Yeniler:
Anasayfa » Güzellik » İştahı etkileyen yiyecekler

İştahı etkileyen yiyecekler

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

 Perhiz fikrini zihnen benimsemek için kendinizle verdiğiniz o büyük savaşı beş dakikada yerle bіr eden şeyler mağazaların test kabinlerinden gülümseyerek çıkmanıza en büyük engel.

 Alışveriş merkezinde bіr tekno markete bu arada pastane bölümünden gelen nefis tatlı kokuları yolunuzu değiştirmenize ve diyetinizi tarihin tozlu saylafalarına gömmenize neden olabilir.

 

 Ama bіr aksiyon filmi izlemek iştahınızın tüm çabalarını boşuna çıkarabilir. İştahınızı kabartan ve bastıran bu bariz uyarıcılara ek olarak, kilo verme çabanızı etkileyen belirgin olmayan etkenler de mevcut.

 

Aşırı yemek yemenize neden olacak bu tehlikelerin farkına varın ve bu taktikleri kullanarak sağlıklı besin düzeninize sadık kalın!

 

Kokulu mumlar

 

En sevdiğiniz kokular kilo vermenizdeki en büyük destekçilerinizden biri olabilir! 

 

 Koku ve Lezzet Çare ve Araştımaları Vakfının Nöroloji departmanı direktörü Dr. Alan Hirsch, vanilya, muz, yeşil elma ve nane kokulu mumları koklamanın bu yiyeceklerinizi zaten yediğiniz yönünde beyninizi kandırabileceğini söylüyor.

 

“Kokular %90 tattır.” diyen Hirsch, güzel kokuların atıştırma krizlerinizi bastırabileceğini söylüyor.

 

Müzik dinlemek

 

Eğer kendinizi müzikli bіr restoranda fazla yemek yemek yerken bulduysanız, bu önünüzdeki yiyeceğin fazla nefis olmasından ziyade arka fonda çalan müzikle alakalı olabilir. 

 

 2012 yılında hazırlanan bіr psikoloji raporuna tarafından, araştırmacılar fastfood restoranlarında çalan yatıştırıcı müziklerin insanların% 18 daha fazla kalori almasında etkili olduğu kayıtlı. 

 

“Konu müzik olunca bіr parçayı ne dek sevip sevmediğiniz önemlidir.” diyen Joseph Cardillo, bіr kişiyi sakinleştiren ritimlerin bіr diğerini harekete geçirebileceğini söylüyor. 

 

Cardillo’ya kadar perhiz yaptığınız dönemlerde, başarma istediğinize yönelik mesajlar veren parçaları dinlemenizi öğüt ediyor.

 

Renkli tabaklar

 

Mavi rengin iştah bastıran bіr renk olduğu herkesin bildiği birşey. Fakat yapılan son araştırmalara tarafından kırmızı bu konuda mavi renkten daha etkin. 

 

 2012 yılında Appetite dergisinde yayınlanan bіr çalışmada, araştırmaya katılan kişilerin kırmızı etiketlli kupalardan daha eksik şey içerken, mavi etiketli kupaları daha çok kullandıkları ortaya çıkmış. Aynı şey atıştırmalıklar için de laf fragmanı. 

 

Araştırma katılımcılarının mavi ya da beyaz etiketli tabakklardan daha pozitif atıştırmalık yerken kırmızı etiketli tabaklardan daha az atıştırmalık yediği saptanmış.

 

Araştırmacılar bunu kırmızı rengin bilinç altına verdiği “dur” sinyalinden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

 

Patates

 

 Patateslerin beslenme dünyasındaki ünü oldukça kötü. Yüksek karbonhidrat oranları nedeniyle çoğu diyette uzaktan durulması nasihat edilen patatesler diyet yapan herkesin rüyasına atıfta bulunuyor. Patatesin mucizesi iştah önleyici dirençli nişastadan kaynaklanıyor.

 

 Dirençli nişasta diyet liflerinin üçüncü sınıfı olarak biliniyor. Beslenme ve spor uzmanı Amy Goodson , dirençli nişastanın fasülye, bakliyat, nişastalı meyveler ve sebzelerde, bütün tahıllı ürünlerde ve patates ve pirinç gibi önce pişirilen ve soğumaya bırakılan yiyeceklerde bulunduğunu açıkladı.

 

 Ayrıca patatesleri ne kadar uzun süre kaynatır ve ne dek çok ısıtırsanız içindeki dayanıklı nişastayı o ölçüde kaybediyor. Yani soğumuş patatesler sıcak yenen patateslere kadar daha fazla dayanıklı nişasta içerir. 

 

Sirke

 

Sirkeyi artık sadece salatada kullanmıyoruz. Sirke, kan şekerini düşürerek, karbonhidrat açısından varlıklı yiyeceklerdeki glisemik indeksinin düşürülmesine de muavin.

 

Yapılan çoğu bilimsel araştırma sirkenin besinlerdeki glisemik indeksini %20 ile %35 aralarında bіr oranla düşürmeyi başardığını kanıtlıyor. 

 

Kan şekeri seviyenizin düzenli olması , yemek yedikten daha sonra sizi memnuniyet olmuş ve doymuş hissettirir.

 

böylece öğünlerinizde sirke kullanmanız diyetiniz açısından önemlidir.

 

Bitter çikolata

 

 Evet hatalı okumuyorsunuz, çikolata ve perhiz! Diyet yapan bіr çok insanı uçuruma sürükleyen çikolata sizi kurtarabilir mi? buradaki önemli nokta çikolatanın sütlü çikolata yok, acı bitter çikolata olması. 

 

Ve üzgünüz fаkаt karamel dolgularını, fıstıklı ve fındıklı çeşitlerden de vazgeçmek zorundasınız. 

 

 Neyse ki, çikolata kendi başına da fazla hoş birşey. Diyet ve Besin dergisinin 2011 yılında yayınlardığı bіr araştırmada, katılımcıların bitter çikolata yedikten sonra açlıklarını daha eksik hissettikleri ortaya çıktı. Hem bitter çikolata yağlı ve şekerli birşeyler atıştırma isteğini de gideriyor. 

 

bіr tutam bitter çikolatayı benmari usulü eritin ve taze meyveleri çikolataya batırın. İşte açlığınızı bastıracak nefis ve dinç bіr atıştırmalık.

 

Işıkları kısmak

 

Yatıştırıcı, yumuşak müzikler dinlemenin yanı sıra, ışıkları kısmak ve loş bіr etraf yaratmak da daha az yemek yemenize niçin olabilir.

 

Araştırma sonuçları loş restoranlarda yemek yemek yiyen insanların parlak restoranlarda yemek yiyenlere göre daha eksik kalori aldığını ortaya koyuyor. 

 

Cornell Üniversitesi Yemek ve Marka Laboratuarı bu araştırmasında bіr fast-food restoranın yarısını , fine dining restoranına dönüştürür. 

 

 Araştırmacılar gizli bіr ortamın insanları daha çok yemek yemek yemeğe özendirme edeceğini beklemişler fаkаt, beklentilerinin tersine fine-dining tarafında daha uzun sürede yemek yemek yense de fast food tarafındaki kişilerden daha az yemek yemek yedikleri kanıtlanmış.

 

Keza katılımcılar fine dining tarafında yemekten daha fazla keyif aldıklarını belirtmiş.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*