Anasayfa » Şok Diyet » Yaza merhaba diyeti

Yaza merhaba diyeti

1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy
(İlk Oyu Sen Ver !)
Yaz diyetlerinde tahıl grubu besinlerine yer atamak büyük ağırlık taşıyor. Çünkü posa oranının epeyce yüksek olduğu tahıllı besinler, tokluk hissini arttırdığı gibi konsantrasyonu ve motivasyonu da olumlu yönde etkiliyor. Fındık, susam, ceviz gibi yağlı tohumlar ise yemek yemek yeme kontrolünü sağlayarak, tokluk hissinin oluşmasına tezgâhtar oluyor. İşte yaza formda girmek için diyet yapmayı düşünenlere altın öğütler:
Yaz aylarının gelmesiyle diyet sezonu açıldı. Baharın son günlerinin yaşandığı, hava sıcaklıklarının yavaşça arttığı şu günlerde beslenme düzeninizi ayarlayarak yaza formda bіr açılış gerçekleştirmek elinizde. Beslenme Uzmanı Dilara İsmailoğlu, bu dönemde ilk kez yaza kuvvetsiz girmek uğruna uygulanan şok diyetlerden uzaktan durmak gerektiğini söylüyor. Sağlıklı bіr gıda için vücudun alması gereken 4 temel besin öğesinin (süt, et, sebze-meyve, tahıl grubu) gün içinde uyumlu bіr şekilde alınması gerektiğine işaret eden İsmailoğlu, bu sayede vücudun ihtiyacı olan protein, yağ ve karbonhidrat gibi makro besinlerin, vitamin ve mineral gibi mikro besinlerin alınarak daha fazla tokluk şehvetli kazanılacağını vurguluyor. İsmailoğlu; yaza formda girmek isteyenler için besin tüyoları ve iki haftalık misal perhiz listesi verdi:
Tahıl gruplarına mutlaka yer verin
Diyet boyunca iştahınızı azaltmak ve kısa sürede doymak için oldukça önemli olan tahıl grupları elbette diyetinizde yer almalıdır. Posa oranının oldukça yüksek olduğu tahıllı besinler tokluk hissini arttırdığı gibi aynı zamanda konsantrasyonu ve motivasyonu da olumlu yönde etkilemektedir. Bahar yorgunluğunun üzerinizden atılmasını da sağlayan tahıllar, bahar diyeti içerisinde tüketeceğiniz kayda değer besinler arasında olacaktır. Keza bütün tahıllı ekmeklerin içeriğindeki lif, protein ve kompleks karbonhidrat sayesinde uzun süre tokluk şehvetli verirler. Bu sayede abur cubur tüketme isteğiniz azaltarak kilo vermenizi kolaylaştırabilir.
Bol bol su içerek ödemleri atın
Hayatımız için epeyce kayda değer olan su, diyet boyunca bol bol tüketilmelidir. Bahar diyeti baştan başa içilmesi, zayıflamanıza tezgâhtar olacağı gibi bahar döneminde oluşan ödemin de vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Sindirim sisteminin düzenlenmesi için oldukça kayda değer olan su içmeyi gün içerisinde unutuyorsanız, telefonunuza alarmlar kurabilir veya ofisinizde masanıza küçük notlar yazabilirsiniz. Sağlıklı bіr bireyin kilogram başına 30 ml su tüketilmesi gerekmektedir. (50 kiloluk bіr bireyin su ihtiyacı 1500 ML/ 1.5 litre.) Öğünlerden 15 – 30 dakika önce ve ardından içmiş olduğunuz su, metabolizmanızın hızlanmasına ve mide hacmini doldurarak öğünlerde artı yemenizi engeller.
Yemek kontrolünü yağlı tohumlarla yapın
Kayda Değer bіr öteki beslenme ise yağlı tohumlardır (fındık, susam, ceviz, ayçiçeği, badem içi, fıstık çeşitleri). Posa, vitamin ve mineral bakımından epeyce değerli olan yağlı tohumlar yemek yemek yeme kontrolünüzü sağlayarak, tokluk hissinin oluşmasına muavin olur. Bu besini tüketirken yeteri miktarda tüketmeye itina göstermelisiniz. Gereğinden pozitif miktarda tüketilmesi, zayıflamaktan ziyade kilo almanıza sebep olabilir.
Yemeklere pul biber ek edin
Yemeklerinize pul biber ek edin. Acı pul biber beden sıcaklığınızı artırarak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına muavin olacaktır.
Yumurtadan katiyen vazgeçmeyin
Yumurta, biotin içeriğinden dolayı diyette metabolizmanızın artması açısından önemlidir. Tatmin Edici ve dengeli protein tüketilmez ise metabolizma yavaşlayacaktır. Çünkü ceset proteini özümsemek için daha fazla enerji harcamaktadır. Keza bitkisel keza de hayvansal kaynaklı proteinleri diyetlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.
2-3 Saat aralıklarla beslenin
Metabolizmanın bіr öteki düşmanı da uzun zaman aç kalmaktır. Aç kalmamak için öğün atlamamaya, eksik eksik, çoğu kez şeklinde beslenmeye uyarı edin. Günde 3 başlıca öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde beslenmenize vakit ayırın ve öğün saatlerinizİ 2-3 saat aralıklarla planlamaya özen gösterin.
Altın öğün kahvaltıyı atlamayın
Kahvaltı, akşam yemeği ile sabahleyin kahvaltı arasında geçen 12 saatlik süre her tarafında düşen kan şekeri düzeyini düzenler ve bu sayede iştahı ve enerjiyi dengeler. Kahvaltı yapan kişiler daha az acıkırlar ve öteki öğünlerde pozitif yeme durumunu engeller. Bu sayede altın öğün kahvaltı, şahısların kilo kontrolü sağlamasında tezgâhtar olur.
Tok tutan besinler yiyin
Kinoa; yüksek oranda protein içermesi ve zengin bіr lif kaynağı olması sebebiyle sizi saatlerce tok tutabilir! Perhiz yaparken açlık duygusal fazla oluyorsa; ister ara öğünlerinizde, ister öğünlerde salatalarınızda kullanın. Chia Tohumu; protein, lif, magnezyum, kalsiyum ve omega-3 açısından zengin olduğundan son zamanların vazgeçilmezi haline geldi. Avokado, Türkiye ’de fazla seçim edilen meyvelerden biri olmasa da Omega- 3 yağ asitlerini içermesi ve zengin lif içeriği ile sizi sandığınızdan artı tok tutabilir.
Kışın yapılan hataların bedeli yazın ödeniyor
Kilo almanın genel mantığını düşününce en büyük problemin kış günlerindeki durağanlık, baştan savma ve sağlıksız besin olduğunu biliyoruz. böylece kışın yapılan dengesiz beslenmenin bedelini yazın ‘şok diyetlerle ’ ödemeye çalışırız. Halbuki sıhhat adına bu diyetlerden uzaktan durmak gerekir. Özellikle ağır yürek hastaları, tansiyon rahatsızlığı olan hastalar, yoğun kimyasal ilaç kullananlar, mide ülseri olanlar, kanamalı koliti olanlar, hamileler, emziren anneler, kanser hastaları, reçeteli ilaç kullananlar, böbrek yetmezliği olanlar için muhakkak sıkı diyetler önermiyoruz.
Kaynak: trthaber.com

Hakkında diyetisyen diyetisyen

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*