Yeniler:
Anasayfa » Güzellik » Yaz aylarında cilt kuruluğu

Yaz aylarında cilt kuruluğu

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)
 Bir fazla deri kuruluğu için kremler denemiş ve faydasını görmemişseniz bіr dermatologa başvurmanız gerekmektedir.  Cildimize iyi gelecek veya gelmeyecek şeklinde denemeler yerine şikayetinize kadar doktora başvurmanız halinde size uygun nemlendirici verecektir. Sizde cilt kuruluğundan elinizden geldiği dek uzak durmalısınız.  Örneğin;

 

Banyolarınızı kısa yapın, banyodan sonra cildinize iyi gelen ya da dr. vermiş olduğu yağlarınızı ve nemlendiricinizi sürün, kimyasal maddelerden, fazla sıcak ve soğuktan cildinizi koruyun…

 

 Çoğunlukla cilt kuruluğu yaşlanmaya beraber gelmektedir. Az yağlı ve kuru bіr deri oluşmaya başlar.Derinin en üst tabakası ortalama on kat değin bіr kısmı su içerir. Buradaki suyun azalması sonucunda cildinizde çatlama kuruluk ve kaşıntıya neden olur. En çok deri kuruluğu sıkça duş alan kimselerde daha çok görülmektedir. Deri kuruluğuna çevresel etkenlerde çok fazladır. Misal devretmek gerekirse deterjanlar,çevre kirliliği, klima ve rüzgarlı havalara maruz kalmak gibi etkenlerde cilt kuruluğuna niçin olmaktadır.

 

 Deri kuruluğu nasıl anlaşılır sorusuna geldiğimizde cildimizde donuk gri beyaz şeklinde bіr renk oluşur. Ciltte kuruluk fazlalaştıkça cildimizde pürüzlenme, çatlaklar, soyulmalar gibi şikayetlerde artacaktır. Eğer cilt kuruluğu tedavi edilmezse egzamalara dek gidebilmektedir.

 

 Kuru cildi olanlar ne tür kozmetik mahsul kullanmalı sorusuna geldiğimizde yağ içerisinde su emülsiyonu denildiği ve kuru ciltlere çok yoğun derecede nemlendiren ürünleride kullanabilirsiniz. Banyo ardından cildimize iyi gelen yağları kullanarak derinin nem kaybını engelleyebilirsiniz.

 

Deri kuruluğunu durdurmak için:

 

Çalıştığınız ya da bulunduğunuz ortamı nemli tutmaya çalışın. Odanın nem oranının düşmemesini sağlayın.

 

Kimyasal etkenlerden elinizden geldiği dek korunun. Aseton, hipo gibi ve sık temizlik maddesi temaslarından kaçının.

 

 Duşlarınızı uzun yok kısa kısa alın. Banyo yaparken köpüklerin ve sıcak suyun etkisi derideki kuruluğu artırmaktadır. Bunun için duşunuzu kısa tutmalı ve duştan sonra iyi gelen kremlerinizi kullanın.

 

Çok sıcacık kıyafetlerden uzakta durmaya çalışın. Kuytu kıyafetler sürtünmeye sebebiyle deride kuruluk oluşturur. Bu yüzden bіr müddet kıyafetlerinize de siklet gösterin…

 

 Cildinin kurumaması için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında öyle susama şehvetli biran önce su içmek için beynimizi uyarır. Soğuk havalarda ise bu his azalır. Cilt kuruluğunu engelleyecek en büyük faktörlerden biri olan su tüketmektir. Eğer su içemiyorsanız nitelikli meyve suları ve bitki çayları tüketerekte vücudunuza akıcı desteği verebilirsiniz. 

 

 Sadece su içmek kuru ciltlere iyi gelmeyecektir. Aşırı ve ani kilo kaybı, fast food türünden beslenmelerde cilt kuruluğuna niçin olacaktır. çokça sebze ve meyve harcamak cilt sağlığımıza iyi gelecektir. Yediğimiz yemeklerde aşırıya kaçmamakla birlikte yeteri dek sıvı yağ tüketimi kuru cildimize menfaat sağlayacaktır.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*