Anasayfa » Şok Diyet » Ramazanda diyet yapmak mümkün mü?

Ramazanda diyet yapmak mümkün mü?

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Ramazanda diyet yapmak olası mü? Ramazan diyetinde neler olmalı? İşte, ramazanda beslenme vе örnek ramazan diyeti listesi…

Ramazan ayında, gün içerisinde yemek yemek yenilmediği için sahur vе iftar yemeklerine farklı bіr itina gösterilir. Hava sıcaklıklarının yüksek olması sebebiyle çok daha fazla itina gösterilmesi gereken bu ayda nasıl beslenmemiz gerektiğine ilişkin bilgileri Diyetisyen Ayşe Korkmaz anlatıyor.

Ramazan ayında sahur adi kahvaltıdan, iftar ise akşam yemeğinden daha zengin hazırlanır. bu nedenle ramazan ayı ile birlikte besin alışkanlıklarında da şansın dönmesi meydana gelebilir.

daima önerildiği gibi ramazan ayında da hedef, yeterli vе dengelenmiş beslenmeyi sağlayabilmek. Bu sebeple, bu ayda öğün sayısının en az üç olacak şekilde planlanması nasihat edilir. Sağlıklı kişilerde belkі ara sıra sindirim zorlukları, mide vе barsaklarda fazla gaz birikimi, ani kan basıncı yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bilhassa bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, böreklerin vе yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına ast olarak kilo artışı yaşanabilir.

İFTAR YEMEĞİNE ÇORBA İLE BAŞLAYIN

ramazan_diyeti

 

Günün birincil öğünü olan iftar, su vе bіr çorba ile açılmalı vе bіr zaman ara verildikten sonradan yemeğe geçilmelidir. İftara peynir, zeytin gibi kolay yiyeceklerle başlanarak, bayağı yemeğe bіr zaman sonradan geçilmesi daha doğrudur. Başlangıç için beyne doygunluk şehvetli veren çorba en yerinde yiyecektir.

YAVAŞÇA YEMEK YİYİN

Oruç süresince, midenin uzun zaman boş kalmasından sonra aniden fazla gıda tüketilmesi, mide vе kalp sorunlarına yol açabilir. Bunu durdurmak için iftarda yavaşça vе eksik miktarda yemek yemek yenilmeli, dengede tutmak kaydı ile iftar ile sahur arasına da mutlaka bіr ara öğün eklenmelidir.

YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAKTA DURUN
Yağlı yiyecekler Ramazanda oruç tutarken beslenmeye daha fazla itina göstermeli vе yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Yemeklerin ağır olmamasına, az yağlı vе yağda kızartılmadan üretilmiş yiyeceklerin seçilmesine, sık aralıklarla eksik yemek yemek tüketilmesine dikkat etmeliyiz.

YEMEĞİ YEDİKTEN ANINDA DAHA SONRA YATMAYIN

Yemekten daha sonra uyku Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunlar, mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü vе kabızlıktır. Reflüyü durdurmak için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak; yağlı yiyeceklerden uzak durmak vе yemeği yer yemez yatmamak alınacak pratik önlemlerdendir.

BOL BOL MEYVE VE SEBZE TÜKETİN
Sebze Kabızlık problemi çekenlerin posalı besinleri daha pozitif tüketmesi gerekir. Bunun için de meyve vе sebze tüketiminin artırılması; ekmek olarak bütün buğday veya çavdar ekmeğinin kullanılması vе bilhassa su tüketiminin artırılması gerekir.

ramazan_diyet_listesi_2016

Sahur
1–2 dilim ekmek veya pide
1–2 dilim peynir ya da 1 adet yumurta
5–6 adet zeytin
Domates, salatalık

Meyve ya da 1–2 nehir kaşığı bal ya da reçel

Ya Da
1 kase çorba
1 kase yoğurt
1 porsiyon etli sebze ya da et yemeği
1 dilim ekmek
Domates, salatalık

İftar
1–2 adet zeytin ya da hurma veya peynir
1 kase çorba
1 porsiyon et yemeği veya etli sebze yemeği
Salata (az yağlı)
2–3 dilim ekmek ya da pilav veya makarna ya da 1 dilim börek
Ara
2 adet meyve + 1 su bardağı süt veya yoğurt
Ya Da
1 kase meyve kompostosu + gece yatarken süt

Anekdot: Bu gıda planı, oruç tutabilen vе beslenmeyi etkileyebilecek herhangi bіr sağlık durumu sorunu olmayan yetişkinler için uygundur.

Yaza özel ramazan diyeti
Ramazan diyeti Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmamızı hız yapmak için birincil ilk önce yapmamız gereken oruç tuttuğumuz zamanlar haricinde ana öğün vе ara öğün sayımızı olası olduğunca artırarak beslenmek olmalıdır. Keza uyumlu olarak yapacağımız alıştırma vе aktiviteler yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırmamızı sağlayabilir.
ramazan_diyet_listesi

İşte ramazan ayında perhiz yapanlar için Bilirkişi Diyetisyen Deniz Berksoy ’dan yaza özel kilo verdiren ramazan diyeti…
Sahur
2 ince dilim ekmek (50gr)
60gr yarım yağlı beyaz peynir
1 adet haşlanmış yumurta
1 tatlı kaşığı reçel
Yağsız söğüş
Yatmadan önce: 1 su bardağı yarım yağlı süt
İftar
1 kase çorba
6 çorba kaşığı etli sebze yemeği/ 6 çorba kaşığı kurubaklagil yemeği
1 kadeh buzlu naneli ayran
Girift salata
İftardan yarım saat sonradan: 1 ince dilim karpuz
22.30: 1 su bardağı yarım yağlı süt veya yoğurt

23.30: Uyku

Beslenme Uzmanı Ayşe Korkmaz

Kaynak: hurriyetaile.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*