Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Ofis çalışanları nasıl beslenmeli

Ofis çalışanları nasıl beslenmeli

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Ofis çalışanları nasıl beslenmeli ? Çalışma hayatı, jurnal yaşantımızın koskocoman bіr bölümünü kaplıyor ve beslenmemizin bіrçok evimizin dışarıya gerçekleşiyor. Kahvaltı ve öğle yemeğinin dıştan yenildiğini düşünürsek beslenmenin yaklaşık olarak 2/3 ’si ev dıştan geçiyor. Liv Hospital Perhiz ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel, çalışanların doğru, nitelikli ve yeterli beslenmesi için uyarı etmeleri gereken noktalar anlattı.

Ofis çalışanları nasıl beslenmeli

Ülkemizde özellikle kahvaltı bіrçok süre atlanan veya çabuk atıştırılan yiyeceklerden oluşur. Kahvaltı güne iyi başlamamızı sağlayan, metabolizmamızı çalıştıran ve şişmanlamaktan koruyan en kayda değer öğündür. Mutlaka protein, lifli karbonhidrat ve mümkünse vitamin mineral alacağınız sağlıklı bіr kahvaltı olmalıdır. Poğaça, açma, simit ve çaydan oluşan bіr kahvaltı tatmin edici değildir. Peynirle yapılan bіr sandviç ve yanında bіr meyve elde etmek daha dengeli bіr kahvaltı seçeneğidir.

Iş yeri yemekhanesi veya restoranda yenilen öğle yemekleri de içten seçimlerden oluşmalıdır. Günümüzde egzersiz hayatı, çoğunlukla masa başında, kişilerin hareketini azaltan, ulaşımda ise daha çok araç kullanılan ve yürüyüşün eksik olduğu inaktif bіr hale dönmüştür. Çalışanların aktivitelerinin azalması kilo problemlerini de arttırır. Buna gerginlik faktörünü de eklersek zamanla hem fiziki ayrıca zihinsel afiyet problemleri görülebilir.

böylece beslenmeniz ne değin sağlıklı olursa çalışma hayatının olumsuz etkilerini bіr nebze de olsa azaltabiliriz. Bunun için fast-food tarzı yiyeceklerden, kızartılmış, hamurlu yiyeceklerden sakınmak gerekiyor. Daha çok ızgara tarzında, sebze ve salataya tartı verdiğiniz mönüler tercik edilmelidir.

Beyaz ekmek yerine lifli ekmek (çavdar, tam buğday, kepekli vb.) harcamak, daha az tuzlu göstermek ve yemekte gazlı asitli içecekler tüketimi yerine su, soda veya ayran içmek sağlığınızı uzun dönemde etkileyecek kayda değer alışkanlıklardır.

Gün içinde sağlığa zararlı atıştırmaları önlemek ve yerine daha sağlıklı olanları yeğlemek yeniden gıda kalitenizi etkileyecek önemli adımlardır. Günlük vitamin mineral ihtiyacınızı tamamlamak için 3-4 porsiyon meyve tüketmek gereklidir. Çalışırken yanınıza taze ve kuru meyve, minik hazırlanmış sandviçler, taze ceviz, badem, fındık vb edinmek gofret, kraker ve bisküvi gibi yalnızca yağ, şeker ve undan oluşan yiyecekler yerine çok daha dinç ve doyurucudur.

Öğle ve akşam başlıca öğünlerdeki enerjiyi (kaloriyi) dengede tutmak tekrar sağlığınızı ve ideal kilonuzu koruyacak bіr yöntemdir. Eğer akşam yemeği için bіr yere davetliyseniz, özel bіr yemek varsa öğle yemeklerinizi daha hafif geçirmelisiniz. Bu Nedenle ayrıca gün içindeki kalori alımınızı dengelemiş olursunuz ayrıca de varsa sindirim şikayetlerinizi (reflü, gastrit, gaz, şişkinlik vb.) azaltırsınız.

KADINLAR İÇİN OFIS DİYETİ ÖRNEK YEMEK LISTESI
Kahvaltı
1 dilim peynir çeşidi
1–2 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği
Sınırsız ham sebze
2 adet siyah veya 3 adet yeşil zeytin
Kuşluk
15 adet fındık ya da 12 adet badem ya da 3 adet tam ceviz
1 kupa yeşil nehir
Öğlen
2–3 ızgara köfte kadar et veya tavuk veya hindi veya balık
1 su bardağı yoğurt ya da 2 su bardağı ayran
Bol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile)
1 dilim tam buğday ya da bütün çavdar ekmeği
İkindi
1 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği veya ¼ adet simit
1 dilim peynir
Söğüş sebze
Akşam
6 yemek yemek kaşığı etsiz sebze veya kuru baklagil yemeği
1 ince dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği
1 su bardağı yoğurt veya 2 su bardağı ayran
Bol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
Gece
2 porsiyon meyve
Önemli Anekdot: Yukarıda yer alan yemek listesi örnek menüdür. Diyet kişiye özeldir ve beslenme uzmanı ile bire bіr görüşmeler ile hazırlanmalıdır.

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*