Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Şok diyet nedir?

Şok diyet nedir?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Şok diyet nedir? Yeşil nehir, kırmızı biber, yaban mersini, frenk lahanası, çilek, kiraz, mısır püskülü, defne veya avakoda yaprağının kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyorduk. Peki kaktüs ve yosunu? Kaktüsün yağı bloke etmesi, yosunun metabolizma hızını artırarak bilhassa de göbek, basen ve kalçadaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olması kilo tahsis etmek isteyenler için harikulade bіr haber… Oysa Bilirkişi Diyetisyen Turgay Köse bu konuda uyarıyor: ‘Şok perhiz veya mucize mahsul yoktur. Dinç kilo belirlemek için bilinçli perhiz yerine getirmek gerekir”

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte artı kilolarından kurtulmak isteyenler için çözüm arayışları başladı… Yeşil dere, yaban mersini, brüksel lahanası, çilek, kiraz, darı püskülü, defne ya da avakoda yaprağı gibi besinlerin metabolizmayı hızlandırdığı, yağ yakımını artırdığı ve ödem attırdığı konusunda uzmanlar aynı fikirde olan. Kaktüs ve alg ikilisinin de bilhassa göbek, basen ve kalçadaki yağlardan kurtulmaya asistan olduğunun açıklanması kilo devretmek isteyenler için umut olmalı mı? Uzman Diyetisyen Turgay Köse şişmanlık, sağlıklı kilo verme, kilo verirken alınabilecek destek besinler hakkındaki soruları cevaplandırdı.

Şişmanlık nedir, nedenleri ve komplikasyonları nelerdir?
Dünya Afiyet Örgütü ’nün sıhhat raporunda şişmanlık; vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya meydana çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bіr sağlık durumu sorunu olarak tanımlanmaktadır. Şişmanlık aşırı besin alımı, atıl hayat, kalıtımsal, hormonal nedenler, psikolojik sorunlar, sigarayı bırakma, alkol kullanımı, metabolizma hızının yavaşlaması gibi faktörlere yan olarak gelişebilir. kimsesiz olduğu gibi şişmanlık komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan ve hayat kalitesini düşüren önemli bіr hastalıktır. Komplikasyonları aralarında birincil akla gelenler: kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum rahatsızlıkları, karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık… şeklinde sıralanabilir.
Şişmanlık nasıl çare edilmelidir?
Multifaktöriyel bіr hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multidisipliner bіr girişim gerekmektedir. Dahiliye uzmanı ya da endokrinolog, diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog ile ekip halinde çare edilmesi durumunda daha dinç sonuçlar alınabilir. Hekim göre yapılacak klinik muayenenin gerisinde kan analiz sonuçları yorumlanarak, kişi diyetisyen eşliğinde perhiz programına alınmalıdır. Egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği hayata geçirilmelidir. Hem tedaviye destek fаkаtçlı olarak gıda takviyeleri, hap tedavisi ve/veya cerrahi tedavi uygulanabilir. Ardından kişi kilo koruma programına alınmalıdır.
Mucize perhiz var mıdır, 1 haftada 5 kilo nasıl verilir?
Fazla kolay, 1 haftada 5 kilo verilemez! Her gün karşımıza az zamanda çok kilo kaybettiren popüler çoğu perhiz çıkıyor: İsveç Diyeti, Hollywood Diyeti, Ayırma Diyeti, Dukan Diyeti, Renk Diyeti, kan gruplarına göre diyet vb. Bu alıcı diyetlerin bіrçok ilk olarak seri kilo kaybı sağlasa da kısa bіr vakit daha sonra bu kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Ayrıca kişinin sağlığına, metabolizmasına zarar verip ömrünün kısalmasına neden olurken “ben bu işi başaramıyorum” düşüncesiyle kişiyi umutsuzluğa sürükler.

Kaynak: cnnturk.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*