Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Kışın kilo almamak için neler yapmalıyız?

Kışın kilo almamak için neler yapmalıyız?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Kış aylarında beden ve metabolizma kendini koruma altına almıştır ve daha yavaş çalışmaya başlar. Kışın yeme ihtiyacı çoğalan birey fazla pozitif karbonhidratlı yiyecekler yeme ihtiyacı duyar. Terleme de fazla eksik olduğundan nedeniyle metabolizma hızı minimumdur. Bu yüzden bu dönemde uyarı edilmezse kilo artışı zorunlu ülkü gelir.

–    5-6 öğünden oluşan eksik ve sık gıda sistemini uygulayın, –    Metabolizmanızı hızlandırın, –    Kan şekerini dengede tutup açlık oluşmaması için proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri girift tüketin, –    Güne sıkı bіr kahvaltı ile başlayın, –    Yağı, şekeri azaltın, –    Haftada 2-3 kere balık yiyin kalp ve kemik sağlığınızı garantiye alın, –    Bol su tüketin, –    Gece evde oturmaları uzun olduğundan atıştırma yapmayın, –    Susamadan da su için, –    Siyah çay ve kahve yerine bitki çayıyla içinizi ısıtın, –    Mutlaka egzersiz yapın –    Unutmayın: Tatlı sizi ısıtmaz! –    Uzun süreli açlıklardan kaçınılmalıdır. Enerji ihtiyacının karşılanması için fast food veya yağdan, şekerden zengin gıdalara yönelmek içten değildir. Kış mevsiminin soğuk günlerinde “Tatlı yersem ısınırım” mantığından vazgeçilmeli, gün içerisinde tatmin edici ve dengelenmiş beslenerek vücudun ısı dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Şişman olanların kışın kilo alması daha kolaydır. En kayda değer nedeni soğuk hava ve günlerin kısa olması sebebiyle bedensel aktivite azlığı ve pozitif dışarı çıkamamanın verdiği sıkıntı sebebiyle aşırı yemedir. Yüksek kalorili tatlı ve minik atıştırmalıkları mutfakta gözönünde bulundurmaktan sakının. Tam buğday ekmeği, bakliyat, kurutulmuş meyve gibi seçenekleri seçim edin. Mümkün olduğunca hazırlanmış yemek ve fast food sipariş etmekten kaçının. Havanın soğuk olması spor yapmayı adamak için bіr bahane olmamalıdır. Yazın ve sonbaharda devam ettiğiniz sporu birdenbire bırakmanız kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Fazla soğuk olmayan ve rüzgarsız havalarda sıkı giyinmek kaydı ile yürüyüş yardımcı olabilir. başkaca evde veya kulüplerde çalışma, yoga ve dans gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz.Her gün benzer şeyleri yemeyin

Beslenmelerinde nelere uyarı etmeliler?

Kahvaltıda bilhassa nişastalı ve yulaf gibi lifli gıdaları tercih edin. Bu Nedenle hem enerji hem de bol vitamin ve mineral desteği sağlamış olursunuz. Kahvaltılık gevrekler bu konuda mükemmel seçimdir. Bunlara şeker eklemekten kaçının, tadını kuru meyvelerle sağlayın. Sağlıklı bіr diyet günde 5 porsiyon meyve ve sebze içermelidir. Hergün aynı şeyleri yemeyin. Kış sebzelerinin vitamin deposu olduğunu unutmayın ve yemeklerinizde çokça kullanın. Özellikle kök sebzeler, karnıbahar ve lahananın besleyici özellikleri çok fazladır. Süt ve süt ürünleri protein, A ve B12 vitaminleri için manâlı kaynaklardır. Bunlar bununla beraber kemik sağlığımız için elzem olan kalsiyum da içerirler. Bu ürünlerden yağı azaltılmış olanları özellikle tercih edin. Ülkemizin bіr fazla bölgesinde kışın ciltte D vitamini sentezi çok azalır. Bir kadeh katkısız süt ya da taze sıkılmış portakal suyu takriben 100 Ünite D vitamini içerir. Balık, bilhassa somon balığında D vitamini bulunmaktadır. Kanda D vitamini düzeyi düşük yer alan yaşlılarda mutlaka D vitamini tedavisi yapılmalıdır.Kış aylarında değişken tüketiminde azalma oluyor.

Bunu önlemek için neler yapabiliriz?

Gribin niçin olduğu ateş yüksekliği veya gastroenterite alt kusma ve ishalin yarattığı akışkan kaybına çoğunlukla bu rahatsızlıkların yaptığı yeme ve içme isteğinde azalmada eklenince dehidratasyon yani değişken kayıpları kolaylıkla ortaya çıkar. Tüm bunların yanında herhangi bіr rahatsızlığı olmamasına rağmen bunaltıcı hava konut ortamında ya da gereğinden pozitif giyinen yaşlılar da terleme yoluyla fazla miktarda sıvı kaybedebilirler.

Dehidratasyonun bulguları; halsizlik, baş ağrısı, burunda kuruma, dudaklarda, dilde ve ağızda kurumanın yarattığı hastalık hissidir. asgari günde 6-8 bardak akıcı alımı önerilmektedir, suya ek olarak meyve suları, süt, akarsu vb. gibi içecekler tüketmek gerekir. Kış baştan başa sıcak içecekler tüketmek sizi sıcak tutacaktır. Ancak bazı sıcak içecekler yüksek kalori taşırlar. Kahve dükkanlarındaki sütlü ve şuruplu kahveler ve sıcak çikolata aldığınız kalori miktarını daha da artıracaktır.

Aktüel diyet haberleri için tıklayın !

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*