Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Oruç tutmak çok eski zamanlardan beri kullanılan bіr dini ritüel. Bunun yanı sıra oruç, bіr diyet yöntemi olarak da farklı türlerde uygulanıyor. Örneğin, tıpatıp Ramazan ayında olduğu gibi 12-16 saate dek aç kalınıyor lаkіn ayrı olarak oruç diyet programları yalnızca su içmeye bazıları ise arada kahve veya dere içmeye müsade veriyor.

Bu perhiz yönteminde haftada 2 gün oruç tutulması öğüt ediliyor ve bu sebeple 5:2 diyeti de deniyor. Oruç diyetiyle ilgili en manâlı soru, gerçekten kalıcı kilo vermeye asistan olup olmadığı ve ne dek dinç olduğu. O Kadar çünkü bіr takım uzmanlar bu diyeti savunurken, bazıları ise bilhassa kadınlarda hormon bozukluklarına yol açtığını söylüyor.

Oruç yetişmek uzun yaşamayı sağlıyor!

Oruç diyeti fikri ilk olarak “Eat-Stop-Eat” (Ye-Dur-Ye) kitabıyla birlikte Kanadalı Brad Pilon kadar ortaya atıldı. Daha sonraları ayrı oruç diyeti programları da çıktı. Oruç diyeti, vücudun kesin aralıklarla aç kalarak özlem hissiyle beraber daha seri yağ yakmasını sağlıyor. Bu diyetin etkili olması için her gün birkaç saat ya da haftada bіr-iki gün aç kalınması öneriliyor. Dr. Mercola, oruç diyetini öğüt eden uzmanlardan biri. Dr. Mercola ’ya kadar oruç diyeti kilo vermekte zorlananlar için metabolizmayı en iyi hızlandıran ve en iyi kilo verdiren perhiz yöntemlerinden biri ve Diyet Listesi daha da etkili olabilmesi için günde asgari 16 saat aç kalınması gerektiğini söylüyor.

Oruç diyeti arzu hormonunu bastırarak kalorili yiyecekleri aşermenizi önlüyor, fikir ve öğrenmeyi güçlendiriyor, vücuttaki hormon seviyesini düzenliyor ve yaşlanmayı önlüyor. Dr. Mercola ayrıca oruç diyetinin yükselme hormonunu da geliştirdiğini belirtiyor: “Sizi şekerli ve kalorili atıştırmalıklardan uzak tutmasının yanı sıra oruç diyeti, dinç bіr kiloda kalmanızı sağlıyorken bununla birlikte genel sağlığınız için de bilimsel olarak kanıtlanmış olumlu etkilere sahip. Amerikan Kardiyoloji Birliği ’nin 2011 yılında yayınladığı çalışmaya göre, oruç yetişmek insanların yükselme hormonunu (HGH) kadınlarda 1,300, erkeklerde 2,000 oranında arttırıyor. aynı zamanda “fitness hormonu” da denilen bu hormon, yağ yakmada ve metabolizmayı hızlandırmada, kas gelişimini arttırmada, genel sağlık ve uzun yaşamda oldukça kayda değer bіr rol oynuyor.”

Aşırı şişman bireyler üzerinde yapılan araştırmalar, 8 hafta her tarafında oruç diyeti uygulayan obezite hastası kişilerin günlük kalori alımlarının yüzde 80 oranında azaldığını, stres seviyelerinin de azaldığını gösteriyor.

oruc_diyeti_nasil_yapilir

Oruç diyeti nasıl yapılıyor?

Oruç diyeti yaparken cisim çok uzun süre aç kalacağı için diyeti uygularken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Amerikalı Beslenme Uzmanı Dr. Amy Shah, oruç diyetinin uygulanmasıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

* Haftada 2-3 gün oruç tutun ve oruç tutacağınız günler arasında başıboşluk bırakın.

* En ideali 12-16 saat dek oruç yetişmek.

* Oruç tuttuğunuz günler yoğun aktiviteden kaçının, yoga veya hafif alıştırma yapın. Öteki günlerde kardio yapabilirsiniz.

* Oruç tutarken bol bol su için. Arada yağsız ve şekersiz elde etmek üzere çay ya da kahve tüketebilirsiniz.

* Oruç diyeti sırasında vücudun kas yapısını kuvvetlendirmek için besin takviyesi alabilirsiniz.

* İki hafta sonra vücudunuz alışınca oruç tuttuğunuz günleri bіr gün daha arttırabilirsiniz.

oruc_diyeti

Oruç diyeti sıhhat sorunlarına yol açabilir mi?

Oruç diyetinin ömrü uzatan etkin bіr kilo verme yöntemi olduğunu söyleyen uzmanların yanı sıra bunun bütün aksini iddia eden fikirler de mevcut. Amerikalı Uzman Beslenme Uzmanı ve Sağlık Durumu Editörü Cynthia Sass, oruç diyetinin sıhhat açısından zararlı olduğunu düşünen uzmanlardan biri. Sass ’a tarafından, oruç diyeti yapan kişiler gün içinde fazla bitkin oluyor ve bu uzun zaman aç kalma durumu ardından daha fazla yemeğe ve fazladan 500 kalori alınmasına sebep oluyor.

Diyeti kişisel olarak kendisinin de denediğini bildiren Sass, oruç diyetinde bilhassa yeterince sebze ve meyve yenilmemesinin yanlış olduğunu ve kaslarda erime ve zayıflığa yol açabileceğini söylüyor. Bu gibi durumların bilhassa kadınlarda hormon dengesizlikleri yapabilmesi de muhtemel. Tıpkı başka diyet programlarında da olduğu gibi oruç diyetini kullanmak isteyenlerin ilk olarak mutlaka bіr bilirkişi diyetisyene ve hekime danışmalarını öneriyoruz.

Kaynak: Mahmure.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*