Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Sağlıklı kilo nasıl verebiliriz?

Sağlıklı kilo nasıl verebiliriz?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Dinç kilo nasıl verebiliriz? Yeniden yaz mevsimi geliyor yine kilolarla başımız dertte. Kışın yedik içtik derhal de kısa yoldan çarçabuk kilo vermenin peşine düşüyoruz. Deniyoruz, başaramayınca da bіr suçlu arıyoruz. Acilen yeni moda, suçu glütende seslenmek oldu. Peki, glüten nedir, hayatımızdan çıkaralım mı?

Dinç kilo nasıl verebiliriz?

Kilo verememenin yeni günah keçisi ‘glüten ’

Şimdilerde verilemeyen kiloların faturası glütenli yiyeceklere çıkarılıyor. Fakat glüten, buğdayın içinde yer alan bіr protein çeşididir. Ana işlevi protein kaynağı olmasının yanı sıra gliadinle birlikte hamurun elastik ve plastik yapısındaki özü meydana getirmektir. Böylelikle ekmeğin kabarmasını ve gözenekli bіr yapıya sahip olmasını sağlar. Ama çölyak hastalığı söz ne zaman çıkacak olduğu süre glüteni önemsemek gerekir. Çünkü çölyak, glütenin ince bağırsak duvarına temasıyla oluşan ve ömür boyu süren tek gıda alerjisidir.

Sağlıklı kilo nasıl verebiliriz?

Dinç kilo nasıl verebiliriz?

Alternatif tahıl grubu

Kişiler çölyak tanısı konduktan sonra glüten içeren gıdalar yerine glüten içermeyen tahıl grubu alternatif gıdaları koymalıdır. Glüten içermeyen alternatif tahıl grubu yiyecekler; pirinç, darı, patates, kinoa ve leblebidir. Çölyak hastaları, geleneksel gıdaları glütensiz olarak pişirme tekniklerini iyi öğrenmeli ve her çeşit market ürününün etiketlerini iyi okumalıdırlar.

bundan başka glüten intoleransı (duyarlılığı) var. Glüten intoleransı da ince bağırsaklarda glütenin sindirilememesinden kaynaklanır. Oysa her glüten intoleransı olan çölyak hastası değildir.

Çölyaklılarda glüten, ince bağırsak duvarını yıkım ederek dağıtılmış sorunlara yol açar. Glüten intoleransında ise ödem, şişkinlik, gaz, dermansızlık, bitkinlik gibi belirtiler gösterir. Glüten taşıyan gıdalar besin düzeninden çıkarıldığında bu belirtilerde de düzelme görülebilir. Glütenle ilişkisi yer alan hastalıklar: Bağışıklık sistemi hastalıkları, romatoid artrit, irratable bağırsak hastalıkları, migren, psikiyatrik problemler, depresyon, anemi, D vitamini eksikliği ve yürek hastalıklarıdır. Çölyak hastası değilsek ve glüten intoleransımız da yahut glüteni hayatımızda çıkarmamıza lüzum değil.

Sağlıklı kilo nasıl verebiliriz?

Dinç kilo nasıl verebiliriz?

Sağlıklı kilo belirlemek için

Bilimsel ve sağlıklı kilo verme diyetlerinde, esas nokta artı kalori alımını denetleme altına almayla birlikte tatmin edici gıda alımını sağlamak olmalıdır. Glüten taşıyan gıdaları beslenmesinden çıkarıp kilo verdiğini söyleyenlere de inanın çünkü günlük yaşantımızda bіrçok besinin içinde glüten vardır. Glüteni hayatından çıkaran bіr insan, ekmeği, makarnayı, keki, böreği, bisküviyi, çikolatayı, gofreti, şehriyeyi, erişteyi, tarhanayı, kısacası buğday ve un içeren bütün besinleri hayatından çıkarmış olur. Böylece vücuduna aldığı enerji çeşitlilik eksik olduğu için ister istemez kısıtlanır.

(NİL ŞAHİN GÜRHAN / AKŞAM)

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*