Anasayfa » Güzellik » Saçımız neden dökülür? Dökülen saç yeniden çıkar mı?

Saçımız neden dökülür? Dökülen saç yeniden çıkar mı?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Saçlarımız belirtilen vakit aralıklarında dökülür. 3 ay dinlenen saç kökü baştan saç çıkarır. Bu saçın kendini bakım yapmak için yaptığı gerekli bіr döngüdür. Saç Ekim Türkiye ve Çevre Hastanesi Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, vücudumuzun doğal saç döngüsü ile ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Saçlarımızın üç hayat evresi bulunur. Bu evreler:
Anajen: Bu dönem iki ile 6 sene sürer. Saç bu dönemde faal olarak uzar.
Katajen: Bu dönem bіr ya da iki hafta sürer. Bu süreçte saçı ‘ ’yapan ’ ’ dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir bіlе bu dönemde dermal papilla saçlı derinin aşağıda kalır.
Telojen: Bu dönem iki ya da dört ay sürer. Bu süreçte saç ‘ ’hasat ’ ’ zamanı yaşar; uzamaz bіlе incelmemiş veya tamamıyla dökülmemiştir; yalnızca, tam anlamıyla dinleniyordur.

Bu döngü tamamlandığında dermal papilla hücresi yeniden saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak eski telin dökülmesini, yeni bіr saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden yaşam döngüsüne devam etmesini sağlar.
Yapılan araştırmalara göre, saçlarımız en çok Eylül ve Ekim aylarında dökülüyor!

Bunun nedeni ise saçlarımızın Temmuz ayında telojen fazına girmesi. Eylül ayından yaklaşık 100 gün sonra yani Güz ’da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla eski saç tellerinin dökülmesine vesile oluyor. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları bіr kaç sebebe bağlıyor. Yaz boyunca güneş saç evrimini hızlandırıyor ve yaz sonunda saçlarımızda seri yenilenme süreci başlıyor. Öteki bіr sebep ise iklimin ve toprağın mevsimsel değişikliğe uğramasıyla meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesi değiştiriyor. Cisim bu değişikliklere alışana değin saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bіr takım amino asitlerin eksikliğini yaşıyor.

Saçlarımıza her sene Ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda akma daha minimal seyreder!

Bu dönemsel dökülmenin gerisinde yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bir Takım yoğun saç dökülmelerini sonbahardaki gibi alışılmış dökülmelere bağlayıp çok uzun zaman eski haline dönecek olmasını ummak içten bіr karar değildir.

Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerde bіlе yoğun spor, ağır perhiz durumları saçlar için ALARM durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda bilirkişi bіr doktora danışılmalıdır.

Kaynak/Mynet/bayan

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*