Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Masa başı çalışanlar için zayıflama ipuçları

Masa başı çalışanlar için zayıflama ipuçları

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, bіr çoğumuzun masa başında çalışmaktan davacı olduğunu belirterek, günde sekiz, haftada kırk saatinizi masa başında çalışarak geçirenler ve sağlıklı beslemek, kilonuzu gözetmek isteyenler için önemli ipuçları verdi.

Gece boyunca bіr şey tüketilmediği için uzun süren özlem nedeniyle metabolizma hızının yavaşladığını belirten Bilirkişi Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Sabahları uyandıktan sonra metabolizmanızı canlandırmak için en fazla 1 saat içerisinde ve dinç besinlerden oluşan bіr kahvaltı gerekmektedir. Eğer sabahları kahvaltı etmeden güne başlanırsa geçen her zaman metabolizmanızın daha da yavaşlamasına sebep olmaktadır. Ama kilo problemi yaşayan kişilerin enerji harcama sorunları olmasından dolayı güçsüz olan kişilere göre daha yoğun bіr kahvaltı yapmaları zayıflamayı kolaylaştırmak yerine zorlaştırmaktadır. Yapılan çalışmalar şişman kişilerin kahvaltıyı geç ve epeyce yoğun yaptığını göstermektedir.

Gün içerisinde kendinizi aralıksız halsiz veya bitkin hissediyorsanız su tüketiminizi denetleme etmeyi unutmayın! Keza, böbrek fonksiyonları, gövde ısı dengesi, kan dolaşımı, atık maddelerin atılması ve besinlerin taşınması için su tüketimi çok önemlidir” dedi.

Çay ve kahve tüketimine dikkat

Çay ve kahve tüketimine uyarı edilmesini öneren Uzman Beslenme Uzmanı Aslıhan Küçük, sonra şunları söyledi; “Gün içerisinde kendimizi daha güçlü hissetmek için nehir ve kahve tüketimini arttırırız. Ama nehir ve kahvenin fazla tüketilmesi; bazı vitamin ve mineral emilimlerini bozmaktadır. Bilhassa antioksidan vitaminler (A, C, E) hassas olduklarından kahve ve çaydaki tanen ve kafeinden negatif etkilenirler. Meşrubat olarak yeşil akarsu, beyaz dere veya diğer bitki çaylarını seçim edebilirsiniz.

Ara öğünler bilhassa uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada gövde için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha güçlü bіr vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, takâtsizlik gibi problemler engellenmiş olur. Iş yerinizde tüketebileceğiniz ufak atıştırmalar: Kuru kayısı ve ceviz; yaban mersini ve fındık; süt ve 1 adet meyve; beyaz peynir ve ekmek ile minik bіr sandviç olabilir.

Gün içerisinde yapacağınız düzenli çalışma ile kalori yakımını fazlasıyla arttırılabilir; metabolizmanızın aktif ve durmadan çalışmasını sağlayabilirsiniz. Spor yapmak için vaktiniz yahut gün içerisindeki hareketinizi asansör uygulamak yerine merdivenleri seçim ederek, yürüyerek idilebilecek noktalara araçsız gitgide artarak arttırabileceğinizi unutmayın.

Bir Takım besinler alıştırma esnasında hem dikkatinizi toparlamaya keza de sizi daha hızlı düşünmeye sevk edecek bіr etkiye sahiptir. Eğer bіr konuya odaklanmak istiyorsanız ceviz, fındık ya da yer fıstığı tüketebilirsiniz çünkü miktarı göz ardı etmeyin! Hafızanızı kuvvetlendiren havuç aynı zamanda beyin metabolizmasını etkilemektedir. Sadece yarım avokado tüketerek zihin ve konsantrasyonunuzu arttırabileceğinizi unutmayın.”

 

Kaynak: trthaber.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*