Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Kadınlarda yaşa göre beslenme

Kadınlarda yaşa göre beslenme

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Kadınlarda yaşa göre gıda … Her yaşın farklı bіr güzelliği var denildiği gibi her yaşın ayrı besin özellikleri de olduğunu gösteren Olcay Uzlaştırma, dönemine yerinde beslenmenin kadına sağlık ve sevinç kattığını söylüyor.

Kadınlarda yaşa tarafından besin

30 ’lu yaşlarda, gençliği koruyan besinlere önem verilmeli

Gençlikten yetişkinliğe geçiş dönemi olan 30 ’lu yaşlarda sağlığın ve gençliğin korunması açısından antioksidanlar, demir ve C vitamini tüketimine dikkatli olmak gerekir. Kadınların, regl dönemlerinde kaybettikleri demirin yerine mutlaka konulması gerektiğini anlatan Uzman Diyetisyen Olcay Barış , “19–50 yaş arası bіr erkeğin jurnal demir ihtiyacı 8–10 mg iken, bayan bedeninde bu ihtiyaç 18 mg ’dır. Demir kaynağı açısından yumurta sofralardan eksik edilmemeli, yanında bol yeşillik ve taze sebze tüketerek hem C vitaminini karşılanmalı keza de demir emilimine katkı maddesi sağlanmalıdır. Bol sebze-meyve tüketiminin posa ve antioksidanlar açısından çok kayda değer olduğu da unutulmamalıdır”dedi.

40 ’lı yaşlarda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler tartı kazanıyor

“Dengeli Beslen Harekete Geç Kampanyası”na da rehberlik eden Uzman Diyetisyen Olcay Barış, kadınların 40 ’lı yaşlarda bağışıklık sistemlerini güçlendiren B vitamini ve E vitamini tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Barış, “Kurubaklagiller ve tahıllar beslenmede yer almalı, her öğünde bіr dilim tam buğday, çavdar ya da tam tahıllı ekmek B vitamini kaynağı olarak tüketilmelidir. E vitamini açısından ise kavrulmamış fındık, ceviz ve bademi bіr avucu geçmeyecek miktarda tüketmek kadınlarımız için manâlı”.

50 ’li yaşlarda menopoza uygun beslenilmeli

Olcay Barıştırma, bu dönemde menopozun etkisiyle yıpranmaya başlayan kemikler için kalsiyuma özen göstermenin yanına, haftada en düşük 3 defa 30-45 dakikalık yürüyüşlerin de çok manâlı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bol bol hareket etmek yavaşlayan metabolizmaya tesir ederek kemiklerin yıpranmasını yavaşlatacaktır. Bu yaşlarda vücuttan kalsiyum atımı hızlanır. Kemik kırılmalarına dek varabilecek sıhhat sorunlarından sakınmak için kalsiyum tüketimine tartı verilmelidir. En iyi kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir her gün tüketilmeli, ikinci kalsiyum kaynağı olan yeşil yapraklı sebzelere de öğünlerde yer verilmelidir”.

60 ’lı yaşlarda dürüst beslenmenin yanına D vitaminini güneşten olmak gerekiyor

Dinç bіr ihtiyarlık dönemi için yeterli hayvansal protein alımı, her yaşta bol su tüketimi ve D vitamini alımı çok önemlidir. Protein kaynağı olarak ilk kez tavuk ve balık olmak üzere et, yumurta ve kurubaklagil tüketimini öneren Barışma, vücudun D vitamini ihtiyacını yerine getirmek için kış günlerinde 25 dakika, sıcak yaz günlerinde ise sabahtan veya akşamüzeri 15 dakika koruyucu krem sürmeden güneşe çıkılması gerektiğini belirtiyor. D vitaminini en iyi taşıyan gıdaların balık, peynir ve yumurta olduğuna ve kadınların günde minimum 10 kadeh su tüketmelerinin önemine de uyarı çekiyor.

kaynak: gazeteyeniyuzyil.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*