Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Yağ yakmak için besinler

Yağ yakmak için besinler

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Avokado, kaju, ceviz, badem, somon… Bu besinlerin içerdiği yağlar metabolizmayı hızlandırıp yağ yakıyor…

Yeni Yüzyıl ’da bulunan habere kadar Beslenme ve Perhiz Uzmanı Gamze Gültekin, vücuttaki yağları yakmanın en doğru yollarından birinin “iyi ve dürüst” yağları tüketmek olduğunu söyledi. Avokado, kaju, ceviz, badem, somon, zeytinyağının ayrıca yağlı hem afiyet olduğunu gösteren Gültekin, “Bu yağlar metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı olduğu gibi bağışıklık sistemimizi destekleyen pek çok gıda ögesi içeriyor. Uyarı edilecek şey tüketirken; miktar, zaman ve kombinasyon” dedi.

BİR TAŞLA BİRKAÇ KUŞ

“Yağlı beslenme çağrıda bulunmak sağlıksız beslenme aramak değildir” diyen Büyük Kasaba Alsancak Tıp Merkezi Besin ve Diyet Uzmanı Gültekin, kilo tahsis etmek isteyenlere “iyi ve içten yağlarla beslenerek zayıflamaönerisinde bulundu. Gültekin bu önerilerini şöyle sıraladı: “Bilhassa аmmа, kilo devretmek istiyorsanız, yediğiniz yağlar keza tekli (MUFA) hem de çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFA) oluşmalı. Çünkü bu yağlar, yağ yakımına asistan, bununla birlikte da immün sistemi destekleyip hücrelerimizin sağlıklı kalmasına yardım olurlar. Üstelik öyle çok gıda ögesi içerirler. Örneğin avokado, içindeki yağın yüzde 70 ’e yakını ‘yürek dostu ’ tekli doymamış yağlardan oluşuyor. aynı zamanda, posa, K, C ve E vitamini, folik asit ve bakır içeriyor. Badem, kaju, ceviz gibi çiğ yağlı tohumlar ise, magnezyum, bakır, manganez ve B vitaminlerinin kayda değer kaynaklarından, antioksidanlardan ve E vitamini bakımından varlıklı. Bu özellikleri nedeniyle, uzun dönemde, cildin kollejen dokusunu koruyarak daha uzun vakit genç görünümü korumaya asistan olur. aynı zamanda, metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakımına asistan olup, yürek, beyin ve kemik sağlığı ve daha iyi uyku kalitesi üzerine de etkileri muazzamdır. Somon ise, omega-3 yağ asitlerinin kayda değer kaynaklarındandır ve yüksek kalitede protein içerir. A, D, B6, B12 ve E vitamini kaynağıdır. Karın yağlarını yakmaya tezgâhtar olduğu çalışmalarla kanıtlanmış tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir. Kemik, beyin ve göz sağlığında etkili rol oynar. Kanser savaşçısıdır ve genç bіr deri konusunda sizi destekler.”

Yağ yakmak için besinler

Yağ yakmak için besinler


MIKTAR VE ZAMANLAMA

Önerdiği yiyeceklerin tüketilmesinde “tedarik, zaman ve kombinazyonun” çok manâlı olduğuna uyarı çeken Gamze Gültekin ekledi: “Elbetteki beslenme kişisel olmalı. Beslenme programı bireyin, hayat tarzı, alışkanlıkları, kan değerleri, kronik rahatsızlık öyküsüne göre değişir. Size göre en doğrusunu bіr uzmana başvurarak öğrenebilirsiniz. Ancak, her bakımdan dinç, ağırlığı dengede ve alerjisi olmayan bireylerin, her gün, ham kavrulmamış yağlı tohumlardan ceviz, fındık, badem gibi yaklaşık bіr avuç değin ve ara öğünlerde tüketmesini öneriyoruz. Bilhassa yanında ekleyeceğimiz kuru meyve/ meyve gibi seçenekler ile daha dengeli ve kan şekerini daha yavaş yükselten kombinasyonlarla, yağ yakımını desteklemiş oluruz. Somon gibi kaliteli yağları taşıyan balık tüketimini haftalık rutine eklemenin sadece karın yağlarını yakmada yok, bununla birlikte, uzun vadede, yürek, cilt ve beyin sağlığında olumlu katkılarıyla bize geri dönüşü olacaktır. Avokadoyu ara öğün olarak, bal, ceviz ve muzla karıştırıp bilhassa spor öncesinde yağ yakımına takviye olacak inanılmaz bіr alternatif elde etmiş olursunuz.”

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*