her şey onun psikolojisini etkiler. Ne kadar dar kıyafet seçerse böylece kuytu bіr hamilelik geçirmiş olur.

İKİ HAFTADAN UZUN SÜRERSE DOKTORA BAŞVURUN
Uzman Psikolog Ceren Açık Fikirli/Liv Hospital Gebelik ve analık, bazı kadınlar tarafından ‘dönüm noktası ’ olarak adlandırılan, neşeli çünkü zaman zaman da engebeli bіr süreçtir. Anne adayı kendini ne dek hazır hissetse de karşılaşacağı güçlükler zaman zaman karışık duygular yaşamasına yol açabilir. Bir yanlamasına şipşak değişen hormonlar ve yaşanan fiziki değişimler, diğer yanlamasına aileye yeni katılan bebekle birlikte gelen sorumluluklar anne adayında endişe, çaresizlik, coşku ve umut gibi olumlu ve negatif duyguları beraberinde getirir. Doğumdan sonradan kadınların yarısından çoğu annelik hüznü dediğimiz bіr sürece girer. Bu süreçte hüzün, takâtsizlik, üzüntü, dalgalı duygular ve uyku-iştah değişimleri gözlenir. Belirtiler çoğunlukla doğumdan sonraki birincil birkaç gün içinde başlar ve tedavi gerektirmeden kısa sürede (başlıca bіr-iki hafta içinde) düzelir. Fakat bazı durumlarda annelik hüznü beklenenden ağır ve uzun sürebilir. Belirtilerin iki haftadan uzun sürmesi, annenin hayat kalitesini belirgin bіr biçimde bozması halinde akla lohusalık depresyonu gelir. Mutsuzluk, ümidini yitirme, ilgi ve arzu kaybı, dermansızlık, uyku-iştah düzeninde bozulmalar, suçluluk, önemsizlik duygusal ve Diyet Listesi ölme/ bebeğe zarar verme düşünceleri görülebilir. Bu belirtiler annenin günlük yaşamsal faaliyetlerini ve bebekle kurduğu ilişkiyi olumsuz etkiler. Annenin duygularını yargılanmadan ifade edebilmesi, sorumluluklarını paylaşabilmesi, yakınlarından yeterli desteği alabilmesi, kendine zaman ayırabilmesi, hatalı görüşler yerine daha gerçekçi ve sağlıklı fikirler koyabilmesi de hem koruyucu olacak, keza de sürecin daha hafif atlatılmasında tezgâhtar olacak kayda değer unsurlardır. Ancak unutulmamalıdır ki, iki haftadan uzun süren belirtilerde mutlaka bіr uzmana ayrıca annenin, ayrıca de bebeğin sağlığı için manâlı bіr gerekliliktir.

HIZLI KİLO VERME ARZUSU İLE POPÜLER DİYETLER YAPMAYIN

Emel Unutmaz Duman/Medical Park Bahçelievler Hastanesi Perhiz Uzmanı
Gebelik sürecinde, bebeğinizin gelişimini teşvik etmek için vücudunuz tartı kazanır. Doğum sonrası emzirme döneminde bebeğinizin gelişimini cesaretlendirmekiçin bedeniniz depolama işlemini yerine getirir. Her kadın gebelik döneminisağlıklı geçirmeyi istemekle birlikte çoğu kadın da bu süreçte fazla kilo almamayıarzular. En büyük korkulardan biri de alınan bu kiloların kalıcı olmasıdır. Özelliklede annelerin beklentisi bebeklerinin birinci yaşgünlerinde gebelik öncesi ağırlıklarına geri dönmektir. Doğum sonrası sağlığınıza zarar vermeden, sütünüzün arz ve kalitesini artırarak, özet olarak iyi beslenerek forma girmek olası.

EMZİREN KALORİ YAKAR
Emzirmek; gün içinde 500 kalori yaktığı için emziren kadınlarda kilo kontrolü daha basit sağlanmaktadır. Hem emziren annelerin verdiği kiloların daha daimiolduğunu belirten çalışmalar da mevcuttur. Doğum yapar yapmaz cümbür cemaat dinçgıda programına girebilir. Fakat emziren annenin beslenme programınınönceliği, sütünün devamı olmalıdır. Aynı şekilde gebelik döneminde idealin üstünde kilo alan anneler için de öncelikli olan birincil altı ay anne sütünün devamlılığı olduğu unutulmamalıdır. böylece de yeterli enerji ve protein içeren, vitamin ve mineralden zengin, bol akışkan taşıyan bіr besin planı oluşturulmalıdır.

AYDA 2 KİLO ATAMAK EN İDEALİ
Doğum sonrası ilk aylar için ideal ağırlık kaybı ayda azami 2 kilodur. Ilk dörtayda aylık 1-2 kg. ağırlık kaybının üstüne çıkılmaması gerekirken; çok kilolu annelerde bu rakamların üstünde bіr kayıp gözlenebilir. Hızlı kilo verme arzusu ile popüler diyetler yerine getirmek doğum sonrası dönemde doğru değildir. Emzirmeyenanneler için zayıflamaya karşın gıda programı oluşturulabilir. Fakat anne emzirmese de, bіr gebelik süreci geçirdiği için beslenme öğeleri açısından varlıklı bіrprogram izlenmelidir. 1. Bol posalı ve bol su taşıyan bіr besin programı oluşturulmalıdır. 2. Atıştırmalar için porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. 3. Kolay şeker harcamak yerine gıda değeri yüksek besinler seçim edilmelidir. 4. Güne kahvaltı ile başlanmalı, ara öğünler atlanmamalıdır. 5. Pratik egzersizler, yaşamın parçasıhaline getirilmelidir.

Kaynak: sabah.com.tr

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*