Anasayfa » Şok Diyet » Leblebiyle zayıflama

Leblebiyle zayıflama

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Leblebiyle zayıflama mümkünmüdür? Leblebi tüketimi ile aklımıza gelen sorulardan birisi kuru yemiş olduğundan kilo aldırır mı? Toplam gövde yağını artırır mı? Kaç kaloridir? Tok tutar mı? Bu sorular aklımıza sık takılan sorulardan yok mi?

Kabuklarının ayrılması, kaynatma, kavurma, ayıklama ve öğütme gibi işlemlerden geçirilen bіr baklagil olan nohutun ticari olarak bize sunulduğu bіr üründür. Esasen nohut kısa bіr vakit yüksek sıcaklığa maruz bırakılır ve kavrulur. Bu nesil ürünler arasında leblebi olarak adlandırılan kavrulmuş nohut, en popüler olanıdır.

Nohut taze sebze olarak tüketildiği gibi kavrulmuş haliyle de karşımıza çıkar. Bir kurubaklagil olması sebebiyle protein, mineral maddeler, vitaminler özelikle posa ve liflerden zengindir.
Tok tutma nedenleri aralarında tanelerinin kendi ağırlıklarının %18-31 oranında protein içermeleridir. Protein içeriğinin yüksek olması sebebiyle de mide geçişi uzundur kana yavaş karışarak tokluğu uzun süre sağlaması nedeniyle zayıflama diyetlerinin müdavimlerindendir.

Leblebide bulunan diyet lifleri enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliklerinden nedeniyle mide içeriğinin viskozitesini arttırarak midenin boşalmasını geciktirirler. Bu Nedenle istek hissinizin oluşmasını engellerler. Perhiz lifleri ince bağırsakta sindirilemediğinden beslenme değerleri yoktur. Bu koşul kilo atamak isteyen bireylerin daha uzun vakit tok kalmasını sağlayarak olumlu tesir göstermektedir

Leblebiyle <a href=zayıflama” width=”1024″ height=”768″ srcset=”http://www.diyetlistesi.info/wp-content/uploads/2016/09/leblebiyle-zayiflama-57df9509a2840.jpg 1024w, http://www.diyetlistesi.info/portal/wp-content/uploads/2015/12/leblebi_diyeti-450×338.jpg 450w, http://www.diyetlistesi.info/portal/wp-content/uploads/2015/12/leblebi_diyeti-768×576.jpg 768w, http://www.diyetlistesi.info/portal/wp-content/uploads/2015/12/leblebi_diyeti-600×450.jpg 600w” sizes=”(max-width: 1024px) 100vw, 1024px”/>

Leblebiyle zayıflama

 

İçinde bulundurduğu pektin ve gam gibi çözünür lif belkіşeni doğru kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkilidir. Hem mide leblebiyi sindirme sırasında daha fazla enerji harcadığından, gün içerisinde toplam harcanan enerji miktarını da artırmış oluruz. Leblebi kilo etkilenmez aksine leblebi zayıflatır. Leblebiyi bol su ile almakta fayda var, suyla birleştiğinde sizi daha uzun vakit tok miktar ve zayıflamanıza tezgâhtar olur. Bu Nedenle istediğimiz kiloya kavuşmamızı sağlar.

100 gram yani 1 çay bardağı leblebide 180 gram kalori bulunmasına bağlı, kalorisi de çok düşüktür. Düşük kalorisi sebebiyle diyetinize leblebi eklemeniz tokluk oluşturması ve tokluğu sürdürmesi sebebiyle zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Posa içeriği yüksek besinler sırasında leblebi üst sıralarda yer alır. Zayıflama diyetinizde posanın artırılması kan şekerinin aşırı düşmesi ve yükselmesini önleyerek iştah kontrolünü ve uzun vakit tok kalmayı sağlayarak da fazla kalori alımını engeller. Özellikle kabızlığı önleyerek, bağırsak faaliyetlerinin düzenlerken kilo vermeyi daha basit ayla getirir.

Sarı leblebi yerine beyaz leblebi yeğlemek daha yararlıdır. Çünkü nohutun işlenmesi sırasında kabuğunun çıkarılması, birtakım besin belkіşenleri ile birlikte bilhassa lif miktarında bіr azalmaya da niçin olur. bu nedenle daha düşük enerjiye, daha yüksek proteine ve daha yüksek lif oranına sahip olması nedeniyle beyaz leblebi seçim edilmesi daha dürüst olacaktır. Yine üstünde tatlı, şekerleme ve öteki katkı maddeleri olanları tüketmemeniz daha sağlıklıdır.

Zararları var mıdır?

Beyaz leblebi üretiminde kullanılan nohut yapısından kaynaklı beyazlaşır, bіr takım üreticiler bu beyazlığı daha keskin ışık halkası getirmek için titanyum dioksit kullanmaktalar.Titanyum dioksitin herhangi bіr zararı tespit edilmemiştir ve Türk Gıda Kodeksi de bu katkı maddesi maddesinin kullanımına herhangi bіr sınır koymamıştır. Bilinen diğer bіr zararı yoktur.

Leblebi ara öğünlerimizde bizi bіr şeyler atıştırmaktan kurtararak kısa zamanda kilo vermemizi sağlar. Aralarda abur cubur atıştırmaktan kendimi alamıyorum diyenler için birebir kullanılabilir. Diyetinizde ara öğünlere ekleyeceğiniz bіr kase sarı leblebi veya beyaz leblebi yanına kuru üzüm, kuru kayısı, hurma ve kuru erik gibi kurutulmuş meyveler ile ayrıca tatlı ihtiyacınızı ayrıca de uzun zaman tok kalmanızı sağlarsınız.

Dyt. Atilla Zeyrek

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*