Anasayfa » Şok Diyet » Oruç diyet midir?

Oruç diyet midir?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Ramazan ayı manevi anlamda bütün bіr rahatlama ve arınma fırsatıdır. Ramazan ayı zihnimizi, dilimizi, bedenimizi, ruhumuzu olduğu gibi midemizide dinlendirme imkânı sunar.

Ramazanda perhiz olur mu? 

Ramazan ayında tutulan oruç ibadet içindir, kilo devretmek için değil. Kilo tahsis etmek için oruç tutulmamalı, oruç ibadeti amacından saptırılmamalıdır. Diyetisyenlerin Ramazan ayındaki beslenmeyle ilgili tavsiyeleri, bu ibadeti ceset için en dinç şekilde yapabilmeni karşılamak yönündedir. Kilo verme diyeti değildir. Kilo verdirme nedeniyle yapılan önerileri, çaktırmadan satılan hapları, çayları, gıda karışımlarını dikkate almayınız. Burada manâlı olan zarar görmenizi engellemek, sağlığını korumaktır.

İftar yapmak niçin kayda değer?

Gün içinde açlıkla uğraş eden vücudunuza verdiğiniz en hoş ödül iftardır. İftara hafif kahvaltıyla açılmak en uygunudur.  Midenize girecek birincil besinler, sonrakilerinin geleceğinin habercisidir. Mideniz sinyali alır, çalışmaya başlar.

İftarda asıl yemek ne olsun?

Bir gün et, bіr gün tavuk, bіr gün balık tercih edebilirsiniz. 2 gün beyaz et, 1 gün kırmızı et biçiminde olması en sağlıklısıdır. İster kırmızı, ister beyaz olsun; etinizi ızgara veya fırında yapabileceğiniz gibi, sulu yemeğin ya da dolmanın içine de katabilir, köfte olarak da tüketebilirsiniz.

İftarda balık yenir mi?

İftarda balık tercih eden bіr ülke değiliz fаkаt olmalıyız. 3 tarafı denizlerle kenarlı ülkemizde balık tüketimi epeyce düşük. öyle ki balığın böylece çok türü ve pek çok pişirme yöntemi var. Izgara, fırın, buğulama ya da buharda tercih edilebilir.

Çayı ne dek içelim?

İftardan 15-30 dakika sonra çayınızı rahatça içebilirsiniz. Nehir yediklerinizi sindirmenize yardımcı olur. İftardan yatana kadar 4-5 kadeh çay içebilirsiniz. Bunun 1-2 bardağını, midenizi rahatlacak, rezene, ıhlamur gibi çaylara ayırmanız mükemmel olur.

Kabızlık olmasın diye…

Ramazan ayında sık görülen sıkıntılardan birisi kabızlıktır. Bunu engellemek için, iftara başlangıç kahvaltısında kuru kayısı tüketebilirsiniz. Ardından ara öğünde dar tuvalete çıkartacak taze meyvelerin yanına ekleyeceğiniz 1 su bardağı kefir barsaklarınızı rahatlatır. Salatalarınıza zeytinyağı eklerseniz büyük tuvaletinize gizli çıkarsınız.
öneriler…
Sebze çorbası (iftarda)
Zeytinyağlı sebze (iftarda)
Salata (iftarda ve sahurda)
Kuru kayısı (iftarda ve sahurda)
Kefir (İftar sonrası)
Köz sebzeler (İftarda)
Zeytinyağı (Salatalara)

İftardan sonradan meyve iyidir

Gün içinde susuz kalan vücudunuzu serinletebilmek için, mevsime uygun şeftali, kayısı, armut, kiraz, yeşil erik, mürdüm eriği gibi sulu meyveleri ufak bіr kase (1-2 avuç) yiyebilirsiniz. Karpuz ya da kavun, şekerli meyve seçenekleri olduğundan 1 dilim (2-3 üçgen) tatmin edici olur. Üzüm gibi ufak tanelilerse küçük bіr salkım (10-15 adet) yenilebilir.

Güllaç ne değin yenir?

Tatlı için minimum bіr saat ara vermeniz iyi olacaktır. Güllaç Ramazan ’a özgü bіr lezzet. Porsiyonu avuç içi kadardır. Olayı Büyütmek isteyenler bіr el boyutu değin yiyebilirler. Tatlı yiyeceğiniz günler meyve yemeyin. Tatlıyı meyve yerine haftada 1-2 defa seçim edebilirsiniz.

Ramazanda dondurma…

Yaz aylarına eşit gelen Ramazan ayında, dondurma sağlıklı bіr tercihtir. Bu topraklardan doğan bіr süt ürünü olan dondurmayı, 1-2 top olarak, iftar sonrası alabilirsiniz. Yanına fazla az meyve veya çok az tatlı ekleyebilirsiniz. Eğer fındık veya hindistan cevizi ekleyecekseniz, ilave tatlı ya da meyve almayın.

Sahura kalkmak önemli

Kilo devretmek için sahura kalkmadan oruç yakalamak tehlikelidir. Günde bіr öğün ve yalnızca iftarda yemek yenmesi, bedenini panikletir. Kıtlık düşüncesine giren gövde kendini kitler. Bulduğu tüm besinleri depolamaya başlar. Bir yanlamasına da metabolizman çalışma hızını azaltır. Aç olarak oruç yetişmek bedene  yapılan bіr ihanettir.

Sahurda ne yenir, ne yenmez?

Artan hava sıcaklıklarıyla birlikte sahurda yeme isteğinin azalması normaldir. Bu yüzden hafif ve pratik seçenekleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Sahurda ne yenir?

l Yemek Yemek; Çorba + Sebze Yemeği + Cacık
l Alışılmış kahvaltı; Peynir      Zeytin + Söğüş Salata + Pide
l Müsli ; Kahvaltılık gevrek süt  yoğurt (tarçın ek)          fındık/badem
l Tost; Pideye tost (içine ceviz) + Ayran (Nane / Fesleğen)
l Yumurta ; Omlet / Menemen  Söğüş salata + pide
l Karpuz; Karpuz + peynir     zeytin + pide + salatalık

Sahurda ne içilir?

l Su l Limonata l İcetea l Maden Suyu l Komposto l Süt l Ayran l Cacık l Ayran l Kefir l Meyve suyu l Sporcu içeceği

Sahurda ne içilmez?

l Içki l Detoks içecekleri l Yeşil Nehir l Turşu suyu l Tuzlu ayran l Koyu kahve l Gazlı ve şekerli içecekler l Enerji içecekleri

Kaynak: aksam.com.tr / SEREN AKSÜS

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*