Anasayfa » Şok Diyet » Kahvaltı etmeyenler kilo alır mı?

Kahvaltı etmeyenler kilo alır mı?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Dinç gıda açısından kahvaltının önemi defalarca vurgulanır. Özellikle kilonuzu aralıksız gözetmeniz gerekiyorsa. Bazı okullarda öğrencilerin güne en iyi şekilde başlaması için kahvaltı servisi yapılır. Fakat Avrupa ve ABD ’de, ilk olarak genç kızlar elde etmek üzere, halkın yüzde 10 ’u ila 30 ’u kahvaltı etmiyor.

Kilo saptamak nedeniyle kahvaltı etmemek bu konudaki bütün tavsiyeleri çiğnemek anlamına kazanç. Sabah kahvaltı etmeyince bütün gün aç dolaşıp yüksek kalorili çerezlere yöneleceğiniz, böylece kilo alacağınız varsayılır.

Ilk Önce akılcı gelen bu teori, kahvaltı etmeyenlerin edenlere oranla daha mı pozitif kalori tükettiğine bakılarak kanıtlanabilir ya da göz ardı edilebilir.

Lakin hangi saatlerde yenen birincil yemeğin kahvaltı sayılacağı ya da ülkeden ülkeye değişen kahvaltı kültürü sebebiyle kıyaslamalı bіr ölçüm yerine getirmek da zordur.

Kalori tüketimi benzer

Tüketilen kalori miktarını başlıca alarak kahvaltının kişinin kilosu üzerindeki etkileri incelenebilir. Bu konuda 2004 öncesi yapılan araştırmalara bakıldığında, kahvaltı etmeyenlerin gün içinde daha pozitif kalori tüketmediği görülmüştür. Kilo üzerindeki aracısız olarak etkisini görmek ise daha zor. Bir Takım araştırmalarda, kahvaltı etmeyen çocukların sıradan karoser kütle indeksinin daha artı olduğu görülürken, bazılarında herhangi bіr ayrım tespit edilmemiştir. Lakin kahvaltı etmemekle pozitif kilo arasında bağlantıya sinyâl eden veriler daha dinç görünüyor.

Peki soruyu aksine çevirsek ne olur? Yedi araştırmada, pozitif şişman çocukların kahvaltı etmemesinin daha muhtemel olduğu görüldü. Lakin burada kahvaltı etmemenin mi yahut fazla kilonun mu önce ortaya çıktığını tespit etmek muhtemel değildi.

2003 ’te yapılan bіr araştırmada ise verilerin toplandığı lahza itibariyle kahvaltı etmeyen çocukların daha kilolu olduğu görülse de üç yıl içinde bu çocukların kilo kaybettiği kaydedilmişti.

Buradan yola çıkarak genellikle kahvaltı etmeyen çocukların fazla kilo sahibi olması ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Ama buna yol açan etkenin kahvaltı etmemek mi yoksa genelde diyetleri mi olduğunu bildirmek olası değildir. Etken kahvaltı ise buna neyin yol açtığı bilinmiyor, çünkü genel olarak daha fazla kalori tüketmiyorlar.

Kahvaltı etmeyenler kilo alır mı?

Kahvaltı etmeyenler kilo alır mı?

Midenizin sesini dinleyin

Eğer alınan kalori miktarı değişmiyorsa, yemeklerin saati mi faktör? İki büyük yemek yemek yerine üç minik yemek yemek daha mı iyi? 1992 ’de obez kadınlar üzerinde yapılan bіr araştırmada iki gruba aynı miktarda kalori taşıyan diyet planı verildi. Birinci grup bu kaloriyi günde üç yemek yiyerek tüketirken, ikinci grup kahvaltıyı atlayıp öğle ve akşam yemeklerinde tüketti.

Netice epeyce ilginçti. Deney öncesindeki yeme alışkanlıklarının tersini yapan gruba konmuş olanlar fazla daha fazla kilo kaybetmişti. Yani kahvaltı etmemeye alışık olanlar bu deneyde kahvaltı eden gruba dahil olmuşsa, ya da kahvaltı edenler deneyde etmeyen grupta yer almışsa daha pozitif kilo kaybetmişti.

Lakin kahvaltının başka faydaları da olduğunu akılda yakalamak gerekir. Bir Takım ülkelerde yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların daha iyi anekdot aldığı görüldü.

Peki, kilo devretmek isteyen biri kahvaltı yapmalı mı yapmamalı mıdır? Kahvaltı yapanların daha dengelenmiş beslendiği görülür çoğunlukla; lаkіn yalnızca kilo yanı sizi ilgilendiriyorsa bireysel seçim işidir. Bazıları sabah erken saatte yemek yemeyi düşünemez belkі. Bu genellikle sabahtan insanı mı yoksa akşam insanı mı olduğunuzla da ilgilidir. Kısacası, bu konuda daha belirlenmiş veriler ortaya çıkıncaya değin, mideniz ne istiyorsa onu yapın, onunla savaşmayın diyebiliriz.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*