Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Kış diyeti için püf noktalar

Kış diyeti için püf noktalar

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Kış diyeti için püf noktalar… Kış aylarında fiziksel aktivitelerimizin azalmasıyla birlikte tükettiğimiz enerjinin de azaldığını söyleyen diyetisyen Aysen Arıcan, bu durumun kilo artışına sebep olduğunu söyledi.

Yaz-kış ayırımı yapmadan kişinin her daim ideal kiloda olması ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini ve beden-ruh sağlığını koruması gerektiğini bildiren Arıcan, “Kış aylarında savunma sistemini güçlendirecek besinlerin tatmin edici olarak tüketilmesi enfeksiyonlardan korunmak için büyük siklet taşıyor” dedi.

Kış diyeti için püf noktalar

Aysen Arıcan, dikkat edilmesi gereken püf noktalar konusunda şunları söyledi:

“Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin. Kış mevsiminde özellikle portakal gibi C vitamininden varlıklı meyveleri bol tüketin. Günde en az 10 kadeh su için. Haftada 3 gün asgari 30 dakika yürüyün. Enfeksiyon riski kışın daha fazladır böylece antioksidan taşıyan besinleri (sebze meyve, balık gibi) daha fazla tüketin. Akşam yemeğini saat 19.00 ’dan sonraya bırakmayın. Ağır tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin. Odanızı, evinizi kısacası bulunduğunuz ortamı sıkça havalandırın. Aşırı ekmek tüketmeyin. Sofranızda, pilav makarna vb nişastalı gıda varsa ekmeği sofraya getirmeyin, ekmek olarak bütün tahıl ekmeklerini tercih etmeniz daha eksik miktarıyla doymanıza yarar ve vücudunuza yardımsever bіrçok gıda öğesini de almış olursunuz”

KIŞ MEVSİMİNDE NELERDEN KAÇINMALI?

Yağda kızartma ve kavurma besinler, hayvansal yağlar (tereyağı, iç yağ), soft drink içecekler (kola, gazoz vb gazlı ve fazla şekerli içecekler), mangala fazla yakın pişirilmiş etler, yüzeyi yanmış yağla kurum bağlamış tost makinelerinde yapılmış tost ve sandviçler, içeriğini bilmediğiniz, nerede üretildiği bilinmez hazır gıdalar, ağır tatlılar, fazla yağ ve şeker ilave edilmiş hamur işi besinler.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*