Yeniler:
Anasayfa » Diyet Bilgileri » Yağları hızlı yakan besinler

Yağları hızlı yakan besinler

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Bayramda yemeği abartanlar dikkat! Tükettiğiniz hamur işleri, tatlılar ve etler size yağ olarak geri dönüyor. Bu yağlardan kurtuluşun yolu ise süper besinlerden geçiyor.

Yıllık ’de yer alan habere tarafından ‘bikini diyeti ’ yaparak yaza fit girmek isteyenler, mevsim değişimi ile birlikte kilolarla mücadeleyi bıraktı. Bu durumu estetik kaygının sonlanmasına bağlayan uzmanlar, “Fazla kilonun tansiyondan şekere, kalp damar hastalıklarına dek bіrçok hastalığa davetiye çıkardığının unutulmaması gerekir” uyarısı yaptı.

Bayram tatilinin yaşandığı şu günlerde iştah kontrolünün zorluğuna dikkat çeken Şişli Florence Nightingale Hastanesi ’nden Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan, “Bayramda şişmanlamak oluyor. Kilolarla mücadelede yağ yakan besinler ağırlık taşıyor” dedi.

Dr. Dyt. Tapan, bu besinleri şöyle sıraladı…

Yağları çabuk yakan besinler

Kırmızı kapya biber: Yüksek demir içeriğinden dolayı metabolizmayı hızlandırır.

Yoğurt: Protein, kalsiyum deposudur. Kalsiyum dokulardaki yağlanmayı azaltır.

Maydanoz: A, C ve E vitamini kaynağıdır. Yemeklerin yanına yenen 5-10 dal maydanoz, jurnal C vitamini gereksiniminin 1/3 ’ünü karşılar. İdrar söktürücü ve ödem atıcı etkisi bulunan maydanoz zayıflatır da…

Barbunya: Midede kalış süresi uzundur. Sindirime geç katıldığından dolayı tokluk hissini arttırır. Acıkmayı geciktirir, bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Börülce: Bitkisel kaynaklı doyurucu protein yüklü ve sindirim sistemi için epeyce yararlıdır.

Ahududu-frambuaz: C, E ve K vitamini, folik asit, potasyum, bakır, mangan mineralleri, lif açısından zengin bіr meyvedir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu tesir gösterir. Yürek sağlını koruyucu ve kan sulandırıcı özelliği bulunmaktadır.

Kırmızı üzüm: Yürek hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Her gün 7-8 adet çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir. Anemi durumunda iyi bіr ara öğündür.

Karpuz: Yüksek oranda C ve A vitamini içerir. Karpuz çekirdeğinde bulunan cucurbocitrin adlı madde böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde muavin olur. Ara öğünlerde 2 dilim yenebilir.

Domates: Yapılan araştırmalarda yürek hastalıkları yaradılış riskini azalttığı görülmüştür.

Karadut: İçinde C, B ve K vitamini, diyet lifi ve demir içerir. İçerdiği demir doğru, bağışıklık sistemini güçlendirerek kan yapımını arttırır.

Guava: Yüksek oranda içerdiği diyet lifleri, A, C vitamini, folik asit, potasyum, manganez, bakır gibi elementler baştan sona süper meyveler grubu içerisindedir. O Kadar öyle düşük kalorili aşina türden bіr tane guava (elma guavası) bіr portakalın 4 katı değin vitamin içerebilir. Bilhassa kırmızı ve pembe olanı çok artı oranda likopen içerir.

Ananas: Yemekle beraber oluşan şişkinliğin ve ödemin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

Kızılcık: Kalp hastalığı ve kansere karşısında koruyucu tesir göstermektedir. Özellikle yaz aylarında sık oluşan idrar yolu enfeksiyonlarını (sistit) gidermede oldukça önemlidir. t mürdüm eriği: Potasyum ve magnezyum zenginidir. Yüksek lif içeriğinden dolayı sindirim sistemine yardımcıdır.

Mango: A, E, C vitamini içerdiğinden antioksidan kapasitesi epeyce yüksektir.

Böğürtlen: Böğürtlenin içinde bulunan ellagik asit, antioksidandır. Böğürtlenin en manâlı etkisi cildi gençleştirmesi ve hücreli yaşlanmasını geciktirmesidir. Böğürtlen kan şekerini dengeler, kanı temizler, cildi güzelleştirir. C vitamini deposudur. Hem B grubu vitaminleri de içerir.

Tarçın: İnsülinin hücrelere bağlanmasını karşılayan enzimi etkinleştirir, engelleyen enzimi azaltır. Dolayısıyla insülin direncinin azaltarak, iştah kontrolüne katkı sağlamaktadır. Iştahı baskılayarak, özellikle karbonhidrat isteğini kırmaktadır.

Yulaf: İçindeki çözünebilir lif ayrıca tokluk hissi verir, ayrıca de arzu hissini geciktirir…

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*