Anasayfa » Diyet Bilgileri » Üzüm Zayıflatır mı, Yağ Yakar mı?

Üzüm Zayıflatır mı, Yağ Yakar mı?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Üzüm, sonbahar mevsiminin en sevilen meyvelerindendir. Üzüm zayıflatır mı, yağ yakar mı? makalemizde üzümün fit bіr görünüme kavuşmanıza yardımcı olacak etkilerinden bahsettik.

“Besin Dergisi” 2009 sayısında bulunan makaleye tarafından üzüm düşük glisemik indeksli bіr meyvedir ve kan şekerini aşağıda çekme, düzenleme özelliklerine sahiptir.
Bu vasıfları tamamen arzu krizleriyle savaşır, fazladan kalori alımını önler. aynı zamanda, resveratrol, polifenollerin gibi içerdiği değişik enzimler baştan sona obezite ile savaşır, kilo almayı önler.

Yapılan çalışmalar, üzümde ellajik asit denilen fitokimyasalın, obezite, metabolik sendrom, yürek hastalığı, şeker hastalığı 2 hastalıklara yol açan, göbek ve karaciğerdeki yağları azaltmakta etkili olduğunu gösteriyor. Göbek eritmek için üzüm yiyin!

Milli Yürek, Akciğer ve Kan Enstitüsüne tarafından, güvenli ve etkin bіr şekilde kilo kaybı için günde yaklaşık 1,200- 1,600 kalori olmak gerekir. USDA Ulusal Beslenme Veritabanı göre 1 su bardağı üzüm 104 kalori içerir. Üzüm yüksek kalorili gıdalardan olmasa da, kavun, çilek, yaban mersini, dut gibi yemilerden daha pozitif enerji yoğunluğuna sahiptir. Örneğin, 1 su bardağı çilek 46 kalori ve 1 su bardağı kavun ise sadece 54 kaloridir. “Centers for Disease Control and Prevention”‘a göre enerji yoğunluğu düşük olan yiyecekler, fazla kalori almadan doymanızı sağlayarak kilonuzu sağlıklı bіr şekilde muhafaza etmenizi, ve bakımlı kilo vermenizde tezgâhtar olurlar.

Üzüm karbonhidrat açısından da varlıklı bіr meyvedir. USDA ’ya tarafından,1 su bardağı üzüm, 23 gram ‘ı şekerden oluşan 27 gram karbonhidrat içerir. Zayıflarken bazı karbonhidratların tüketiminin mahsuru yokken, o kadar fazla karbonhidrat ise şişmanlatıcı özelliğinden nedeniyle seçim edilmez. Üzüm güvenli karbonhidratlardandır.

Üzüm 1,4 gram lif oranıyla uzun vakit tok durmanıza tezgâhtar olur, kabızlığı önler ve zayıflamanızda büyük rol oynar.

“The Journal of Nutrition.” ‘ da 2009 yılında yayınlanan makaleye kadar proteinler mideyi tatmin ederler ve vücudunuzun ekstradan kalori yakımına asistan olurlar, kısaca, proteinler başarılı bіr kilo kaybının manâlı belkіşenleridir. 1 su bardağı üzüm, 1 gram protein içeriğine sahiptir. Üzümü süzme peynir, light yoğurt, kuruyemiş gibi gıdalarda birlikte tüketerek protein alımını artırabilirsiniz.

Üzümdeki besin değerleri
Üzüm, protein, birazcık yağ, şeker, su ve lif içerir. Buna ek olarak, bununla beraber kalsiyum, demir, potasyum, vitamin C ve B kompleks vitamin açısından da iyi bіr kaynaktır. Tüm bu besinler sağlığımız için çok önemlidir. Dinç bіr şekilde zayıflamak istiyorsanız, üzüme sofranızda mutlaka yer açın!

kaynak: http://www.trmasajsalonu.com/mugla/bodrum-masaj-salonu-mutlu-son-firsatlari/

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*