Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Diyet yaparken makarna yenir mi?

Diyet yaparken makarna yenir mi?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

5. Dünya Makarna Konferansı ardından kabul edilen mutabakat bildirgesinde, makarnanın sağlıklı karbonhidrat belkіşenlerine sahip olduğu ve diyet içinde güvenle tüketilebileceği kaydedildi.

Perhiz içinde güvenle tüketilebilir

Fransa, Yunanistan, İtalya ve ABD ’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin katılımıyla düzenlenen 5. Dünya Makarna Konferansı ardından kabul edilen mutabakat bildirgesinde, makarnanınsağlıklı karbonhidrat belkіşenlerine sahip olduğu ve diyet içinde güvenle tüketilebileceği bildirildi.

Makarna Sanayicileri Derneği ’nin (AIDEPI) de üyesi olduğu Milletlerarası Makarna Organizasyonu ’nun (IPO) konut sahipliğinde, İtalya ’nın Milano şehrinde düzenlenen “5. Dünya Makarna Konferansı”nda, makarnanın insan sağlığındaki ve sağlıklı diyet uygulamalarındaki yeri ele alındı.

Konferansta Türkiye ’yi, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu ve Idare Heyeti üyeleri ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bürokratları Evren Soyalp ve Necat Börekçi temsilcilik etti.

“Makarnanın kalorisi ayarlanabilir”

TMSD Idare Heyeti Başkanı Külahçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bildirgede tüm beslenme unsurlarını barındıran dengeli diyetin, tek alıcı gıda türünü taşıyan diyetten daha önemli olduğunun vurgulandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bildirgede, makarnanın sağlıklı karbonhidrat belkіşenlerine sahip olduğu ve bіrçok perhiz içinde güvenle tüketilebileceği sonucuna ulaşılarak, imza altına alındı. Bildirgede, makarnanın dürüst bіr karbonhidrat ürünü olarak diyetlerde yer alması gerektiği vurgulandı. Sağlıklı diyetin, mutlaka karbonhidrat, yağ ve protein içermesi gerektiğinin altı çizildi. O Kadar fazla klinik çalışmanın da ortaya koyduğu, obezite nedeninin karbonhidratlar yok, gereğinden pozitif alınan kaloriler olduğu doğrulandı.”

Külahçıoğlu, obezite ve diyabetin dünyada yaygınlık gösterdiği dönemde, bildirgede “makarna yemekleri ve diğer kan şekeri seviyesi açısından düşük gıdaların, özellikle fazla şişman insanlarda kan şekerini ve kiloyu denetleme etmeye asistan olabildiğinin” ifade edildiğine dikkati çekti.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*