Anasayfa » Diyet Bilgileri » Tatlı krizi ile başa çıkmanın yolları

Tatlı krizi ile başa çıkmanın yolları

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Psikoloji ve Besin İlişkisi: Besin, böylece çok insan göre karın beslemek, açlığı bastırmak, canın istediği besinleri tüketmek biçiminde tanımlanmaktadır. Halbuki vücudun gereklilik duyduğu enerji ve 50 ’ye yakın türde gıda öğesinin, tatmin edici ve dengeli bіr şekilde besinler yolu ile alınması gerekmektedir. Besinlerin içerdiği protein, vitamin ve mineral gibi beslenme öğeleri beslenmede büyük yük taşımaktadır. Diğer yanlamasına besin sadece fizyolojik bіr durum gibi algılanmamalı, bunun sosyolojik ve psikolojik bіr boyutunun da olduğu unutulmamalıdır. Nasıl Türk insanı neşeden de kederden de alkol içiyorsa, aynı şekilde bu gibi durumlar kişinin beslenmesine de yansımaktadır.

Kişinin öncelikli olarak “bugün de yesem, yarın başlarım” psikolojisinden kurtulması gerekir. Daha kaç pazartesi geçecek? Bireyin tatmin edici, dengelenmiş ve her şeyden önemlisi dinç besin alışkanlığını yaşam tarzı haline getirmesi gerekir. Doğa insanlara meyveler, sebzeler, tahıllar vs sunmakta. İçlerine de iştah adında birer iblis koymaktadır. İştahı baskılamanın ve tatlı krizinden kurtulmanın en kolay yolu, kan şekerinde dalgalanma yaratan arıtılmış şeker tüketiminden kaçınmaktır. Halbuki halk müziği meyve yemek yerine komposto içmekte, tahıllardan tatlılar vs hazırlamaktadır. Yani besinlerin içine mutlaka şeker karıştırmaktadır. Ayrıca posalı (lifli) besinler harcamak, yavaş yemek yemek, bol su içmek, gün içerisinde sık aralıklarla derece derece beslemek ve en önemlisi düzenli egzersiz yapmak iştah kontrolünde epeyce önemlidir.

Posalı Besinlerin Önemi

Posalı besinlerin diyette artırılmasıyla, çiğneme ve dolayısıyla tükürük salgısının artışı, kolesistokinin hormonunun salgılanması ve gıda alımının azalması söz ne zaman çıkacak olmaktadır. Posa içeriği en yüksek besinler kuru fasulye, nohut, kuru barbunya, mercimek gibi kurubaklagillerdir. Bunları badem, fındık, yerfıstığı ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, sebze ve meyveler izlemektedir. Soyulmadan yenilebilen sebze ve meyvelerin kabukları ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle kan yağ değerleri yüksek olanlar, diyabet riski taşıyanlar, kabızlıktan yakınanlar, kilo problemi olanlar, iştahını baskılayamayanlar ve durmadan tatlı krizine girenler beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur, kurubaklagil yemeği, bol sebze ve meyve tüketmelidir. Fakat posanın vücudumuzda yardımsever etkiler gösterebilmesi için, yanında mutlaka bol sıvı alınması şartı aranmaktadır. Bu Vesile Ile şeker, kolesterol ve tansiyonu dengeler, tokluk şehvetli verir, dışkılama sayısını ve miktarını artırarak kabızlığı, dolayısıyla kalın bağırsak kanserini önleyici etkiler gösterirler.

Tatlı krizi ile başa çıkmanın yolları

Tatlı krizi ile başa çıkmanın yolları

Tatlı kriziyle başa çıkma yolları nelerdir? Kriz hemen tatlı yerine dinç neler tüketilebilir?

Arıtılmış şeker içeren besinler kan şekerinde ani bіr dalgalanmaya niçin olurlar. Fazla kısa sürede yükselen kan şekeri aynı hızda düşmeye başlar. Her çıkışın bіr inişi vardır. İşin fena tarafı; tatlı yenildikten bіr zaman sonradan kan şekerinde bіr anda bіr pik yaşanması tekrardan tatlı yeme ricası doğurur. böylece kimse bіr tutam tatlı yiyerek dur diyememektedir. Böylesi bіr durumda bіr bіr ve çok iyi çiğneyerek kuru meyve yenilmesi, leblebi tüketilmesi, yağsız ve tuzsuz halde patlamış darı yenilmesi, taze meyve ile birlikte süt ya da yoğurt tüketilmesi fazla daha sağlıklı bіr alternatif olacaktır. İlla çünkü tatlı yenilecekse de iştahı baskılamak ve bitmiş tatlı krizine girmemek namına light olanların tüketimine ağırlık verilmelidir. öte taraftan Konya Mevlana Şekeri ya da akide şekerinin ağza atılması, tatlı bіr şeyler yeme isteğini karşılama konusunda etkisini uzun vakit gösterebilmektedir.

her zaman için besinlerin doğalını seçim etmekte fayda vardır. Fakat bu aramak değildir bіlе: Hiç tatlı yenilmemelidir! Kuşkusuz “ara sıra” tatlı yenilebilir (tatlı yenilmemesini gerektiren şeker hastalığı gibi bіr şart söz izle değilse). Ancak tatlıların tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek gerekir. Keza baklava, lokma, tulumba gibi ağır tatlılar yerine; sütlaç, muhallebi, puding, komposto, hoşaf, kabak tatlısı gibi hafif tatlıları seçim etmekte yarar vardır. Bu tatlıların yapımında – enerji alımını azaltmak namına – şeker alternatiflerinden (yani yapay tatlandırıcılardan) yararlanılabilir.

Spor ile birlikte salgılanan endorfin hormonunun kişiye sevinç verdiği ve sporun iştahı baskılamaya yardımcı olduğuna dair pek çok bilimsel egzersiz da yer almaktadır. O nedenle düzenli olarak yapılacak egzersiz ile kilo tahsis etmek, kaybedilen kiloları korumak, iştahı baskılamak ve tatlı krizinden kurtulmak muhtemel olabilmektedir.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*