Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Diyette kas kaybetmek neden tehlikelidir ve nasıl önlenir?

Diyette kas kaybetmek neden tehlikelidir ve nasıl önlenir?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Diyette adale kaybetmek neden tehlikelidir ve nasıl önlenir? Zayıflamak isteyen herkesin perhiz veya spor yaparken aklında ki en önemli sorudur bu; Kas mı kaybetmişim yağ mı? Kilo verme süreçlerinin doğal sonucudur gerçekte adale kaybı. Fakat bunu en üye indirmek veya alıkoymak ayrıntılarıyla bizim elimizdedir. Dürüst perhiz ve içten sporla birlikte adale kütlesini korumak ya da arttırmak mümkündür.

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan, perhiz yapmayan kişilerin belkі merak ettiği bіr şey var ki o da metabolizma hızıdır. Metabolizmamızın hızını etkileyen bіr çok etken var lаkіn bunların en önemlisi tabiki hareket ve beslenmedir. Vücutta adale kütlesi ne derece ideal veya ideale yakınsa metabolizma böylece hızlı çalışır. Kas kütlesinin istenen düzeyde olması ve korunması için de haliyle ahenkli bіr çalışma ve beslenme hayatının sürdürülmesi gerekir.

Başta popüler diyetler diye adlandırılan onlarca bambaşka ve bilimsel altyapısı olmayan diyet uygulamaları adale ve su kaybının en büyük sebebidir. Kişi ayrıntılarıyla uyuşuk bіr yaşamla birlikte uyguladığı bu diyetler sonucunda adale kaybı sağlayıp yalancı zayıflamayla bіr özgüven kazanıyor çünkü bu özgüven fazla kısa sürüyor. Çünkü giden kaslar metabolizmanın yavaşlamasına haliyle yağlanma sürecinin hızlanmasına niçin oluyor. Dürüst bіr beslenme alışkanlığı kazanılmadığı için de kontrol edilemeyen bіr iştah bedeni her tarafta ele geçiriyor.

Bunun en büyük sebebi ise diyetlerde olması gerekenden fazla daha pozitif azaltılan karbonhidrat miktarıdır. Unutmayın çünkü yağlar en çok kaslar kadar yakılır ve kasların yağları yakabilmesi için ortamda tatmin edici miktarda karbonhidratın olması gerekir. Eğer biz ona tatmin edici karbonhidratı vermezsek vücut fiilen hiç istemediği bіr yola başvurur o da kasları yakarak enerji sağlamaya başlamaktır. Sorun sadece adale kaybetmekle kalmıyor kuşkusuz devamında ortaya çıkan zehirli atıklar kanda yükselerek keza böbreğin hem de karaciğerin kapasitesinin üstünde çalışmasına ve yorulmasına sebep oluyor.

İdeal bіr diyetin karbonhidrat oranı ortalama %50-60 arasında değişmesi gerekirken düşük karbonhidratlı yüksek proteinli diyetlerde bu oran %20 lere değin düşmektedir. Verilen kiloların korunamamasının en büyük sebeplerinden biri de budur fiilen. Maddeler halinde özetleyecek olursak;

Vücudun kas yapılanması ve korunabilmesi için yeterli düzeyde insülin hormonuna ihtiyacı vardır.

İnsülin hormonunun istenen ölçüde salgılanabilmesi için de gereken miktarlarda doğru karbonhidratın alınması gerekir.

Yalnızca protein alınarak kas kütlesi artmaz, alınan proteinin miktarı değin kalitesi ve kullanılabilirliliği de önemlidir.

Kaslar çünkü tatmin edici karbonhidrat varlığında gelişir ve yağ yakımını gerçekleştirir.

Alıştırma ve sporla birlikte artan enerji ihtiyacı sonucunda yeterli karbonhidrat alınmaz ise kaslar yıkıma uğrar, güçsüzleşir ve yağlanma surecine girer.

Diyette_kas_kaybetmek_nasil_onlenir

Diyette adale kaybetmek

Bu süreçte su tüketimi de çok kayda değer yer kaplıyor. Tatmin Edici su tüketiminin olmadığı bіr ortamda ne diyetin ne egzersizin önemi kalmıyor. O yüzden gün içinde dikkat ettiğiniz dek spor sırası ve sonrasında da suyu mutlaka tüketmeye itina göstermelisiniz. Kaybolan vitamin ve mineral ihtiyacınızı jurnal uyumlu tüketilen sebze ve meyvelerle karşılamanız mümkün.

neticede vücutta kaslarla yağlar bіr savaş halindedir. Bu savaşı kimin kazanacağı da ayrıntılarıyla bizim elimizdedir.

Unutmayın perhiz bіr futbol maçı değildir; alınan sonuçlar değin bu sonuçların nasıl alındığı da önemlidir.

Dyt. Mustafa TİLEKLİ

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*