Yeniler:
Anasayfa » Şok Diyet » Yağ yakımı hızlandırma

Yağ yakımı hızlandırma

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Kilo aldınız ve yağ oranınız arttı. Panik değil, çözümü burada! 15 günde yağ yakımı hızlandırma için neler yapılmalı?

ara sıra engel olamadığımız irademize yenik düşerek tükettiğimiz zararlı besinlerin ve derme çatma beslenmenin yarattığı olumsuz sonuçlardan kurtulmak için bіr şeyler gerçekleştirmek gerekiyor. Özellikle de tüm yaz boyunca yenilen bol kalorili dondurmaların, soğuk içeceklerin metabolizmaya dahil ettiği pozitif yağlara veda etmek durum. Dyt. Funda Özkan, kısa zamanda yağ yakımını ateşleyecek önerileriyle bu işin üstesinden nasıl geleceğimizi anlattı.

VÜCUTTA YAĞ YAKIMI NASIL VE NE SÜRE GERÇEKLEŞİYOR?
Gerçekte yağ ışıklandırma işlemi antrenman yapan kişiye ve yaptığı egzersize tarafından değişiyor. Yapılan antrenmanın 20 veya 30 dakika sonrasında yağ yakımı başlıyor aramak hatalı. Hem hangi oranda yağ yakımı olacağı, yapılan antrenmanın temposu ile de alakalı. Sağlıklı bіr şekilde yağ yakımının sağlanması için kişisel olarak hazır besin programı (yaşına, cinsiyetine, bazal metabolizma hızına, somut aktivite düzeyine tarafından) ve spor programı (yaptığı aktiviteye tarafından doğru yön belirleme) hazırlanması ve keza bu programlara uyulması çok önemli.

Yağ yakımı hızlandırma

Yağ yakımı hızlandırma

KALORİ YAKMAYLA YAĞ YANMAK AYNI ŞEY Mİ?
Kalori, tükettiğiniz besinlere ne değin gıda enerjisi sağladıklarını göstermek için verilen bіr değerinde. Kalori veya enerji sağlayan maddeler; proteinler, karbonhidratlar, içki ve yağ… Yiyeceklerden aldığımız kalori, harcadığımız enerjiyi aştığında vücut ağırlığı artıyor. Yiyeceklerden aldığımız kalori аmmа harcadığımız enerjiden daha az ise gövde ağırlığı kaybediliyor. Vücuttan yağ yakımı ise, kalori kısıtlaması yani az yemek tüketmek ve beslenmeye destek olarak fiziki aktivite düzeyinin yanına arttırılmasıyla oluyor. Dinç, dengeli ve kalıcı kilo kaybı; kas kütle oranının arttırılması ve yağ oranının azalmasıyla gerçekleşiyor.

VÜCUTTA YAĞ ORANININ EKSIK OLMASI ÇOK SAĞLIKLI BİR ŞEY YOK, DOĞRU MU?
Vücutta yağ oranının fazla olması şişmanlık, eksik olması da zayıflık olarak adlandırılıyor. Vücutta yağ oranının pozitif olması dek eksik olması da çok sağlığa zararlı bіr şart çünkü vücudunuzda hormonlar, bіrçok metabolik işlev, beyin dokusu ve iç organların civarda koruyucu bіr tabaka olması için vücudumuzun yağa da ihtiyacı var. Vücutta yağ oranı düşük olduğu vakit; adet düzensizliği, saç dökülmesi, halsizlik, bitkinlik ve depresyon gibi şikayetler yaşanabiliyor. İdeal vücut yağ oranı kadınlarda yüzde 21-25, erkeklerde yüzde 14-17 arasında olmalı.

YAĞ YAKTIRICI ÖZELLIĞINDEN DOLAYI YEŞİL ÇAY SIKLIKLA TÜKETİLİYOR. FAZLA FAZLA TÜKETMEK SAKINCALI YOK Mİ? ZARARLARI NEDİR?
İçerdiği kateşinler doğru yeşil çayın sağlığımıza ilk önce çoğu faydası olduğunu söylebiliriz. Kanser hastalıklarına karşı koruyor, metabolizmayı hızlandırıyor, zindelik veriyor ve stresi azaltıyor. Japonya ’da yapılan bіr araştırmaya göre günde uyumlu olarak iki fincan yeşil çay içildiğinde ileri yaşlarda ortaya meydana çıkan Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önleyici etkisi olduğu da kanıtlandı. Yeşil çayı artı tüketmenin sağlığımıza zararları da var; uykusuzluğa ve sık idrara çıkmaya neden oluyor.

Yağ Yakıcı Yeşil Akarsu Tarifi için Tıklayın!

YAĞ YAKIMI BOYUNCA EGZERSIZ YAPARAK KAS KÜTLESİNİ KORUMAK DA FAZLA MANÂLI. BU SÜREÇTE AZ YA DA POZITIF ÇALIŞMA VÜCUTTA NE GİBİ DURUMLARA YOL AÇAR?
Arti çalişma sonucu daha fazla efor sarfedildiği için beden artık yağ yakımını bırakıyor, karbonhidrat yakımı başlıyor ve böylece artı aliştirma yağ yakımını durduruyor. Bunun sonucunda adale kaybı ve daha az kilo kaybı oluyor. İşin uzmanından, yaptığınız antrenmana göre size içten yön belirleme yapılması fazla önemli.

Hangi besinleri tüketirsek yardımcı yağlar edinmiş oluruz?

AVOKADO 

• Diğer meyvelere göre daha çok protein, potasyum, magnezyum, folik asit, B, E, K vitaminleri içeren ve bilhassa Omega-3 ve Omega-6 tekli doymamış yağ asitlerinden varlıklı olan avokado; kan akışını hızlandırıyor, yürek-damar hastalıklarına aleyhinde koruyor, kolesterolü düzenliyor. Kanser hastalıklarına karşısında koruyor, cildi güzelleştiriyor ve sindirim sistemini düzenliyor. Avokadoyu salatalarınıza ilave ederek de tüketebilirsiniz.

SOMON 

• Omega-3 yağ asitlerinden varlıklı olan somon balığı; düşük kalorili ve düşük kolesterollü bіr gıda. Somon balığı ahenkli olarak tüketildiğinde, felce ve yürek krizine yol açabilecek tehlikeli kan pıhtılarının oluşmasını engelleyebiliyor. Haftada asgari 2 öğün somon balığı tüketin.

BADEM 

• E vitamininden ve Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan badem, uzun süre tok tutuyor, LDL kolesterolün (kötü kolesterol) düşmesini sağlıyor. Kanser hastalıklarına karşısında koruyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Günde 15 adet badem tüketebilirsiniz. Badem tüketirken mutlaka porsiyon kontrolü yapın çünkü pozitif miktarda tüketmeniz kilo almanıza neden olabiliyor.

Yağ yakımı hızlandırma

Yağ yakımı hızlandırma

CEVİZ 

• Karbonhidrat, protein, lif kaynağı olan ceviz keza Omega-3 yağ asitleri açısından da varlıklı. Ceviz düzenli olarak tüketildiğinde; hafızayı güçlendiriyor, LDL kolesterolün (fena kolesterol) düşmesini sağlıyor. Kalp-damar hastalıklarına ve kansere karşı koruyor. Her gün 4 adet ceviz tüketebilirsiniz. Ceviz tüketirken mutlaka porsiyon kontrolü yapın çünkü fazla miktarda tüketmeniz kilo almanıza neden olabiliyor.

Kas kütlesini artmak için hangi besinleri tüketmeli?

YUMURTA 

Demir, A, B vitaminlerinden, Omega-3 yağ asitlerinden zengin ve nitelikli protein kaynağı olan yumurta haşlanmış olarak tüketilebilir. Sarısı daha fazla yağ içerdiği için sadece beyazı da yenilebilir.

TAHIL ÜRÜNLERİ

B vitaminlerinden zengin olan tahıl ürünlerini; makarna, bulgur, pilav, erişte, yulaf, ekmek gibi karbonhidratları her öğün tüketmeye çalışın. Eğer yeteri değin tüketilmezse, aliştirma sırasında halsizlik, yorgunluk ve sakatlık oluşabiliyor.

KURU BAKLAGİLLER 

Lif, karbonhidrat, protein ve B vitaminleri açısından zengin olan kuru baklagilleri (kuru fasulye, nohut, mercimek, iç bakla, kuru börülce ve barbunya) spor yapan kişiler düzenli olarak tüketmeli. Bu yiyecekler, enerji artışına ve daha güçlü hissetmeye yardımcı oluyor.

Içten tanıdık yanlışlar

• Aç kalınmaması gerekiyor. Çünkü gerekli gıda ihtiyacı karşılanmadığı vakit vücutta adale kütlesinde azalma oluyor.

• Sauna ve masaj yağ yaktırmaz. Masaj vücutta yalnızca dolaşım sistemini rahatlatıyor, sauna ise yalnızca terle birlikte su kaybına yol açıyor.

• Bitki çaylarının yağ yakımında bіr etkisi olduğu düşünülüyor. Lakin sadece masaj ve saunada olduğu gibi vücuttan su kaybına neden oluyor.

• Su içmenin yağ yakımıyla bіr ilgisi yok. Metabolizmayı hızlandırıyor, midenizi tok tutuyor, vücuttan toksinlerin ve öteki metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlıyor.

• Ara öğünleri atlamak; metabolizmayı yavaşlatıyor, bіr sonraki öğün daha artı besin tüketmenize niçin oluyor ve kilo vermenizi yavaşlatıyor.

• Protein ağırlıklı beslemek yağ yakımına tesir etmiyor. Böbrekleri yoruyor, vitamin eksikliğine niçin oluyor ve metabolik sorunlara niçin olabiliyor.

Formsanté

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*