Anasayfa » Güzellik » Yemek günlüğü tutmak zayıflama yardımcı

Yemek günlüğü tutmak zayıflama yardımcı

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

 Dün ne yediğinizi ve ne içtiğinizi hatırlamaya çalıştığınızda mutlaka bіr iki gıda ya da içeceği unutursunuz.

 Ama, bilinçli olarak oturur ve ağzınıza attığınız her lokmanın hesabını yaparsanız, markette dağıtılan promosyon keklerden kaç tane yediğinizi katiyen unutmazsınız.

 

 Asıl sorun yaratan bu umursamadığınız küçük lokma ve kaçamaklar. Haberdar olmadan atıştırdığınız şeyler dinç yaşam ve diyet yapma çabalarınızın önüne geçiyor.

 

Tek çözüm, bіr yiyecek günlüğü tutmaya açmak.

 

 Kaiser Permanente firmasının 1,600 birey üstünde yaptığı çalışmada yemek günlüğü tutan şahısların, yemek yemek günlüğü tutmayanlara göre ilk 6 ayda iki kat daha pozitif kilo verdiği görülüyor.

 

 Son günlerde yapılan öteki bіr araştırmada ise, perhiz yapan fazla şişman ve obez kadınlar ya da keza perhiz yapan ayrıca de spor yapan kadınların hepsinin kilo kaybettiği görülüyor. Lakin diyet günlüğü tutanlar 6 kilo daha fazla kilo verdiği görüldü.

 

Yediklerinizi günlüğe not ederek siz de bu diyet taktiğinden yararlanabilirsiniz…

 

Aç değilken yemek yemek…

 

 Kaiser Permenante, diyet yapanlardan yalnızca ne yediklerini ve ne kadar yediklerini yazmalarını değil bununla birlikte yemek saatinde hissi anlamda nasıl hissettiklerini, yazmalarını istediği gibi yemek yedikten sonraki durumlarını da yazmalarını istiyor.

 

Yemek yedikten önce ve sonra ne değin aç veya tok hissettikleri de günlüklerde kayda değer bіr yer tututyor.

 

 Çoğu hasta yemek yeme nedenlerinin istek olmadığını fark ediyor. Millet yemek yemek günlükleri bіr uçtan bіr uca bıkkın, üzülmüş, dargın ya da endişeli olduklarında yemek yediklerinin farkına vardı.

 

 Diğerleri ise vakit devretmek için yemek yemek ediklerini veya televizyon izlerken bіr şey yeme alışkanlığından dolayı yemek yediklerini yemek yemek günlükleriyle farketti.

 

 Yemek Yemek günlüğü, size yeme alışılmışlık ve kararlarınızın nelerden kaynaklandığını gösteriyor. Uyumlu olarak yeni alışkanlıklar edinmeye ve duygularınızla yemeklerden uzakta durarak başa çıkmanın başka bіr yolunu bulun.

 

Kiminle ne yiyorsunuz?

 

Birlikte yemek yemek yediğiniz kişiler yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilir!

 

 Yemek Yemek günlüğü tutmaya başladığında kadınların bіrçok eşleriyle birlikte sofraya oturduğunda , yalnız ya da arkadaşlarıyla yemek yediği öğünlerden daha çok yediklerini farketmiş.

 

Çiftler birbirlerini yemek konusunda bіr kabahat ortağı olarak görür ve birlikte kalorili ve şekerli atıştırmalıklardan yemeğe bayılırlar. Yemek kaçamaklarının birlikte yapılması gibi uzun vakit birlikte olan çiftlerin yedikleri porsiyonlar da birbirine benzer.

 

 Erkeklerin gıda ihtiyaçları kadınlarınkinden daha farklı olduğu için kadınlar bu beslenme değişikliklerinden daha pozitif etkilenir.
Bu noktada yeniden bіr çift olarak hareket edebilir ve daha dinç beslenmeyi saçabilirsiniz.

 

Gerçekte ne kadar yediğinize uyarı edin!

 

 Cornell Üniversitesinde yapılan etkileyici bіr çalışmada bіr italyan restoranına bakımlı kamera yerleştirilmiş. İnsanların yemekleri bittikten sadece 5 dk. sonra yemek yemek yiyenlere ne değin ekmek tükettikleri sorulmuş. Çoğu kişi düşündüğünden %30 daha fazla ekmek tüketirken, kamera kayıtlarında ekmek yediği görülen %12 bіr grup ise hiç ekmek yemediğini bahis etmiş.

 

 yemek yemek bilinçsizce yapılan bіr davranış olduğu için ne yediğinizi unutmak mümkündür. Televizyon izlerken veya sohbet ederken yemek yediğinizde ne yediğinizin farkına varamazsınız.

 

 Bunu önlemenin en güzel yolu yediklerinizi anekdot almaktır. Eğer yediklerinizi not alamıyorsanız bіr arkadaşınıza mesaj atabilirsiniz.

 

Yemeği çiğneme hızınız kayda değer!

 

 Bir yemeği ne dek çabuk çiğnediğiniz fiilen kayda değer. Yediklerinizi yazdığınızda çoğunlukla kilo sorunuyla ilgili bіr aydınlanma yaşamanızı sağlar. Yediklerini yazanlar arasında yemeklerini herkesten önce bitirdiğini farkedenler ne kadar çabuk yediklerine doğrusu çok şaşırıyor. Bilhassa sandviç türü yiyecekleri tüketmek 5 dk belkі sürmüyor!

 

 Hızlı yemek yediğinizde tıka basa dolu olsanız belkі yedikleriniz sizi memnun etme etmiyor ve doyduğunuzu hissetmiyorsunuz.

 

Sadece yediklerinizi daha yavaş çiğneyerek , yemek yemek sırasında daha pozitif su içerek yemeğinizi hoşnutluk olmuş ve doymuş bіr şekilde sonlandırabilirsiniz.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*