Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Hangi Ekmeği Tüketmelisiniz?

Hangi Ekmeği Tüketmelisiniz?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Ekmek, yüzyıllardır insan hayatı için en manâlı gıda maddelerinden biridir. Her kültürde farklı alanlara yönlendirilmiş lezzetlerle de olsa, sofrada kendine yer bulmuştur. Hatta dengeli bіr gıda programında size oldukça katkı maddesi sağlayabilir, lаkіn içten tercih yapıldığı takdirde…

En doğru ekmeği yeğlemek için size vereceğimiz ekmek kılavuzunu kullanın.

Beyaz ekmek

“Bu dünyada 3 beyazdan sakınacaksın” lafındaki 3 beyazdan biri de arıtılmış un. Rafine un gibi tahıl gıdalarında gıda maddeleri ve vitamin değeri epeyce azdır. Keza gluten, nişasta ve şeker içerdiğinden sağlığınız için oldukça zararlıdır. Beyaz ekmeğin yüksek miktarda lif içerdiği söylenir, lаkіn buna siz öyle aldanmayın. 8 dilim beyaz ekmeğin içerdiği lif oranının, 1 dilim kepek ekmeğinde yer alan lif oranına eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz? Hayır mı? O zaman gelin her zaman birlikte daha zekice seçimler yapalım.

Kepekli ekmek

Bol kepekli ekmeklerde vitamin ve protein değerleri epeyce yüksektir. Hem bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. İçerdiği yüksek lif oranı nedeniyle hazımsızlığı önler, kabızlığa engel olur.

Bütün Buğday ekmeği

Bütün buğday unundan yapılan ekmek yüksek lif oranı doğru sindirimi yavaşlatarak vücuda uzun süreli enerji üretimi sağlar ve kan şekerindeki dalgalanmalara aleyhinde korumuş olur. Keza vitamin, mineral ve diğer beslenme öğeleri açısından beyaz ekmeğe tarafından çok daha zengindir.

Çavdar ekmeği

Eksik karbonhidrat alıp yine de ekmek yemek yemek isteyenlerin vazgeçilmez seçimi. Yüksek protein değeriyle ayni zamanda kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü uzun vakit sizi tok tutar ve enerjinizin yavaş tükenmesini sağlar. Bu da günü fazla zinde geçirmenize tezgâhtar olur.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*