Anasayfa » Şok Diyet » Düğün öncesi diyet tavsiyeleri

Düğün öncesi diyet tavsiyeleri

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Nikah öncesi diyet tavsiyeleri … Yaz mevsiminin kapımızı çaldığı şu günlerde düğün sezonu da açıldı. Gelin adayları da kışın aldığı kiloları verme telaşına düştü. “Düğüne fazla eksik kaldı ne yapacağım, gelinlikle nasıl daha hoş ve ince görünürüm?” diyorsanız …

Nikah öncesi diyet tavsiyeleri

Evliliği başlatan nikah çok güzel, bіr o kadar da heycanlı bіr an. Bu özel ve baki anda, fazla güzel görünmek bütün gelinlerin, en doğal hakkı… Bunun için diyetinize, nikahtan fazla önce başlamanız en doğrusu. Ne değin önce başlamalısınız, bunu bulmak için önerdiğim hesaplamayı yapın. Önce boyunu ölçmelisin. Kilon boyundan en fazla 5 birim fazla yada 5 bölüm az olabilir. Yani 160 cm boyun varsa, 55 ile 65 kilo arasında olman idealdir. Bu hesaba kadar, kaç kilo fazlan olduğunu bulabilirsin.  Kilo verirken ayda 3-4 kilo verilmesi idealdir. Diyelim çünkü 10 kg fazlan olsun. Bu durumda 3 ay önceden diyete başlaman tatmin edici olur. Muhtemelen ilk ay 3-4 kilo kaybedersin, ikinci ay bu 2-3 kilo, son ay 1-2 kilo zayıflarsın ardından vücudun alışır. Dengeye gelir ve ideal kilona kavuşursun.5 ÖĞÜNDEN ŞAŞKINLIK

Gelinlik seçimi, mobilyalar, beyaz eşya, davetiyeler  derken oldukça yoğun ve yorgun bu dönemde, ortalama 2-3 saatte bіr beslenmelisin. Sık aralıklarla gıda kan şekerini dengeleyecek, yapacağın seçimlerde en içten kararları almanı sağlayacak. Sokaklarda oldukça çok zaman geçireceğin bu dönemde, dıştan dinç yemek bulamayabilirsin. Arayacak zamanında olmayacak. En iyisi çantana koyacağın ara öğünlerdir. Çantanı her açtığında göreceğin için hem aklında kalır keza rahatça tüketebilirsin. Fındık, ceviz, badem, kuru kayısı en kolay ve en dinç olanlardır.  Özellikle ikindi ara öğününde, dıştan olacağınız için temiz, hijyenik ve pratik seçenek esmer ekmeğe tosttur. Yanına 1 kutu ayran da eklerseniz, akşam yemeğine dek sizi kurtarır.

SEBZE VE YOĞURT AYRILMAZ İKİLİ

Sabahları 1 ufak kase yulaf içine, tarçınla  yoğurt ve süt ekleyerek alabilirsiniz. Bu hem tok kalmanı keza rahatça tuvalete çıkmanı sağlar. Şeker problemin yoksa mevsim meyvelerinden de ilave edebilirsin. Sabahleyin yapacağın bu hızlı kahvaltı, öğlene değin seni yöneticilik eder. Uzun süre ayakta kalacaksın, çok fazla adım atacaksın, o dükkandan bu dükkana giysi, eşya bakacaksın, vücudun su kaybedecek… Mutlaka fаkаt mutlaka azalan suyu tamamla. Hem yanında su taşı, ayrıca de alış-veriş yaptığın dükkanlarda içecek ikramı yapacaklarında çayın, kahvenin yanına su iste. Öğünlerden birinde, 1 tabak dolusu mevsim sebzesini, yanında yogurt veya cacık ile birlikte yiyebilirsin. Sebze yemeğini zeytinyağlı, buharda, haşlama, közleme, ızgara, sulu yemek, salata ya da yoğurtlu olarak yapabilirsin. Kızartma ya da kavurma olmasın. Tabağına alırken suyunu süzerek alırsan tamamdır. Tek çeşit almaktansa, 2-3 değişiklik sebze tercih et. Besin çeşitliliği bakımından bu fazla daha iyidir.

TATMIN EDICI VE DENGELENMIŞ BESLEN

Sabahtan yulaf, öğlen salata, akşam sebze ile yeterli lif alıman, günde 2 lt su içmen büyük tuvalete sıcacık çıkmanı sağlayacaktır. Genede barsak yavaşlığın söz ne zaman çıkacak ise, hergün 1 bardağı kefir içmen sana iyi gelecektir.  Zihnin öbür, bedenin ayrı yorulacağı bu dönemde, yiyeceğin besinler, vitamin harcamanı karşılamaz. Bu yüzden mutlaka takviye vitamin alman gerekir. Multivitaminler en basit çözümdür. Halin, vaktin ve inceleme yaptırma imkanın varsa, kan tahlillerine baktırıp eksik olan desteği alman tercih edilir.  Günde minimum 6 saat, olabilirse 8 saat uyku, seni kendine getirir. Yaşadıklarını daha iyi algılamanı sağlar. Ailelerin dahil olduğu, öyle fazla karar vermenin gerektiği bu dönemde, tatmin edici ve dengeli beslenmenle iyi uyuman tahammülünü artırır.

(SEREN AKSÜS / AKŞAM GAZETESİ)

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*