Yeniler:
Anasayfa » Güzellik » Çok Tuz İçeren Besinler

Çok Tuz İçeren Besinler

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Çorba

 Bir kase sıcak çorbaya kim hayır diyebilir öyle? Fakat konu özellikle hazır çorbalarsa gerçekten de uyarı etmelisiniz. Bir kase hazırlanmış çorba keza 300 kalori içerir hem de jurnal sodyum limitinizin yarısını.
Eğer mutlaka hazır çorba alacaksanız düşük tuz olanlarını tercih edin ve tatlandırmak için taze çekilmiş karabiber, taze baharatlar ve parmesan peyniri kullanın.
Tavuk göğsü
Ham tavuk göğüsleri ile ilgili gizlenen bіr sır var; bu tavuklara çoğunlukla yüksek sodyum taşıyan çözeltiler enjekte ediliyor. Bundan kaçınmak için etiketinde ”geliştirilmemiş ’ ’ yazanları tercih edin ve içindekiler bölümünde tuz yazan markalardan uzak durun. Mümkünse tavuğunuzu organik tercih edin.
Sodyumu azaltılmış gıdalar
 Paketinde ”Sodyumu azaltılmış” yazan bіr ürün gördüğünüzde bunun, daha az tuzlu içerdiği anlamına geldiğini düşünebilirsiniz. Ama bu terim, bayağı halinden %25 daha eksik sodyum taşıyan her üründe kullanılabilir. Bu da, normalde 1000 mg. sodyum taşıyan bіr ürünün sodyumu azaltılmış halinin 750 mg. sodyum içerdiği anlamına kazanç öyle bu da hala yüksek bіr orandır. Eğer tuzu yavaşça eksilmek istiyorsanız sodyumu azaltılmış olanlarla başlayabilirsiniz çünkü hedefiniz tuzdan uzaktan durmaksa ”düşük sodyumlu” (azami 140 mg. sodyum) ya da ”çok düşük sodyumlu” (maksimum 35 mg. sodyum) yazar ürünleri tercih edin.
Sebze burger
Bir Takım soya ve sebze burgerler çokça tamamlanmış gıdayla hazırlanırlar. bu nedenle de yüksek oranda sodyum içerebilirler. Yalnızca hamburger köftesi 500-500 mg sodyum içerir.
Soslar
Marine ve salata soslarının tuzlu içerdiklerini hepimiz biliyoruz çünkü ne kadar sodyum içerdiklerini dinlemek sizi şaşırtacak. 2 yemek yemek kaşığı salata sosu veya barbekü sos 300 mg. sodyum içerir (jurnal ihtiyacınızın %10-15 ’i).
Sıcak çikolata
Bu iştah açıcı meşrubat düşük oranda (80-100 kalori) kalori içerse de bіr porsiyonu jurnal sodyum ihtiyacınızın %7 ’sini içerir.
Süzme peynir
Yüksek oranda kalsiyum ve protein içeren süzme peynirin düşük yağlısı 28 gram protein içerir ve sadece 160 kaloridir. Ama bіr kase süzme peynir hemen hemen 1,000 mg. sodyum içerir. Bu da jurnal ihtiyacınızın %40 ’ı demektir.
Pancake
Ev yapımı pancakelerde oranı düşürebilecek olsanız da hazırlanmış pancakeler ve pancake malzemeleri 2,000 mg. sodyum içerir.
Sandviç
Ekmekteki, salamdaki, peynirdeki ve turşudaki sodyum oranları birleşince masum görünen bіr hindi sandviç belkі 900 mg. sodyum içerir.
Unlu mamüller
Hazır aldığınız kekler ve donutlar şeker ve karbonhidratlarla doludurlar ve bununla beraber tuz içerirler. Bir donut 200 mg. sodyum içerebilir.
Kahvaltılık gevrekler
Güne sağlıklı başlamanın yollarından biri kahvaltılık gevreklerdir çünkü öyle fazla kahvaltılık gevrek 180-300 mg. oranlarında sodyum içerir. Bu da günlük ihtiyacınızın %12 ’si demektir.

Sağlıklı yaşamak için olası olduğunca tuzdan uzakta durmanızı tavsiye ederiz. Dinç günler dileriz!

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*