Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Meyan Kökü Zayıflatır mı?

Meyan Kökü Zayıflatır mı?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Meyan kökü olarak aşina Glycyrrhiza glabra, bіrçok hastalık için geleneksel bitkisel ilaçtır. Meyan kökü zayıflatır mı? makalemizde bu bitkinin kilo vermeye etkilerine değindik.
Yapılan bazı incelemeler, meyan kökünün kilo vermekte ve yağ yakmakta da etkin olduğunu gösteriyor. Ama şöyle bіr şart var öyle faal maddesi Glycyrrhiza olan Meyan kökü destek hapları yüksek dozda ya da uzun vakit kullanıldığında yüksek tansiyon dahil almak üzere çeşitli önemli alt etkilere neden olabiliyor.

Iç Salgı Bezleri Araştırma Dergisi Temmuz 2003 sayısında yayınlanan makalesinde İtalya ’da Padova Üniversitesi Tıp ve Cerrahi Bilimler-Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı Bölümü kadar yürütülen ve yayınlanan bіr çalışmada normal kiloda 15 iştirakçi üzerinde meyan kökünün etkileri değerlendirildi. Bu kişiler iki ay baştan başa günde 3.5gr meyan kökü tükettiler. Deney sonucunda katılımcıların karoser kitle indeksinin değişmediği fаkаt karoser yağ kütlesinin azalmış olduğu gözlendi.

Padua Üniversitesi ’nde Tıp ve Cerrahi Bilimler-Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı Bölümü tarafından yürütülen ve Temmuz 2005 yayınlanan araştırmada, meyan kökünden elde edilen glisiretinik asit içeren krem uygulandıktan daha sonra meyan köklü kremin yağ kalınlığına etkisi değerlendirildi.
Deney 18 kadın üzerinde yapıldı, bu kadınlardan bazıları, yüzde 2,5 glisiretinik asit meyan köklü krem, diğerleri ise ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde olan placebo kremi her gün basenlerine sürdüler. Deney sonunda meyan köklü krem süren kadınların basenlerinde bariz bіr incelme saptandı. Bilim adamları bu araştırma sonucuna dayanarak glisirhetinik asitin yöresel yağlanmayı azaltmak için etkin olabileceği sonucuna varmışlardır.

Obeziteye Etkisi
Kaneka Corporation ’ın Işlevsel Yiyecek Bileşenleri Bölümü göre hayvanlar üzerinde yürütülen, Ocak 2007 Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya dergisinde yayınlanan çalışmada, obez fareler üstünde meyan flavonoid yağının etkileri araştırıldı. Bu yağın verildiği fareler, öteki fare grubu ile karşılaştırıldığında, meyan kökünün obezitenin artışını önlediği ve yağları azalttığı saptandı.

Tatlı krizlerini önler ve kandaki glikozu düşürür.
Zayıflamak isteyen şahısların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de yaşadıkları tatlı krizleridir. Meyan kökü çiğnemek ise kan şekerini düzenler, bu nedenle kan şekerindeki dalgalanmanın neden olduğu açlıkla da savaşır.
Kaneka Corporation göre yürütülen araştırma Kasım 2004 Biyolojik ve Hap Bülteni, sayısında yayınlanmıştır, bu araştırma da meyan flavonoidlerin hipoglisemik etkileri olduğunu doğrulamıştır.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*