Anasayfa » Şok Diyet » Menopoz diyeti yaparken dikkat..!

Menopoz diyeti yaparken dikkat..!

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Menopoz diyeti yaparken Menopozda Şok diyetlere dikkat edilmesi gerekiyor…! Menopoz döneminde hatalı besin düzeni, uygulanan vitamin ve minerallerden fakir şok diyetler kemikte erimelere, ileri evrede ise kemiklerde kırıklara, ağrı ve sakatlıklara yol açabiliyor. Uzmanlar bu nedenle bu dönemde bilhassa D vitamininden varlıklı besinlerin seçim edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kemik erimesi (osteoporoz) kemik kalitesinin bozulması ve kemik kütlesinin azalması ile karakterize, dünyada 3 kadından birini ve 5 erkekten birini etkileyebilen bіr hastalıktır. Kadınlarda bilhassa menopoz sonrası, östrojen hormonunun da azalmasına yan olarak kemik erimesi riski daha da artar. Bilhassa menopoz döneminde yanlış besin düzeni ve uygulanan vitamin ve minerallerden yoksul şok diyetler, kemikte erimelere ileri evrede kemiklerde kırıklara (özellikle kalça, omurga, el ve etap bilek) ve buna tabi sızı ve sakatlıklara yol açabilir.

Omurga kemiklerinde gelişebilecek bunalım kırıkları sırtta kamburlaşmaya ve boyda kısalmaya neden olabilir. Bilhassa menopoz döneminde kalsiyum, fosfor ve C vitamini açısından varlıklı bіr beslenme düzeninin kemik sağlığı açısında önemli olduğuna şive yapan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Özmaden Hantal, kemik erimesine karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

Kemik erimesi engellenebilen bіr hastalıktır. Kemiklerimizin ihtiyacı olan kalsiyum, D vitamini, fosfor ve C vitamininin yeterli düzeyde alınması ve egzersiz ile kemiklerimizin minerilizasyonun desteklenmesi bunun için yeterlidir.

Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99 ’u kemiktedir ve kemikteki kalsiyumun erimemesi için her gün tatmin edici miktarda kalsiyumun alınması gerekmektedir. Kalsiyumun en yoğun olduğu gıdalar süt ve süt ürünleridir. başkaca ıspanak, roka ve dut pekmezi yeniden kalsiyumdan zengin gıdalardır. Günlük kalsiyum ihtiyacı 9-18 yaş 1300 mg, 19-50 yaş 1000 mg, 50 yaş üstü 1200 mg ’dır.

D Vitamininden zengin beslenin

D vitamini, ‘yağlı tohumlar ’ dediğimiz badem, ceviz, istikrarsız yağlar ve nebati yağlarda bulunur. Bunun yanına yağlı balıklar da D vitamininden zengindir. Günlük ihtiyacımızı karşılamaya gıdalar maalesef yeterli gelmemektedir ve böylece güneşten de istifade edilmesi gerekmektedir. Günlük sıradan D vitamini ihtiyacı 400-800 İÜ ’dür.

Fosfor et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi proteinden varlıklı gıdalarda bulunmaktadır. Jurnal gereksinim 1 yaşına değin 250 mg, 1-10 yaş 800 mg, kemik yapımının en süratli olduğu 11-24 yaş arası 1200 mg, 24 yaş sonrası 800 mg ’dır.

Şok diyetler kasları eritir

‘Şok perhiz ’ dediğimiz diyetler vücutta fazla süratli bіr şekilde akışkan ve adale kaybına yol açmaktadır. Kaslarımız kemiklerimizin en kayda değer mekanik desteği olup kemiklerimizin minerilizasyonunda tahsis almaktadır. Dolayısıyla, seri bіr şekilde adale kaybetmek kemik yapımızın da zayıflamasına yol açmaktadır. bunun dışında böylece fazla şok diyet proteinden çok varlıklı gıdaların alımını içerdiğinden kemik erimesine yol açmaktadır. Çünkü gеrеk fosforun pozitif alınması, gerekse protein fazlalığı kalsiyum emilimini azaltmaktadır. Kemiklerimiz kalsiyumsuz kalmaktadır.

Kemik erimesini ve buna emrindeki gelişebilecek kırık ve sonrası sakatlık, kamburluk, boy kısalmasından korunmak istiyorsak gıdalarla kalsiyum, fosfor, D vitamini, C vitamini yeterli düzeyde almak, yeterince güneşlenmek ve uyumlu alıştırma gerçekleştirmek zorundayız. böylece kilo tahsis etmek için şok diyetler yerine uzun sürece dağılmış, tatmin edici protein, karbonhidrat ve yağ düzeyini sağlayan diyetler yapmak ve egzersizle ayrıca kas, ayrıca kemik kütlemizi gözetmek önemlidir.

Yüksek proteinli diyetler ve hatalı detokslardan uzakta durun

Yüksek proteinli diyetlerin osteoporoz riskini artırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman ise menopoz döneminde doğru beslenme yollarını anlattı:

Menopozda östrojen hormonunun azalmasına tabi olarak kemiklerde kalsiyum depolanması azalır. Bu depoların ergenlikten itibaren iyi besin ile desteklenmesi gerekir. Tatmin Edici kalsiyum alımı değin bunun vücut tarafından kaybının da önüne geçilmesi gerekir. Günümüzde kahve çeşitlerinin artması, kahve kafelerinin her köşe başına açılmasına tabi olarak tüketimi artmaktadır. Yüksek kafein tüketimi kalsiyum atımına neden olmaktadır. Hem yüksek tuzlu tüketimi de yeniden kalsiyum atımı ile sonuçlanmaktadır. Ülkemizin ortalama tuz tüketimi birey başı 18 g (olması gerekenin 3 katı)dır.

Yetersiz kalsiyum ve protein alımı da, yüksek protein içeren diyetler de osteoporoz için tehlike faktörleridir. Yazın 2 gövde yerine 1 karoser incelip, konforlu bіr yaşam sürmeyi seçmek daha akla uygun geliyor yok mi?

Şok diyetlerin, yüksek proteinli diyetlerin, kontrolsüz yapılan detoksların, tek besine dayalı diyetlerin vücuda verdiği zararlar o an ayrım edilmese belkі ilerleyen dönemde eksiklikler olarak kişilerin karşısına çıkacaktır. Hem unutulmamalıdır ki, her yaşın gerektirdiği bіr kilo olduğu unutulmamalıdır. Düşük kilolu olmak, düşük yağ yüzdesinde almak da menopoz için risk faktörü, erken menopoz riskidir.

Kalsiyumun İyi Kaynakları

Yoğurt – peynir

Yeşil yapraklılar (maydanoz, nane, ısırgan vb)

Kurubaklagiller

Pekmez (dut, keçiboynuzu )

 Yapılan incelemeler göstermiştir bіlе, menopoz öncesi dönemde sebze – meyve tüketiminin kemik mineral yoğunluğu ile fazla ilişkisi vardır. Bundaki muhtemel mekanizma da gövde pH düzeyini düşürmesidir. Bilhassa vitamin C, demir, magnezyum ve çinko kaynaklarını bol tüketenlerde, menopoz dönemindeki kemik kaybındaki azalma daha düşük bulunmuştur.

Menopoz Beslenmesinde 10 Öneri

Kalsiyum kaynakları her gün tüketilmeli. Sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmeli. Kurubaklagiller haftada 4- 5 gün, ister yemek olarak isterseniz, haşlanarak salatalara katılabilir. Eksik yağlı beslenilmeli, zeytinyağı ağırlıklı olacak şekilde akışkan yağlara yer verilmeli. Balık tüketimi en az haftada 2 gün olmalı. Pekmez her gün 1- 2 tatlı kaşığı. Kafeinli ve asitli içeceklerden uzakta durulmalı. Az tuz beslenmeye itina gösterilmeli. Yüksek proteinli diyetlerden kaçınılmalı. D vitamini kaynaklarına itina gösterilmeli, her gün güneş ışığından yararlanılmalı.

Kaynak: İndigo Dergisi

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*