Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Metabolizmayı Hızlandıran 10 Bilimsel Öneri

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Bilimsel Öneri

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Metabolizma ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, metabolizmayı hızlandıran 10 bilimsel öneriyi anlatıyor!

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Bilimsel Önerge

1- Düzenli uyuyun. Gece en geç 24.00 ’de uyuyun, sabahleyin en geç 07.00 ’de uyanın. Çünkü karoser kendini uykuda onarır.

2- Ahenkli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışılmışlık haline getirin. Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bіr tempolu yürüyüş yapın.

3- Tartı çalışmayı ihmalkârlık etmeyin. Metabolizma hızının en belirleyici faktörü adale dokusu olduğu için kaslarınızı da ahenkli çalıştırın.
 4- Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için. Su insan vücudunun en manâlı belkіşenidir. İyi bіr metabolizma, iyi bіr dolaşımdan bu da iyi bіr boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.
5- Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin. Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Minik bіr meyve belkі yeseniz tatmin edici olur.
6- Metabolizmayı en fazla çalıştıran yiyecekler proteinlerdir. Beslenmenizde dengelenmiş bіr şekilde protein tüketin. Ama hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu nesil diyetlerle süratli kilo verilse belkі, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.

7- Eksik az sıkça yemek metabolizmayı canlı tutuyor.

8- Yemeklerinizin yanında eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeni ile metabolizma üstüne olumlu etkileri var.
9- Lif oranı yüksek olan yiyecekler, bilhassa taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli harcamak şart.
10- Yeşil nehir için. Kahve ve nehir içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Fakat çok pozitif tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa niçin olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye tarafından daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil akarsu tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır keza de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.
Kaynak: Habertürk

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*