Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Diyet yapmanıza rağmen neden kilo veremiyorsunuz?

Diyet yapmanıza rağmen neden kilo veremiyorsunuz?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Günümüzde çoğu insan, perhiz programlarına vefalı kalsa da kilo vermekte zorlanıyor. Peki neden? Bilim insanları, başarısız diyetleri bilimsel gerçeklerle açıkladı

ABD ’nin Teksas eyaletindeki Baylor Üniversitesi ’nde araştırmalar yapan bilim insanları, diyet yapan insanların buna rağmen neden kilo veremediğini inceledi.

Araştırmacılar, diyet uygulayanların sık yaptığı hatalardan biri olarak hatalı stratejileri misal gösterdi. Sevilen yiyeceklerin perhiz programlarına eklenmediğini vе bunun yerine daha eksik albenili gıdaların eklendiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun kilo vermeyi zorlaştırdığına dikkat çekti.

Araştırmalara katılan Asistan Profesör Meredith David, çalışmalarda kurallar yaratmak yerine, kişinin sevdiği, dinç yiyecekleri perhiz listesine eklemenin olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çekti. “Ağız Tadı tadı”nın diyetlerdeki önemine de vurgu yapan David, sevdiği yiyecekleri hiç tüketemeyen insanların motivasyonunu kaybettiğini vе diyetlerde başarısız olduğunu belirtti.

“DIYET YAPIYORUM AMA NIÇIN KİLO VEREMİYORUM?”

542 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ise şöyle:

-Katılımcılara kendilerine bіr yiyecek listesi hazırlanması söylendiğinde, büyük bіr kısmının bazı gıdalardan kaçındığı vе kendilerini kısıtladığı görüldü. Bu, daha çok otokontrol mekanizmasının daha kuvvetsiz olduğu insanlarda görülen bіr koşul vе başarıya engel olarak görülüyor. Kendisini aşırı kısıtlamayan katılımcıların ise diyetlerde daha başarılı sonuçlar aldığı ortaya çıktı.

– Otokontrol mekanizması çelimsiz olan katılımcıların “sağlığa zararlı yiyecek” denince akıllarına sevdikleri yiyecekler geldi vе bunları liste dışı bıraktılar.

-Yüksek otokontrole sahip katılımcıların ise listeye makul edinmek şartıyla sevdiği yiyecekleri de aldığı görüldü.

-Tekrar ilk grup, “sağlıklı gıda” söz konusu olunca kendilerini listeye frenk lahanası gibi sevmedikleri yiyecekleri eklemek zorunda kaldılar. Öteki grup ise, böğürtlen gibi keza leziz buldukları, keza de dinç bіr gıdayı seçim etti.

Kaynak: Posta.com.tr

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*