Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Dash diyeti ağız sağlığına iyi geliyor

Dash diyeti ağız sağlığına iyi geliyor

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Journal of the American Geriatrics Society kadar yapılan araştırmada, kalp sağlığına iyi gelen besinleri tüketerek yapılan diyetlerin ağız sağlığına da iyi geldiği belirlendi. Uzmanlar bu noktada DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetine uyarı çekti. Yüksek tansiyonu dengede tutmak için yapılan DASH diyetinin vücudumuza daha bіrçok faydasının olduğunu saptadıklarını belirten araştırmacılar, bu yöntemin ağız sağlığını da koruduğunu kaydetti.
20 YIL TAKIP EDİLDİLER

Uzmanlar araştırmaları zarfında yaşları 47 ile 90 aralarında değişen 533 erkeği inceledi. Uzmanlar erkek denekleri 20 takvim bіr dönem içinde her üç yılda bіr düzenli olarak takip etti. Üç yılda bіr gerçekleştirilen ağız kontrollerinde de deneklerin, dişlerini kaybetmesine neden olan kök çürüklerine bakıldı.

ÇÜRÜK İHTİMALİ YÜZDE 30 AZALIYOR

Bu kapsamda tahıllı, az şekerli, bol sebze-meyveli, eksik yağlı ve perhiz lifli gıdaları yani DASH diyetinde de öğüt edilen gıdaları tüketenlerin ağız sağlıklarının diğerlerine oranla çok daha iyi olduğu görüldü. Uzmanlar, DASH diyetine aynı şekilde beslenen erkeklerin diş köklerinde çürük çıkma ihtimalinin diğerlerine oranla yüzde 30 daha az olduğunu saptadı.

KÖTÜ NEFESİN SEBEBİ DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Dişçi Pertev Kökdemir de DASH diyetini öneriyor. DASH diyetinin ağız ve diş sağlığını korumaya tezgâhtar olduğunu belirtiyor. Kökdemir; “Vücudumuzun diğer kısımlarının sağlığı gibi ağız sağlığımızda iyi beslenmeye bağlıdır. Ağzımız fena beslenmeye fazla duyarlıdır. Erken diş kayıpları ile diş eti hastalıkları, kötü bіr nefese neden olur. Birçok gıda bozukluğu vücudun diğer bölgelerinden önce ağzı etkiler” diyor.

TAHIL VE PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENMELİYİZ

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Fermente olabilen karbonhidratlar, bakteriler ile beraber çalışarak çürük oluşumunu başlatır ve dişlere hasar verir. bu nedenle karbonhidrattan uzakta, genelde tahıllara dayalı bіr beslenmeyi tercih etmeliyiz. Ayrıca beslenmemiz peynir, yoğurt, et, yumurta, baklagiller ve kuruyemişler gibi proteinleri de içermelidir. Yağlar ve şekerleri eksik tüketmeye itina göstermeliyiz. Çürükten korunmak için bakteriler kadar üretilen asitlerin minimumda tutulması gerekir” diyerek DASH diyetine aynı bіr dinç besin stilini öneriyor.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*