Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Yaz mevsiminin yaklaşması, çoğunlukla süratli kilo verme isteğini de beraberinde getiriyor. Ancak dinç kilo saptamak için, ulaşılabilir hedefler koymak ve motivasyonu kaybetmemek büyük önem taşıyor. Beslenme ve DiyetUzmanı Emine Yüzbaşıoğlu, diyet yaparken uyarı edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi ve motivasyonu azaltan beş yanlışı açıkladı.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

1-Sık Sık tartılmak:
Motivasyonu bozan etkenlerin başında sık tartılmak kazanç. Pek çok birey perhiz yaparken her gün kilo vereceğini ya da yapılan küçük bіr kaçamakla derhal kilo alacağını düşünür. Ancak kilonun günlük olarak değişmeyeceği ve yapılan küçük kaçamakların derhal kilo artışına neden olmayacağı unutulmamalıdır. Diyet baştan başa motivasyonu temin etmek için haftada bіr defa tartılmak uygundur.

2-Başarısızlıkta hemencecik pes etmek:
Diyete başlandıktan sonra birincil haftalarda kilo kaybı iyi bu vesileyle, ilerleyen haftalarda cisim direnç gösterebilir ve kilo kaybı durabilir. Bu dönemde kişi diyetini bırakmadan daha önce verdiği kiloları hatırlayıp kendisini motive etmeli.

3- Büyük hedefler ayarlamak:
Birçok insan diyete başladığında süratli netice olmak ister. Ayda 10 kilo vermek nedeniyle yola çıkmak ve bu hedefe ulaşamamak diyeti bırakmaya sebep olabilir. Hedefe ulaşamamak, motivasyonu bozan sebeplerin başında gelmektedir. Bunun yerine küçük hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak diyetin devamlılığını sağlayacaktır. Hızlı kilo vermek istendiğinde beslenme alışkanlığı değişmediği için bahşedilen kiloların çabucak geri alınacağı unutulmamalıdır. Diyet yaparken kasıt süratli kilo tahsis etmek yok; dinç kilo vermek olmalıdır.

4-Kendine güvenmemek:
Birkaç defa diyet yapıp sonuç alamamış almak, sonuca ulaşamayacağımız anlamına gelmez. Her konuda olduğu gibi perhiz yapmaya başlandığında da kişi ilk kez kendine güvenmelidir.

5-Kesintisiz diyet hakkında konuşmak:
Diyetteyken farkında olan olmadan yapılan ve kişiyi olumsuz etkileyen yanlışlardan bіr diğeri de kesintisiz perhiz hakkında konuşmaktır. Bu konuşmalar kişiye sürekli diyette olduğunu hatırlatırken, çevresindekilerin de üstünde bіr baskı kurmasına niçin olur. ‘Sen nasıl diyettesin, ne değin çok yiyorsun? ’, ‘Bu hafta kilo verdin mi? ’ gibi soru ve yorumlar kişinin motivasyonunu düşürür. böylece perhiz yaptığınızı herkesle paylaşılmamaya çalışın.

İDEALİ HAFTADA 1 KİLO ATAMAK

Eksik kalorili ya da protein ağırlıklı rejim gibi tek yönü olan beslenme ve ağır fiziki aktiviteyi kapsayan sağlıksız diyetler, kişinin hızlı kilo vermesini sağlarken sağlığını bozabilir. Bu olumsuz tablo bahar yorgunluğuyla birleşince hayat kalitesi daha da azalır.

Sağlıklı kilo belirlemek isteyenlerin haftada ortalama 1 kilo kaybetmesi beklenmektedir.

Verilen kilonun korunması da kilo tahsis etmek kadar önemlidir. Bu fаkаtçla kilo verirken tek yönü olan beslenmeden kaçınılmalı, öğünler artırılırken, porsiyonlar küçültülmelidir. Kişinin kendine koyduğu haftalık veya aylık hedefler ulaşılabilir olmalıdır.

Kaynak: sabah.com.tr

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*