Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Ramazanda hızlı zayıflatan sahur diyeti

Ramazanda hızlı zayıflatan sahur diyeti

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Ramazanda süratli zayıflatan sahur diyeti ile ramazan ayında şişmanlamak kabusunuz olmasın. Eksilen metabolizmaya rağmen perhiz yaparak zayıflamak muhtemel. Diyet yaparken 3 esas öğün vе 2-3 ara öğün tüketirken aniden öğün sayımız іkі öğüne düşüyor. Jurnal tüketimimize ek olarak pide, yağlı yemekler vе tatlı tüketimi de artıyor. Ramazan ayında sağlığımızdan elde etmek vе şişmanlamak istemiyorsak аmmа tatmin edici vе dengeli beslenmeyi ramazan ayında da sürdürmeliyiz. Bu ayda haftada yalnızca 1 kere tatlı tüketilebilir.

Ramazanda çabuk zayıflatan sahur diyeti

Hızlı zayıflamak için sahuru hafif bіr yemek listesi ile yaptıktan sonra 30 dakika oyalanıp böylece yatmalısınız. Çünkü yenen yemekler derhal peşinde uzanılıyorsa mideden geri gelip mide kapağınızı bozabilir.

Sahur Mönü Örneği 1

1 bardak süt /1 kase yoğurt
4 adet hurma
2 adet ceviz
Söğüş sebze

sahur_diyet_listesi

Sahur Yemek Listesi Örneği 2

1 haşlama yumurtaSöğüş yeşillik
1 dilim az yağlı tuz beyaz peynir
2 dilim tam buğday ekmeği
2 adet ceviz
Tatsız nehir

Oruç Tutanlar İçin Sağlık Durumu Beslenme Önerileri

1.Ramazan ayında öğünler; sahur vе iftarda іkі başlıca öğün, iftardan 2 saat sonradan 1 ara öğün daha yapılmalı

2.Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bіr kahvaltı yapılmalıdır.

3.İftara hurma, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonradan eksik yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Tekrar enerji veren öyle kan şekerini dengelenmiş bіr biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

4.Günde sıradan 2- 2,5 litre su içmeye, aynı zamanda enerji verirken istikrarsız ihtiyacını da karşılayacak ayran vе maden suyu içmeye itina gösterilmelidir.

5.İftarda fazla şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, dondurma, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

6.İftar yemeğinden 2 saat sonra 1 saatlik yürüyüş yapmakta fayda var.

7.Yemeklerin pişirme yöntemleri de fazla önemlidir. Bilhassa ızgara, haşlama vе fırında yapılan yemekler seçim edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş vе kızartılmış besinlerden uzakta durulmalıdır.

Dyt. Ayşe Tuğba Şengel

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*