Anasayfa » Şok Diyet » Yağ yakımını sağlayan önemli tüyolar

Yağ yakımını sağlayan önemli tüyolar

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)

Yağ yakımını karşılayan manâlı tüyolar makalemizde sizlerle… Sağlıklı olmak yalnızca fаkаt sadece dinç bіr yaşam tarzını ve besin alışkanlıklarını benimsemekle muhtemel olabilir.

Sağlıklı zayıflamada manâlı kaide yaygın olarak uygulanan çok düşük kalorili diyetleri değil, dinç besinleri tercih etmektir. İşte sağlıklı ve kalıcı yağ yakımını sağlayacak öneriler:

Yağ yakımını karşılayan kayda değer tüyolar

1.Porsiyonlarınızı içten ayarlayın: Son yıllarda evlerde ve açık havada tabak boyları gitgide büyümektedir. Büyüyen tabak boyları ile birlikte porsiyonlarda artmaktadır. Porsiyonlar büyüdükçe alınan kalori artmakta ve mide genişlemektedir. Zayıflamanın en manâlı kuralı porsiyonları doğru ayarlamaktır. Örneğin; bіr dilim ekmek avuçiçi büyüklüğünüzü geçmemelidir veya bіr porsiyon et bіr oyun kartı büyüklüğünü geçmemelidir. Salatalara konulan yağlar 1 tatlı kaşığını geçmemelidir.

yağ yakımı

yağ yakımı

2.Tekli doymamış yağ tüketin: Son dönemde yapılan araştırmalara göre tekli doymamış yağ asitlerinden varlıklı gıda ile karın bölgesindeki fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Misal olarak; gün içerisinde ara öğün olarak 5 adet fındık ya da salatanıza ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı fındık yağı ve yarım avokado ile bel ve karın bölgesindeki yağlardan uzakta durabilirsiniz.

3.Vitamin ve minerallerden varlıklı beslenin: Vitamin ve mineraller günlük önerilen miktarlarda alınmalıdır. Ancak düşük kalorili gıda programlarında bilhassa B grubu vitaminleri, demir ve kalsiyum yönünde yetersizlikler laf özeti olabilmektedir. Yeterli ve dengelenmiş beslenmenin önemi burada daha çok ortaya çıkmaktadır.

4.Posa tüketin: Posa; özlem hissini geciktirir, midenin boşalma hızını yavaşlatır ve bağırsak hareketlerini artırır. Bu Nedenle zayıflamayı destekler. bu nedenle; sebze ve meyve miktarları yeterli olmalı, kabuklu yenebilen besinler kabuklu olarak tüketilmeli, meyve suyu yerine meyvenin kendisi seçim edilmeli, beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdar, kepekli veya yulaf ekmeği tercih edilmeli, ve haftada asgari 1-2 porsiyon kurubaklagil tüketilmelidir. Perhiz posası 25-35 g/gün olmalıdır.

5.Yapay tatlandırıcılardan uzak durun: Operasyon görmüş şekerler olarak düşünülebilir. Kalori içermedikleri için şekerden vazgeçemeyenler için alternatif olarak geliştirilmiştir. Lakin son yıllarda yapılan çalışmalar, yapay tatlandırıcıların kilo alımına sebep olduğunu göstermektedir. Her besin tüketiminde karoser kalori aldığını düşünür, suni tatlandırıcı kullandığınızda gerekli kalori gelmediği için daha çok yeme ihtiyacı duyarız ve tokluk duygusal oluşmaz. Yapay tatlandırıcı yerine doğal şekerleri örneğin meyveyi tercih edin.

6.Bol su için: Günde 2-2,5 litre (10-12 bardak) su tüketilmelidir. Özellikle her öğünde yemeğe başlamadan önce su içilmelidir.

7.Harekete Geçin:Zayıflamak ve sağlıklı bіr yaşam için hareket ve alıştırma şarttır. Haftanın 5 günü en az 30 dk/gün orta şiddette aktivite veya haftanın 3 günü asgari 20 dk/gün yüksek şiddette aktivite yapılması uygundur. Mesela; haftanın 2 günü 30 dk yürüyüş ile haftanın diğer 2 günü 20 dk bisiklet egzersizleri yapılabilir.

8.Omega-3 takviyesi kullanın: Birçok yararının yanına omega-3 zayıflamaya da yardımcıdır. Omega-3 uzun zaman tok kalmamızı sağlar, iştahı azaltır. Yağların yakılmasını kolaylaştırır, bіr günde yakılan enerji miktarını (kalori) arttırır, kan şekeri ve insülin seviyesinin azalmasını sağlar. Bilhassa alıştırma ile birlikte kullanıldığında zayıflamada daha etkilidir. Haftada en az iki kere buğulama ya da ızgara olarak balık tüketilmelidir. Balık tüketilemiyorsa günde 1000 mg ’lık omega-3 (balık yağı) takviyesi alınmalıdır.

9.İştahınızı yoklama edin: İştahınızı denetim edebilmek içindoygunluk hissinizin oluşması gerekir. Bunun için protein grubundan zengin beslenmelisiniz. Süt grubunu bilhassa yoğurdu iştahınızı kontrol etmek adına tüketebilirsiniz.

Kaynak:  Dyt. Deniz BERKSOY

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*