Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Sürekli diyet yapmak şişmanlatır!

Sürekli diyet yapmak şişmanlatır!

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Aralıksız diyet gerçekleştirmek şişmanlatır! Bilimsel incelemeler sık sık diyet yapanların kilolarında çoğalma olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuca yol açan psikolojik ve fizyolojik sebepler iç içedir. Kilo problemi olan kişinin, bіr diyet programına başlamadan önce de, diyet programını bıraktıktan sonra da normalde yediği miktardan daha fazla yemek yemek yediği saptanmıştır….

Giderek daha güç kilo verilir

Zihinsel sınırlama, kilo problemi olanların dikkat etmesi gereken bіr konudur. Çünkü bu koşul hem pozitif kiloya sebep olur ayrıca de şişmanlığın devam etmesine ve alınan kiloların verilmesinde güçlüğe yol açar. Birçok araştırma, kısa süreli rejim yapmanın sonra fazla yemeye sebep olduğunu, bu dönemde bünyenin daha eksik enerji harcadığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar da pozitif kiloya neden olan etkenler aralarında yer alır. sıkça rejim yapmanın en olumsuz tarafı, her rejim denemesinde kilo kaybetmenin bіr öncekinden daha güç olmasıdır. Sık rejim yapanlar bіr yanlamasına daha basit kilo alırken öte taraftan daha baskı kilo kaybederler.

Dinç zayıflamanın püf noktaları

Artı kilodan davacı olan bіr insanın bu durumdan kurtulmasının ilk koşulu yalnızca arzu etmek yok kesinkes istikrarlı olmaktır. Zayıflamak isteyen kişinin önce yaşam biçimini değiştirmeyi kabul etmesi gerekir. Pozitif kiloya sebep olan yaşam biçiminin arkasından fazla yeme, hatalı gıda, yanlış yemek alışkanlığı ve durağanlık bulunmaktadır. Bu dört sebep ortadan kaldırılmadıkça yapılan rejimlerin tek bіr ortak kaderi olacaktır: ‘Pozitif kiloları verirken bunalım, verilen kiloları alırken yine buhran… ’ Depresyonun en esas sebebi kayıptır. Birey önce yemek yemekten uzaktan durarak kaybettiği zevkten ötürü depresyona girer. Bir zaman sonra ise ızdırap çekerek verdiği kiloları geri alırken kaybettiği vücut ölçüleri ve kendine saygısı sebebiyle depresyona girer. Kısa sürede şipşak bahşedilen kilolar kişiyi оysа motive edebilir fаkаt dürüst beslenme ve hareketli yaşam olmadan başarısızlık duygusunu yaşamak tekrar kaçınılmaz olur. Doğru besin, yeteri değin kalori, protein, gerekli ölçüde vitamin ve mineral demektir.

surekli_diyet

diyet-yapmak-sismanlatir-124623.html&t=S%C3%BCrekli%20diyet%20yapmak%20%C5%9Fi%C5%9Fmanlat%C4%B1r%21″ data-social_name=”facebook” data-social_type=”media” data-post_id=”124623″ data-location=”media”>

diyet-yapmak-sismanlatir-124623.html&via=kadinlarkulubu” data-social_name=”twitter” data-social_type=”media” data-post_id=”124623″ data-location=”media”>

diyet-yapmak-sismanlatir-124623.html&t=S%C3%BCrekli%20diyet%20yapmak%20%C5%9Fi%C5%9Fmanlat%C4%B1r%21″ data-social_name=”googleplus” data-social_type=”media” data-post_id=”124623″ data-location=”media”>

Şişmanlık kompleks bіr konu

BİLİMSEL araştırmalar cinsiyet ve yaş açısından aynı durumda olan, aynı kilo, aktivite düzeyindeki kişilerin birbirlerinden çok bambaşka biçimde beslendiklerini ve bambaşka düzeylerde kalori aldıklarını ortaya koymuştur. Özetle anlatmak gerekirse, benzer aktivite düzeyindeki kişiler aynı kiloyu edinmek için öbür miktarda kaloriye gereklilik duymaktadırlar. Şişmanlık fazla karmaşık bіr konudur. Çoğu başarısız diyet girişiminin temelinde şişmanlığa yol açan veya kilo vermeyi zorlaştıran sebeplerin yeterince bilinmemesi yatmaktadır.

Nelere dikkat edilmeli?

DÜNYACA meşhur tıp dergilerinden Lancet ’de üç zayıflama yönteminin karşılaştırıldığı bіr araştırma yayımlanmıştır. Bu araştırmada, aynı özellikler bildiren şişmanlar üç grupta toplanmışlar. Birinci gruba zayıflama hapı verilmiş; ikinci gruba hap ve yeme alışkanlığını değiştirmeye yönelik davranış düzenleme tekniği uygulanmış; üçüncü gruba ise sadece yeme alışkanlığını değiştirmeye karşın tutum düzenleme tekniği uygulanmış. Dört aylık bіr incelemeden sonradan birincil grubun 15 kg; ikinci grubun 30 kg; sadece tutum düzenleme uygulanan grubun ise 10 kg vermiş olduğu görülmüştür. Bir yıl sonradan yapılan izleme çalışmasında kilo almayan tek grup, tavır düzenlemesi uygulayanlar olmuştur.

Davranışçı tekniklerin gücü

Şişmanlığın tedavisi konusunda ne eyvah öyle kolay reçeteler değil. Fakat çok sayıda araştırmadan elde edilen sonuçlar yaşam biçimini değiştirmeyi hedefleyen zihinsel ve davranışçı tekniklerin kilo vermeyi kolaylaştırmak konusunda fazla başarılı olduklarını ortaya koymaktadır. Benzer şekilde bahşedilen kiloların geri alınmaması ve beden ağırlığının kilo almadan sürdürülmesi konusunda da psikolojik tekniklerin yararlı olduğu saptanmıştır. Tavır düzenleme tekniklerinin iki büyük avantajı vardır. Birincisi; bu teknikleri uygulamaya başladıktan sonradan kişinin bundan cayma ihtimali çok düşüktür. Çünkü bu yöntemle, kilo verme gayreti içinde olan kişiler, elde ettikleri olumlu sonuçlar sebebiyle gayretlerini sürdürme konusunda cesaretlenirler. Tutum düzenleme tekniklerinin ikinci avantajı, kişilerin diyet sırasında kendileriyle ilgili olumlu duygusal şansın dönmesi hissetmeleridir. Bildirilen bu olumlu duygusal değişikliklere yol açan faktörlerin grup desteği veya sosyal takviye, aktif bіr yaşam biçimini benimsemek ve kendi hayatını kontrol etmek konusunda başarılı olma duygusu olduğu sanılmaktadır.

 

Kaynak: Taylan Kümeli / sozcu.com.tr

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*